„Бојеви метак“ је ратна драма Стенлија Кјубрика из 1987. заснована на роману Густава Хасфорда The Short-Timers. Енглески наслов филма се односи на врсту муниције коју користи пешадија, а чије оловно зрно је пресвучено бакарном кошуљицом. Први део филма приказује сурову обуку америчких маринаца, а затим се радња сели у Вијетнам где прати судбине јунака филма током урбане битке за Хју за време Вијетнамског рата. Егзистенцијална конфузија и тескоба почиње још у кампу за обучавање, а кулминира крвавим исходом прије одласка у Вијетнам.

У средишту радње је војник Крис Тејлор (чију улогу тумачи Чарли Шин) који пристиже у Вијетнам зато што мисли како су сиромашни приморани ићи у рат, док се богати увек успеју извући. Испочетка залуђен овом идејом, након низа догађаја, који укључују крваве битке у којима његова јединица доживљава велике губитке, те уласка у село, који кулминира неоправданим убијањима цивила, Крис постепено спознаје да рат није оно чиме га је он сматрао. Све то га наводи да се полако психички трансформише у свог омраженог заповедника наредника Барнса (Том Беренџер), па му на крају, хладнокрвно сасипа рафал у прса. Филм се завршава његовим раним напуштањем службе, док се на екрану појављује посвета „Посвећено свима који су своје животе изгубили у Вијетнамском рату“.

До тада најамбициознији и најконтроверзнији рад Оливера Стона приказ је покушаја истражитеља Џима Герисона из Њу Орлеанса да открије ко стоји иза убиства председника Џона Ф. Кенедија.

Адриан Кронауер (Робин Вилијамс) је комичар који се читавог живота скрива иза штита који је створио око себе одајући слику непоколебљивог весељака. Пребачен је у Саигон, у ратом погођеном Вијетнаму, са задатаком да води војну радио станицу уз умерену дозу хумора не би ли развеселио уморне ратнике. У кратком року Адриан стиче велику популарност међу војницима, али не наилази на одобравање надређених којима се не свиђа његов – све само не војнички – приступ. Од војника па до генерала сви обожавају музику 1960-тих и овог врхунског забављача. Кронауер слободно време проводи упознавајући локално становништво, а проналази времена и за флерт са локалном лепотицом. Различите емоције које се гомилају у њему, присиљавају га да изађе из своје чауре и прикључи се стварности.