V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel s jasným zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do USA. Čoskoro sa ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli nielen príbuzných, ale aj najhorších kubánskych väzňov. Medzi 125 000 utečencov, ktorí sa vylodili na Floride, bolo 25 000 trestancov. A jedným z nich bol aj kubánsky politický väzeň Tony Montana (Al Pacino). Tony ale hneď po príchode skončí vo väzení, kde dostane ponuku: zabije komunistu a drogová mafia ho dostane von aj s jeho parťákom. Tony Montana sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonávajú príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednom odovzdaní drog skončia v ich rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že ho o jeho výdobytky pripraví niekto rovnakým spôsobom, ako to urobil on.

Známy kontroverzný americký filmár Michael Moore sa vo svojom filme Sicko zameral tentokrát na pomery v americkom systéme zdravotného poistenia. Na príkladoch niekoľkých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov potrebovali lekársku pomoc, demonštruje Moore triky, ktorými sa poisťovne snažia zabrániť, aby za svojich klientov platili. Rad ľudí dokonca tieto inštitúcie z malicherných dôvodov vôbec odmietajú poistiť ako príliš rizikových klientov. Autor sa vydáva aj za hranice, konkrétne do Kanady, Francúzska a dokonca na Kubu, aby ukázal, ako funguje zdravotný systém tam. Michael Moore, ako je u neho už obvyklé, zaujíma jednoznačné (a nanešťastie aj jednostranné) stanovisko, pričom svojich "nepriateľov" nijako nešetrí. Používa pritom svoj povestný sarkazmus, iróniu a samozrejme tiež nesporný filmársky talent.

V roku 1839 pri brehoch Long Islandu pristála loď Amistad. Na jej palube bolo 53 černošských otrokov, ktorí sa vzbúrili na ceste z Afriky do Južnej Ameriky. Na vzbúrencov čaká súd. Prezident Van Buren, usilujúci sa o znovuzvolenie a hlasy južanských plantážnikov, chce väzňov obetovať. Na ich stranu sa postaví bývalý prezident John Quincy Adams a ďalší odporcovia otroctva. Historická dráma Stevena Spielberga je inšpirovaná skutočnými udalosťami.

Američanka Katey prichádza aj so svojimi rodičmi na Kubu tesne pred vypuknutím revolúcie. Rodičia od nej očakávajú, že si nájde dobrú partiu a stane sa tak ako oni súčasťou miestnej smotánky, no ona sa zaľúbi do Xaviera - čašníka, ktorý je vynikajúcim tanečníkom. Tajne sa stretávajú v nočnom havanskom klube a začnú spolu trénovať na prestížnu národnú súťaž v tanci. Ale blížiaca sa revolúcia skomplikuje ich plány.

Kuba, 19. storočie. Luis Vargas, bohatý obchodník, si chce upevniť svoje spoločenské postavenie svadbou s Američankou. Nehľadá skutočnú lásku a dohoda je uzavretá čisto na obchodnom základe. O to viac je prekvapený, keď mu do života namiesto prostej ženy vstúpi zvodná Julia. Netrvá dlho a Vargas sa do nej zamiluje. Čoskoro sa objaví tajomný a podozrievavý Walter Downs, ktorý tvrdí, že Júlia nie je tým, kým sa zdá. Hoci Vargas spočiatku odmieta uveriť, keď mu žena zmizne aj s peniazmi, rozhodne sa zistiť, ako sa veci naozaj majú. Vydáva sa na cestu po temnej strane vášne, ktorá by ho mohla priviesť do pekla.

Na Kube v Havane na konci 50. rokov minulého storočia sa bohatá rodina, kde jeden zo synov je prominentným majiteľom nočného klubu ocitne uprostred násilného prevzatia moci od utláčateľského Batistovho režimu marxistickou vládou Fidela Castra. Castrov režim nakoniec prinúti majiteľa nočného klubu utiecť do New Yorku.

Je 31. decembra 1958. Detektív vyšetruje krádež obrazu z domu bohatej havanskej vdovy 31. decembra 1958. Ich vzťah počas vyšetrovania, ktoré je sprevádzané tancom, poodkryje minulosť rodiny a domu. Obsadenie Havany revolucionármi v osudný večer však ich životy zmení navždy.