Młody Amerykanin żydowskiego pochodzenia przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka. W pogmatwanych lecz zabawnych poszukiwaniach pomagają mu wyjątkowo niekompetentny tłumacz i starzec nawiedzany przez wojenne wspomnienia.

Zaćmienie słońca uruchamia magiczny portal czasowy. Witiako, uczeń z XXI wieku cofa się w czasie o tysiąc lat.

Alosza to niezwykle mężny i prawy rycerz, który rusza w podróż, aby pokonać wrogów zagrażających jego ojczyźnie oraz wypędzić z ziem ruskich złego smoka Tugaryna, uprzednio odbierając mu zrabowane złoto. W tej ryzykownej wyprawie towarzyszy mu malownicza grupa przyjaciół: piękna ukochana Lubawa, jej marudna babcia, osiołek Mojżesz, podstarzały wojownik Tichon oraz przemądrzały, gadatliwy i cierpiący na klaustrofobię koń Juliusz.

Ocalały z rozbitego statku Ukrainiec szuka pomocy w pobliskiej wiosce, gdzie zwraca na siebie uwagę młodej dziewczyny.

XVI wiek. Wojska tureckie najeżdżają należące do Polski ukraińskie stepy. Do armii polskiej dołączają Kozacy zaporoscy, w zamian za obietnicę przekazania im władzy nad stepami. Po zwycięstwie nad Turkami Polacy nie wywiązują się z obietnicy i pacyfikują kozackie oddziały. Pokonani Zaporożcy osiedlają się na pobliskich wzgórzach. Kilkanaście lat później synowie kozackiego pułkownika Tarasa Bulby, Andriej i Ostap, przyjeżdżają do Kijowa, by studiować na polskiej uczelni. Andriej zakochuje się w polskiej szlachciance Natalii, córce gubernatora miasta Dubno.

Lata 30-te, Ukraina, czasy Hołodomoru. Yuri, młody artysta, walcząc z władzami, które wprowadziły sztuczny głód, stara się ocalić jak największą liczbę osób od śmierci głodowej, a w szczególności swą ukochaną Natalkę.

Francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Šarūnasa Bartasa to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.