Młody podróżnik, Heinrich Harrer, wyrusza w najtrudniejsze góry świata - Himalaje, na wyprawę, która odmienia go na zawsze. Uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, podejmuje brawurową próbę ucieczki. Po przebyciu setek kilometrów w skrajnie trudnych warunkach, trafia do miejsca, które niczym nie przypomina świata znanego mu do tej pory - do Tybetu. Tu poznaje Dalajlamę, człowieka, który wskaże mu prawdziwy sens życia. Tymczasem jednak granice Tybetu przekracza chińska armia a Heinrich staje się jedynym człowiekiem zdolnym ocalić życie Dalajlamy.

Ekranizacja rewelacyjnej powieści Guntera Grassa o chłopcu, który w wieku trzech lat postanawia, że już nigdy więcej nie urośnie. Film ukazuje świat gdańskich sklepikarzy który, pochłonięty przez nazizm, już wkrótce przestanie istnieć.

Film w reżyserii Andreja Szałowy i Kima Drużynina opisuje wydarzenia jakie rzekomo miały odbyć się 11 listopada 1941 r. Oddział złożony z 28 sowieckich żołnierzy miał zatrzymać batalion niemieckich czołgów i zniszczyć 18 maszyn. Wszyscy żołnierze 4 kompani 316 dywizji piechoty pod dowództwem generała-majora Iwana Panfiłowa mieli zginąć . Ich bohaterstwo opisał po raz pierwszy Aleksandr Krywickij w gazecie „Czerwona Gwiazda”, w ten sposób przyczyniając się do stworzenia ich kultu.

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański, polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walach Armii Krajowej i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na którą liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie.

Japonia w jedenaście lat po odrzuceniu w 1925 roku przyjęcia genewskich warunków odnośnie broni chemicznej, tworzy oddział 731. Oficjalnie jest to jednostka odpowiedzialna za oczyszczanie wody. Jednak prawda o działalności kompleksu jest zupełnie inna. Przeprowadzane są w niej okrutne eksperymenty na chińskich jeńcach i cywilach w celu tworzenia broni chemicznej. Oglądając ten film należy pamiętać, że przedstawione w nim wydarzenia działy się naprawdę.