Rok 1949, Ed Crane (Billy Bob Thornton) jest niezbyt rozgarniętym, mało gadatliwym fryzjerem w małym miasteczku Santa Rosa gdzieś w północnej Kalifornii. Jego żona Doris (Frances McDormand), pracuje w sklepie wielobranżowym, na co dzień preferując towarzystwo swojego szefa, Dużego Dave'a (James Gandolfini). Ed nie jest zadowolony ze swojego dotychczasowego życia. Któregoś dnia do zakładu fryzjerskiego trafia Creighton Tolliver. Kiedy Ed go strzyże, Tolliver opowiada o swoim marzeniu. Chciałby założyć sieć pralni chemicznych, ale brakuje mu na to pieniędzy. Na początek trzeba jakieś dziesięć tysięcy dolarów... Ed decyduje się zdobyć te pieniądze. Postanawia napisać anonim skierowany do Dużego Dave'a: "Jeśli nie przyniesiesz dziesięciu tysięcy dolarów, Ed Crane dowie się, że romansujesz z jego żoną". Dave jest zrozpaczony. Za tę kwotę chciałby otworzyć nowy sklep, ale decyduje się jednak zapłacić...

Jest to opowieść oparta na prawdziwej historii człowieka imieniem Santana, który dorasta we wschodnim Los Angeles jako członek ulicznego gangu. W wieku kilkunastu lat trafia do zakładu poprawczego, w którym mordując innego chłopaka zyskuje szacunek i wysoką rangę wśród współosadzonych. Stamtąd trafia prosto do więzienia po po by stworzyć tam jeden z największych hiszpańskich gangów w Kalifornii - Mexican Mafia...

"Withnail i ja" portretuje ostatnie wspólne szaleństwa dwóch przyjaciół, niespełnionych młodych aktorów pod koniec 1969 roku. Withnail (Richard E.Grant) i Ja (Paul McGann, który gra alter ego reżysera Bruce'a Robinsona) odkrywają pewnego poranka, że do końca szaleńczej dekady lat sześćdziesiątych zostało tylko 90 dni. Połączeni biedą i marzeniami o sławie dzielą nędzne mieszkanie, a ich codzienna dieta składa się z alkoholu, LSD i marihuany. Spłukani i zagubieni w miejskiej dżungli postanawiają wyruszyć na wieś i spędzić oczyszczający wewnętrznie weekend w prymitywnej chacie ekscentrycznego Monty'ego (Richard Griffith), wuja Withnaila. Od samego początku pobytu wszytko układa się nie tak jak zaplanowano, i choć ich marzenia o idyllicznym ustroniu nie spełnią się, będzie to niezapomniany pobyt, zwłaszcza po niezapowiedzianym przyjeździe Monty'ego.

Biograficzny film w reżyserii Gusa Van Santa opowiadający historię Harveya Milka (Sean Penn), który został zamordowany w 1978 roku. Był on pierwszym politykiem zasiadającym we władzach miejskich jawnie walczącym o prawa dla osób homoseksualnych. [filmaster.pl]

Nastoletnia Novalee Nation (Natalie Portman) spodziewa się dziecka i wraz z jego ojcem podróżuje do Kalifornii. Gdy para zatrzymuje się na zakupy w małym miasteczku w Oklahomie, chłopak ucieka. Pozostawiona własnemu losowi, bez grosza przy duszy dziewczyna ukrywa się w supermarkecie i tam podczas szalejącej burzy wydaje na świat dziewczynkę. Media natychmiast robią szum wokół sprawy i życie Novalee ulega diametralnej zmianie.

"Dom z piasku i mgły" to dramat zrealizowany na podstawie powieści Andre Dubus'a "House Of Sand And Fog". Kathy (Jennifer Connelly), boryka się z alkoholizmem. Próbuje także dojść do siebie po rozwodzie. Niestety, nie ponieważ nie sprawdza swojej skrzynki, nie wie, że zalega z podatkami, przez co jej dom zostaje wystawiony na licytację. Postanawia go kupić pułkownik Behrani (Ben Kingsley), pochodzący z Iranu. Kathy jednak nie może się pogodzić ze stratą, i z pomocą zakochanego w niej szeryfa, próbuje odzyskać swoją własność. Niestety, walka o dom ma uboczne skutki, których nikt się nie spodziewał...

XIX-wieczna Anglia. Ubogi woźnica John Durbeyfield dowiaduje się, że może być spokrewniony z bogatą rodziną D'Ubervillów. Wysyła więc do ich domu niezwykle piękną córkę, szesnastoletnią Tess. Dziewczyna poznaje tam Aleca Stoke-D'Ubervilla. Między młodymi ludźmi dochodzi do zbliżenia. Przerażona Tess ucieka, a jesienią rodzi dziecko, które niestety szybko umiera. Tess sama grzebie nieochrzczone niemowlę na cmentarzu. Po tragicznych wydarzeniach dziewczyna rozpoczyna pracę na farmie mlecznej, gdzie zakochuje się w niej Angel Clare pochodzący z rodziny pastorskiej. Zakochani pokonują przeciwności losu i wkrótce biorą ślub. Podczas nocy poślubnej Tess wyjawia mężowi swój „grzech”. Wstrząśnięty Angel porzuca żonę i wyjeżdża do Brazylii. Rodzina Durbeyfieldów popada w coraz większą nędzę i traci dach nad głową. Nieoczekiwanie Tess ponownie spotyka Aleca D'Ubervilla.

Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie. „Tori i Lokita” to opowieść o odwadze i nadziei, których nie sposób złamać. O sile przyjaźni w świecie, który niszczy więzi, o wartości wzajemnej troski, choć wokół liczą się tylko pieniądze.

Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w stanie Wyoming w 1890 r. Opowiada o dramatycznych starciach pomiędy przybyszami z Europy Wschodniej a bezwzględnymi Amerykanami, budowniczymi Imperium, którzy chcą wyeliminować obcych.

Nowa miłość. Nowe miasto. Peter Appleton ma wspaniałe życie, ale tylko dlatego, że jest ono czyimś życiem. Reżyser Frank Darabont oraz Jim Carrey przedstawiają wspaniałą opowieść o człowieku, który odkrywa własną wrażliwość i uczuciowość. Carrey gra rolę Petera, hollywoodzkiego scenarzysty, który trafia na "polityczną" czarną listę i postanawia opuścić miasto. W wyniku wypadku samochodowego traci pamięć. Przez pomyłkę zostaje wzięty za zaginionego bohatera wojennego... Identyfikując się z nim zaczyna romansować ze swoją byłą - jak myśli - dziewczyną, którą opuścił przed laty. Jego życie przypomina perfekcyjne kłamstwo, ale prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Kultowa opowieść o neonazistowskim gangu skinheadów. Przywódcą grupy jest Hando, bezwzględny rasista przekonany o wyższości białej rasy. Wraz ze swymi kompanami prowadzi uliczną wojnę z wietnamskimi imigrantami. Pewnego dnia poznaje Gabe - dziewczynę z dobrego domu, która decyduje się dołączyć do skinów. Przyjaciel Hando, Davey jest zafascynowany Gabe. Tymczasem dochodzi do krwawej konfrontacji z Wietnamczykami, którzy rozbijają gang Hando. Skini muszą się ukrywać. Zaczyna się nowy rozdział w ulicznej wojnie.

Bob Hodges jest doświadczonym oficerem policji z Los Angeles. Stara się sumiennie wypełniać obowiązki, nawet wtedy, kiedy czasem musi nagiąć albo złamać prawo. Pragnie powrócić na ulicę i rozpracować gangi ze slumsów. Takie właśnie otrzymuje zadanie. Do pomocy dostaje młodego, naiwnego, ale niesłychanie pewnego siebie gliniarza Danny'ego McGavina. Policjanci wnikają w środowisko gangów, rozpracowują struktury, na których opierają się relacje przestępców i docierają do źródeł konfliktu grupy "Niebieskich" z "Czerwonymi".

Biznesmen Ladd Devine postanawia wybudować kompleks turystyczny w Milagro, sennej mieścinie na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy próbują wstrzymać budowę, wiedząc, że grozi ona wysiedleniem hiszpańskojęzycznej ludności. Początkowo są osamotnieni w tej walce i jednocześnie kuszeni możliwościami zarobku na nowej budowie. Sytuacja zmienia się dramatycznie, gdy prace budowlane utrudniają farmerom dostęp do wody.

Kobieta mająca obsesję na punkcie gwiazdy Instagrama, wyrusza do Los Angeles, aby osobiście poznać swoją idolkę.

Babe, malutka świnka, której rodziców sprzedano do rzeźni, jest nagrodą w konkursie na wiejskim targu. Zwycięzca, farmer Arthur Hogett przywozi świnkę do swojego gospodarstwa. Osamotniony i bardzo nieszczęśliwy Babe zostaje przygarnięty przez suczkę Muchę. Z czasem zaprzyjaźnia się z mieszkańcami farmy. Pewnego dnia postanawia zostać, podobnie jak Mucha, psem pasterskim. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz 6 nominacji w innych kategoriach.