Americký profesor Parker Wilson jazdí denne vlakom do práce a raz na stanici nájde opustené šteňa. Hači, ako psa premenuje, každé ráno sprevádza svojho pána na stanicu a popoludní sa tam vracia, aby ho privítal. Vznikne medzi nimi neuveriteľne silné puto. Jedného dňa však profesor náhle zomrie a na stanici sa už nikdy neobjaví. Ale Hačikó verne čaká na rovnakom mieste na svojho pána deň čo deň, celých deväť rokov. Nakoniec na stanici umrie. Jednoduchý pravidelný rituál, ktorý bol náhle prerušený, urobil z Háčikovho príbehu legendu, ktorá sa traduje dodnes. Legendu o vernej oddanosti psa k svojmu pánovi a o tom, ako sa ten najobyčajnejší rituál môže stať najväčším a najčistejším vyznaním lásky.

Zápletka vo filme MELINDA A MELINDA sa objaví v úvodnej filmovej scéne, v ktorej si jedného daždivého večera štyria sofistikovaní Newyorčania doprajú večeru v reštaurácii. Anekdota vyprovokuje diskusiu medzi spisovateľmi Maxom (Larry Pine) a Sy (Wallace Shawn) o dvojakej povahe ľudskej drámy, symbolizovanej komédiou / tragédiou. Nakoniec sa rozvinú dva príbehy - komický a dramatický - obidva sústredené okolo trochu záhadnej ženy menom Melinda. Vo filme defilujú všetky obvyklé Allenove témy - krehkosť lásky, manželská nevera, sofistikovaná romanca, neschopnosť komunikácie. Ako vo filme hovorí jedna z postáv: "Je malomyseľný, zúfalý, má samovražedné sklony. Všetky komické prvky sú prítomné."

Vlastniť známu reštauráciu, herňu či bar - to je sen nejedného podnikavého muža. Sugar Ray mal to veľké šťastie, že si v rodnom černošskom mestečku Harlem otvoril vlastný podnik. Tu si žil roky spokojne so svojím adoptívnym synom Quickom. Jedného dňa začne mať o jeho úspešné ilegálne kasíno záujem gangster Bugsy Calhoune, ktorý sa vôbec netají tým, že na jeho získanie použije akékoľvek prostriedky. Triezvo uvažujúci Ray s Quickom a partiou zamestnancov vymyslia plán, ako Calhouna prekabátiť a zároveň vyviaznuť so zdravou kožou.