Starr Carter je šestnáctiletá dívka černé pleti, které se stane jediným očitým svědkem vraždy svého nejlepšího kamaráda, jehož chladnokrevně zastřelí bílý policista. Ocitá se tak v nešťastné situaci, kdy musí čelit tlaku od její komunity, která se skládá převážně z chudých černošských sousedů, no a na druhé straně od bohatých, převážně bílých žáků její střední školy. Už když měla 7 let, tak jí otec Maverick vštěpoval zásady a pravidla, podle kterých se má řídit, aby v komunitě přežila. Právě teď, po vraždě jejího kamaráda, nastává čas zkoušky, kdy musí Starr najít sílu a postavit se za to, co je správné.

Minimalisticky pojatý debut sálající velkým vnitřním napětím rozehrává intimní konflikt spjatý s titulní dovolenou. V tomto případě se totiž jedná o odměnu pro vězeňského dozorce, který přijme traumatizující post asistenta při popravě. Film se zaměřuje na dozorce, který si zrovna bere mladou vdovu s malým chlapcem. Jelikož kvůli předchozí nemoci své matky vyčerpal veškeré volno, nemůže si dovolit jet na líbánky, které by zároveň byly příležitostí najít cestu k odtažitému nastávajícímu synovi. Hrdina tak čelí dilematu, neboť již jednou post asistenta zastával a dodnes ho mučí vzpomínky s tím spojené. Z detailů každodenních úkonů vězně film skládá obraz trvání, které má být přetnuto vykonáním rozsudku, a dlouhé záběry dávají vyznít vnitřnímu pnutí postav.

Neobvyklý milostný příběh se odvíjí kolem dvou sester ze středoanglického hornického městečka - Ursuly a Gudrun, jímž se dvořili školní inspektor Rupert a jeho nejlepší přítel, bohatý průmyslník Gerald. Zatímco ale mezi Ursulou a romantickým Rupertem vzniká harmonický milostný vztah korunovaný sňatkem, poměr Gudrun a Geralda je poznamenán bouřlivou, zničující vášní.

Baladický příběh ze života obyvatel moravských Beskyd. Hrdinkou je mladá žena Františka Plesníková. Františčin milý byl zabit padajícím stromem dříve, než se s ní mohl oženit a dívku čekal trpký osud „zavitky" nemanželské matky. Františka bojovala ze všech sil za lepší život svého synka Metúdka. Kvůli němu se nakonec provdala za starého vdovce sedláka Podešvu. Brzy však poznala, že svým sňatkem neprospěla ani sobě, ani dítěti.

Hollywood, 1942. Americká vláda tlačí na režiséra maďarského původu Michaela Curtize, který právě dokončuje natáčení filmu „Casablanca“, aby zdůraznil propagandistické poselství filmu a ovlivnil tak veřejné mínění ve prospěch intervence země do evropské války.

Poněkud únavný pracovní i domácí stereotyp rodiny se dvěma dětmi a zaměstanou ženou (řidička tramvaje) se naruší "bouří" kolem koupě pračky. Zároveň tato krize vede i ke katarzi vztahů, postojů a přístupu k životu.