Akcja filmu Luisa Mandokiego rozgrywa się w latach 80. podczas wojny domowej w Salvadorze. Regularna armia walczy z partyzantami, a Chava i jego koledzy boją się mieć 12 lat, bo wtedy zostaną wcieleni do wojska. Wszelkimi sposobami starają się uchronić przed losem, choć wiedzą, że pewnego dnia trzeba będzie stanąć po którejś stronie barykady. Mieszkańcy ubogiej wioski kryją się przed ostrzałem w domach z tekturowymi ścianami. Za tarcze służą im materace. Mężczyźni uciekając przed wojskiem, opuścili swoje rodziny, niektórzy zostali partyzantami.
Na łajbie dowodzonej przez autorytarnego kapitana dochodzi do buntu. Niezadowoleni członkowie załogi decydują o zmianie kursu statku.
Jest to historia Anne Elliot (Amanda Root), która przed ośmioma laty odrzuciła oświadczyny szaleńczo zakochanego w niej Fredericka Wentwortha (Ciarán Hinds). Mimo iż kochała młodego Kapitana, poddała się wpływom przyjaciółki i rodziny, którzy odradzali jej to małżeństwo. Teraz mając 27 lat żałuje swojej decyzji. Jednak los daje jej drugą szansę i ponownie stawia Kapitana na jej drodze. Czy zranione uczucia i duma pozwolą Wentworthowi ponownie dostrzec w Anne kobietę jego życia? Czy Anne uda się odzyskać miłość Kapitana? A może wybierze bogatego i utytułowanego kuzyna, który zabiega o jej względy?
Film oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w roku 1970 w Urugwaju. Policja ujawnia zwłoki mężczyzny, którym okazuje się być obywatel amerykański nazwiskiem Santore. Był on jedną z trzech osób uprowadzonych kilka dni wcześniej przez lewicową organizację konspiracyjną "Tupamaros", która miała zamiar wymienić porwanych na więźniów politycznych. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych osób, Santore nie sprawował jednak żadnej funkcji publicznej - pracował dla organizacji pozarządowej jako doradca do spraw systemów komunikacyjnych. Stopniowo jednak poznajemy jego postać, by przekonać się, że nie był przypadkową ofiarą, a głównym celem porwania, a jego rola i wpływ na wydarzenia w kraju były znacznie większe, niż to się mogło z pozoru wydawać.
W czasie wojny w Kosowie mąż Fahrije, podobnie jak mężowie setek innych kobiet, zaginął. Nikt nie wie, co się z nim stało. Ci, którzy zostali, z niepokojem czekają na jakiekolwiek wieści o ojcach, mężach i synach. Rodzina Fahrije ledwo wiąże koniec z końcem. Kobieta rozpacz zamienia na działanie. Zdobywa prawo jazdy i wyrusza do miasta, aby sprzedawać domowej roboty ajvar. Ale nie myśli tylko o sobie. Mobilizuje inne kobiety i zakładają spółdzielnię rolniczą. Jednak w patriarchalnej wiosce, w której mieszka, jej ambicje i wysiłki nie są aprobowane. Fahrije walczy więc nie tylko o utrzymanie swojej rodziny, ale także przeciwko konserwatywnej społeczności, dla której samowystarczalna i niezależna kobieta jest nie do przyjęcia.
XIV wiek, Korea. Generał Yi Song-gye zostaje królem nowo założonego państwa Joseon. Aby jego rządy były prawomocne, potrzebna jest Królewska Pieczęć od cesarza. Niestety statek przewożący ten cenny atrybut zostaje zaatakowany przez wielkiego wieloryba, a Pieczęć zjedzona przez zwierzę. Rozpoczyna się polowanie.
Amerykański żołnierz, który ucieka przed egzekucją swoich towarzyszy przez japońskich żołnierzy na Borneo podczas II wojny światowej, zostaje przywódcą osobistego imperium łowców głów w tej wojennej historii opowiedzianej w stylu Josepha Conrada i Rudyarda Kiplinga. Amerykanin nie chce ponownie dołączyć do walki z Japończykami za namową brytyjskiego zespołu komandosów, ale prowadzi wojnę zemsty, gdy Japończycy atakują jego przybrany naród.
W przeddzień drugiej wojny światowej niemiecka uczona odkrywa metodę zmiany zwykłych mężczyzn w nadludzi, z których każdy może walczyć z całymi oddziałami wroga. Jej notatki przemycone do Stanów Zjednoczonych pozwalają stworzyć Kapitana Amerykę, szlachetnego wojownika i obrońcę. Zostaje nim ochotnik, Steve Rogers (Matt Salinger).