Filmová ikona konca deväťdesiatych rokov o absolútnej strate hodnôt, anarchistických hlbinách v každom z nás a živote v permanentnom déjà vu konzumnej spoločnosti. Mainstreamový film, ktorý úplne narušil pravidlá mainstreamu ukázal na veľkom plátne šokujúce násilné scény, obnažené pohlavné orgány a inteligentný terorizmus. Komplikovaná dejová skladačka adaptujúca rovnomenný a podobne prevratný román Chucka Palahniuka pracujúci s odvekým motívom dvojníka. Katalógy z IKEA, Meat Loafove poprsie, päste v tme, tučniaci, liposukcia a mydlo. Snímka, ktorý bude za sto rokov vo všetkých učebniciach o dejinách filmu.
Píše sa rok 1939. Taliansky čašník Guido Orefice, prekypujúci energiou a hýriaci bláznivými nápadmi, prichádza z vidieka do veľkého mesta. Na prvý pohľad sa tu zamiluje do pôvabnej učiteľky Dory. Ona už síce nápadníka má, on ale urobí všetko, aby ju zachránil od svadby s nemilovaným byrokratom. Získa si jej lásku a vezmú sa. Narodí sa im syn Giosué. Po piatich rokoch šťastného manželstva je Guido kvôli svojmu židovskému pôvodu odvlečený spolu so synom do koncentračného tábora. Aby pred malým chlapcom zatajil šokujúce okolnosti a uchránil ho pred hrôzami nacizmu, predstiera, že všetko okolo je iba hra, pripravená k synovým narodeninám. Hra, na konci ktorej na oboch čaká veľká odmena...
Pragmatický mariňák sleduje dehumanizujúce účinky americko-vietnamskej vojny na sebe a brancov, s ktorými naverboval, od ich brutálneho výcviku vo výcvikovom tábore až po krvavé pouličné boje v Hue.
V rozprávaní hlavného "hrdinu", asociálneho mladíka Rentona, sa odkrýva bizarný svet revolty proti súčasnej konzumnej spoločnosti. Renton a jeho škótski priatelia sú totiž narkomani, ktorých jedinou starosťou je zohnať ďalšiu dávku. Lenže "skutočný život" smutných protagonistov "zomelie" a zmení . Niektorí neprežijú, z iných - ako napríklad práve z Rentona - sa stanú normálni ľudia. Epizodické rozprávanie vytvára zvláštnu mozaiku, z ktorej sa veľmi pôsobivo vynára pochmúrny obraz jednej "stratenej" generácie.
Storočná Rose Calvertová rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala Rose 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom Hockleyom. Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom Dawsonom (Leonardo DiCaprio), nadaným malairom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov...
Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža. Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca.
Poručík John Dunbar sa stáva hrdinom, keď sa vydá do frontovej línie priamo k nepriateľovi. Po vyliečení zranenej nohy sa Dunbar hlási do posádky na hraniciach a veliteľ ho pošle do najvzdialenejšej oblasti Fort Sedgewick na západnej hranici. On je však jej jediným obyvateľom, takže nie div, že sa spriatelí s osamelým vlkom a pokúša sa nadviazať kontakt s neďaleko žijúcim kmeňom Siuxov. Po počiatočnej obojstrannej nedôvere si medzi indiánmi postupne nachádza nielen nových priateľov, ale aj novú lásku. Zapáči sa mu spôsob ich života, k ich harmonickému prírodnému životu prechováva úctu a obdiv a sám v tomto spôsobe života nachádza zmysel ďalšej existencie. Svoju uniformu postupne vymení za indiánsky oblek. Ibaže vo chvíli, keď ho indiáni definitívne prijmú medzi seba a Dunbar sa chce natrvalo presťahovať do ich osady a oženiť sa s indiánskou vdovou, objavia sa vojaci, ktorí s ním zaobchádzajú ako so zradcom a chcú ho deportovať späť ako dezertéra.
Film založený na skutočných udalostiach pri neslávne známom "stanfordskoum väzenskom experimente", ktorý prebehol v roku 1971. Umelo vybudované väzenie sa nachádza v priestoroch výskumného laboratória - kompletne s celami, mrežami a s neustále prítomnými kamerami. Na dva týždne je najatých dvadsať mužov za prísľub vysokej na hru na väzňov a dozorcov. "Väzni" sú uzavretí a musia sa podvoliť zdanlivo miernym pravidlám. "Dozorcom" je nariadené jednoducho udržať poriadok bez použitia fyzického násilia. Každý má možnosť skončiť v ktorúkoľvek chvíľu, čím ale stratí nároku na odmenu. Na začiatku nálada medzi oboma skupinami je pomerne dobrá. Ale už čoskoro nastanú hádky a dozorcovia používajú čoraz drastickejšie metódy na udržanie poriadku ...
Novinár Molloy počúva pohnutý príbeh podivne bledého mladíka Louise, ktorý kedysi prestúpil prah smrteľnosti. S večným pokojom, za ktorým cítime obrovské traumy a netušené hrôzy, líči Louis všetky svoje stretnutia s ľudskou krvou a so smrťou...
Virginia začína v azyle svojho vidieckeho domu písať jedno zo svojich vrcholných, najintímnejších a vnútorne najkomplikovanejších diel - román pani Dallowayovej. V Los Angeles roku 1951 si touto knihou presvetľuje depresiu denného stereotypu tehotná žena v domácnosti Laura Brownová. Aj moderná pani Clarissa Vaughnová, emancipovaná nakladateľka z New Yorku, chystá v roku 2001 oslavu pre muža, ktorého miluje. Jeden deň zo života troch rôznych žien, obývajúcich tri rôzne časopriestory, ponúka meditáciu nad neistotami i bolestnými víťazstvami modernej ženskej feminity. Nad ich pochybnosťami ohľadne sebarealizácie v súkromí i práci, nad ich milostnými túžbami k mužom a ženám.
Jeden z najnapínavejších katastrofických filmov všetkých dôb rozpráva o osude posádky a cestujúcich zaoceánskeho parníka, prevráteného prílivovou vlnou. Dej plný napätia, obohatený osobnými príbehmi obetí, dáva vzniknúť presvedčivej a dychvyrážajúcej dráme.