Poruszająca opowieść o życiu u boku geniusza, jednego z największych naukowców wszechczasów - Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Hawking poślubił Jane Wilde (Felicity Jones) w 1965 r. Spędzili ze sobą prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę (stwardnienie zanikowe boczne). Historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.

Bohaterem filmu jest Ryszard Riedel, który w latach 1976-94 był wokalistą zespołu Dżem. Nie był on zwykłym człowiekiem i nigdy go za takiego nie uważano. Wiedziano, że jest wrażliwy i ma dziecięcą psychikę. Niektórzy nawet mówili o nim, że jest uosobieniem Piotrusia Pana... Był taki do czasu, kiedy nie wciągnęły go narkotyki. W filmie ujrzymy dzieciństwo Riedla w Chorzowie, przyjaźnie i fascynacje oraz początek konfliktu z ojcem, który pozostawił ogromne piętno na ich życiu, a także o próbie wyjścia Ryśka z nałogu. Jak mówią sami twórcy, z tej opowieści wynikają dwie rzeczy: "że nie da się wygrać z przeznaczeniem i że marzenia nigdy się nie spełniają".

Megan Leavey (Kate Mara) jest zagubioną w życiu kobietą, która decyduje się wstąpić do marynarki wojennej. Kobieta przechodzi szkolenie z wyjątkowo agresywnym psem o imieniu Rex. Niespodziewanie udaje jej się złapać z nim nić porozumienia. Megan i jej podopieczny trafiają do Iraku, gdzie z sukcesem zajmują się wykrywaniem bomb i min przeciwpiechotnych. Udaje im się z sukcesem odbyć 100 misji. Pewnego dnia dochodzi jednak do tragedii. Oparta na faktach, wzruszająca historia odbywającej służbę wojskową w Iraku kobiety i jest ukochanego psa.

Vincent van Gogh w młodości poczuł kapłańskie powołanie. Postanowił dzielić się słowem Pana, nieść pociechę najbardziej potrzebującym. Poszukał słuchaczy wśród ludności zamieszkującej najbiedniejsze rejony górnicze. Szybko zyskał szacunek i uznanie najuboższych, jednocześnie wzbudzając niechęć przełożonych. Wkrótce wokół niedoszłego kaznodziei dochodzi do dużego zamieszania, Vincent powraca pod opiekuńcze skrzydła rodziny. Zaczyna malować. Przelewa na płótno dręczące go lęki i tęsknoty. Zakochuje się nieszczęśliwie w swej kuzynce Kay.

Film jest adaptacją autobiograficznej powieści "Dzika droga" Cheryl Strayed. Autorka opowiada w niej o samotnej wyprawie szlakiem Pacific Crest Trail z pustyni Mojave do granicy między Oregonem i Waszyngtonem. Kobieta ruszyła w pieszą wycieczkę po tym, jak nagle zmarła jej matka, rozpadła się rodzina i małżeństwo. Miała wówczas zaledwie 22 lata. Strayed pokonała sama ponad tysiąc mil.

"Powiernik królowej" to historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł "munshi", sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

W 2008 roku dziennikarz Jay Bahadur wpada na chytry plan zamieszkania wśród piratów Somalii. W rezultacie udaje mu się dostarczyć pierwsze szczegóły na temat ich życia. Pozwala spojrzeć na to, kim są Ci ludzie oraz jak żyją i jakie instynkty nimi kierują.

Ostatni rozdział trylogii wietnamskiej wg. Olivera Stone'a, którą zapoczątkowały "Pluton" i "Urodzony 4 Lipca". Historia prawdziwa. Młoda wietnamka (Hiep Thi Le) uciekająca przed okrucieństwem Viet Congu z rodzinnej wioski, razem z matką przenosi się do Sajgonu. Tam zachodzi w ciążę i nawiązuje bliższą znajomość z amerykańskim marine - Stevem Butlerem (Tommy Lee Jones), który proponuje jej małżeństwo w "pięknej, dalekiej Ameryce". Le Ly zgadza się...i wyjeżdża do obcego dla siebie kraju...

Akcja filmu rozgrywa się na angielskim dworze królewskim. Olivier Cromwell (Richard Harris) jest zdegustowany religijną polityką króla Charlesa I i zamierza przenieść się z rodziną. W przeddzień swojego wyjazdu zostaje wplątany w sieć religijnych i politycznych zdarzeń, które skończą się wojną domową w Wielkiej Brytanii.

Historia skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe’a i jego wydawcy, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway. Zderzenie dwóch niezwykłych osobowości, bardzo różnych, a jednocześnie silnie na siebie oddziałujących. Kiedy pierwsza powieść Thomasa Wolfe’a trafiła do rąk Maksa Perkinsa, ten był już jednym z najbardziej uznanych wydawców swoich czasów. Opanowany i raczej introwertyczny Perkins był szczególnie dumny ze swojego literackiego odkrycia, choć Wolfe, ze swoim nieokiełznanym talentem i trudną do opanowania osobowością, nie ułatwiał mu życia. Niekonwencjonalna przyjaźń, jaka ich połączyła, odmieniła życie każdego z nich na zawsze.

Film odzwierciedlający losy i potyczki życiowe Gustava Klimta, artysty, malarza. Dzieło Raoula Ruiza pokazuje w jaki sposób doszedł on do sławy, a jednocześnie jak jego obrazy stały się bardzo charakterystyczne na przełomie XIX i XX wieku. W tym samym czasie odrodził się niedoceniony styl Art Nouveau, jednocześnie zyskując światową renomę poprzez prace Klimta.