II wojna światowa. Radzieckie oddziały spotykają w drodze na front chłopca, któremu udało się uciec z obozu koncentracyjnego. Jak się okazuje, Iwan (Nikołaj Burlajew) stracił z rąk okupantów wszystkich najbliższych. Dowódca oddziału, kapitan Cholin (Valentin Zubkov), chce go wysłać do szkoły znajdującej się na terenach nie objętych działaniami wojennymi. Jednak chłopiec upiera się, żeby zostać w wojsku.

Akcja rozgrywa się na pograniczu iracko-tureckim, zamieszkałym przez Kurdów. Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Irakowi, Kurdowie czekają więc na wyzwolenie. Są wśród nich dzieci: sieroty, którym przewodzi Kak Satellite. Satellite zna kilka słów po angielsku i ma opinię światowca. Tylko on w okolicy umie montować anteny satelitarne, dzięki którym można dowiedzieć się, jak przebiega wojna. Autorytet Satellite'a zostaje zagrożony, kiedy do wioski przybywa tajemnicze rodzeństwo: piękna Agrin i jej bezręki brat Hengov.

Akcja filmu dzieje się we Francji, tuż po II wojnie światowej. Głównym bohaterem filmu jest osierocony chłopiec o imieniu Champion, którego wychowuje jego babka Madame Souza. Champion nie jest wesołym dzieckiem i dlatego Madame Souza robi wszystko, aby zobaczyć uśmiech na jego twarzy - kupuje mu telewizor, fortepian, zabawkowy pociąg i nawet psa, którego wspólnie nazwą Bruno. Nic jednak nie sprawia Championowi przyjemności. Pewnego dnia Madame Souza zauważywszy, że Champion wycina z gazet informacje o słynnych cyklistach, kupuje mu rower. Nie mogąc nadziwić się radości Championa, Madame Souza wspiera go w codziennych mozolnych treningach, nie zdaje sobie jednak sprawy, że zakup roweru na zawsze odmieni ich życie.

Reporter brytyjskiej telewizji David Locke (Jack Nicholson) kręci film dokumentalny w Afryce. Ma z tym poważne problemy. Do tego jest zmęczony swoim życiem, pracą i nieudanym małżeństwem. Gdy odkrywa, że jego sąsiad z hotelu zmarł, przejmuje jego tożsamość, Okazuje się, że mężczyzna był handlarzem broni.

Znany austriacki kompozytor wyjeżdża na urlop do Wenecji, gdzie inny turysta, nastoletni polski chłopiec, wzbudza w nim fascynację.

W latach 60. Amerykanka Dian Fossey przybyła do Afryki. Wydała bezpardonową walkę kłusownikom, przyczyniając się tym samym do zwiększenia populacji goryli i ocalenia gatunku. Spędziła blisko dwadzieścia lat w tropikalnych lasach, prowadząc badania nad życiem i zwyczajami tych zwierząt. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia opisała w książce. Jej nazwisko stało się symbolem determinacji w walce o ochronę środowiska naturalnego. 26 grudnia 1985 r. zginęła tragicznie w tajemniczych okolicznościach

Hector (Simon Pegg) jest psychiatrą. Praca przynosi mu coraz mniej satysfakcji, gdyż nie potrafi sprawić, aby jego pacjenci poczuli się szczęśliwi. Pewnego dnia porzuca wygodne życie, prosi partnerkę (Rosamund Pike) o „urlop” i wyrusza w samotną podróż w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Hector zwiedzi cały świat, od Paryża, przez Chiny, Afrykę aż do Stanów Zjednoczonych, a jego podróż będzie pełna zabawnych przygód, egzotyki i niebezpieczeństw.

Dwóch młodzieńców wędruje przez starożytny Rzym, konfrontując się w swojej podróży z najprzedziwniejszymi aspektami miłości.

Akcja rozgrywa się w połowie XIX wieku w Egipcie. Dwaj przyjaźniący się ze sobą szacowni dżentelmeni, Richard Francis Burton i John Hanning Speke, poszukują źródeł Nilu. Ich pasja oraz niespełnione ambicje z czasem przeradzają się w okrutną rywalizację, ujawniają ich prawdziwe charaktery. Każdy z nich za wszelką cenę pragnie bowiem zapisać się jako pierwszy w historii, nie chcąc ustąpić pola drugiemu. Narastający konflikt z dnia na dzień przybiera na sile.

Funkcjonariusz FBI otrzymuje zadanie specjalne: ma odnaleźć chłopca, który zniknął po śmierci swych rodziców. Przypadek sprawia, że dzieciak zostaje odnaleziony, jest w stanie szoku, nie potrafi mówić. Policjant podejrzewa, że chłopiec widział morderców - i że grozi mu niebezpieczeństwo...