„Омраза” е суров, непринуден и изключително реалистичен, а малкият бюджет, с който разполага, кара Касовиц да композира и изпълни филма си с ръчна камера, да снима в черно-бяло с минимални специални ефекти и множество натурчици. С превъзходен и ескалиращ сценарий, реални локации в парижко предградие, усещане за документалност, тематичен монтаж, експлозивен Венсан Касел и феноменална кинематография (която не се забравя), „Омраза” се превръща в един от върховните френски филми на 90-те, определен от The Times като „един от най-унищожително критикуващите и ефектни урбанистични филми правени някога”. Вторият пълнометражен филм на Касовиц му спечелва награда за най-добър режисьор в Кан, номинация за Златна Палма, награда Сезар и отличие от Европейските Филмови Награди. Списание Empire го слагат на 32 място в „100-те най-добри филма от световното кино” през 2010.
Знаете ли, че всичко което се случва в нашия свят, дори най-незначителните събития, са взаимосвързани по удивителен и чудесен начин? И както пеперудата може с едно махване на крилата си да предизвика някъде ураган, така и странните, на пръв поглед, неразбираеми постъпки на стеснителна и самотна девойка, живееща в света на своите фантазии, могат завинаги да променят живота на съвсем различни хора, да им дарят щастие и да оцветят сивото им ежедневие. Това момиче се казва Амели Пулен.
При първата среща на Джеси и Селин в началото на 90-те години няколкото часа, които прекарват заедно във Виена променят живота им. Девет години по-късно светкавицата удря отново. Неочаквано се срещат в Париж и разполагат само с един следобед, за да решат дали да споделят бъдещето си.
История за млада жена обречена на смъртта, безпомощно красива и слаба... Клео се бори със своята вродена суетност и новия страх, който разголва пред нея един тревожен свят. Тя е играчка на впечатленията, които я заливат като вълни.
Филмът-емблема на френската "нова вълна". Анархизмът на Мишел Поакар, героят на Белмондо, е протест срещу света, който е побрал в себе си безизходицата. Това е един протест без цел и перспектива, породен от някаква вътрешна необходимост една забравена и ненужна чистота, която не може да изяви себе си освен чрез брутален нихилизъм.
Лос Анжелис, 7:07 вечерта: Корки, която пуши цигара от цигара, качва филмовата агентка Виктория Снелинг в таксито си и съвсем непреднамерено я убеждава, че пасва за ролята, за която Снелинг търси актриса. По същото това време таксиметрови шофьори по света също качват пътници и тези срещи на пръв поглед нямат никакви последствия: в Ню Йорк непохватният имигрант от Източна Германия Хелмут Грокенбергер предава волана в ръцете на чернокожия ЙоЙо; в Париж шофьор от Брега на Слоновата кост обсъжда зрението и секса със сляпа, агресивна жена; в Рим екзалтиран шофьор изповядва плътски тайни от миналото си пред свещеник; а в Хелзинки меланхоличният Мика успокоява трима пияни със своята безкрайно тъжна история. Както винаги във филмите на Джармуш, докато петте последователни разказа се движат към своите неочаквано покъртителни заключения, в играта има и доза експерименталност. И все пак това е филм с голяма топлота. Героят е на първи план през цялото време, а изпълненията са страхотни.
Умна, но неразумна новозавършила студентка получава работа като асистентка на Миранда Пристли, взискателната главна редакторка на списание за висша мода.
Господин и госпожа Арпел имат удивително функционална къща в престижен квартал. За зла участ, госпожата има брат, който кардинално пренебрегва удобствата за живот, предлагани на хората в 20 век. И това не би било проблем, ако сина на семейство Арпел, Жерар, не следваше светлия пример на чичо си, и не се отнасяше с безразличие към чудесата на индустриалния свят...
Антоан, освободен от военна повинност поради "нестабилност на характера", се връща към цивилния живот. Подкрепян топло от родителите на младата Кристин, с която се е познавал преди да постъпи в армията, той решава да си намери работа. В началото е нощен пазач, но скоро бива назначен в детективска агенция.
Срамежливият Стефан се завръща в родния си град, за да започне нова работа. Когато перспективното предложение не успява да удовлетвори очакванията му, Стефан се успокоява благодарение на близката си връзка с щурата му съседка Стефани. Тяхната разцъфтяваща любов най-после пробужда увереността, която необщителният Стефан преди е успявал да изрази само в сънищата си.
Филмът започва с комфортния, но самодоволен живот на европейско буржоазно семейство. Оказва се, че някой е снимал на видео тяхната къща откъм улицата. Непознатият воайор изпраща касетите, придружени от странни, изпълнени с насилие рисунки на Жорж, Ан и сина им Пиеро. Тъй като "подаръците" стават все по-лични и започва да личи работата на някой, който ги познава, Жорж започва да се опасява, че е наказван за несправедливата си постъпка спрямо алжирското момче Маджид в разгара на френската колониална окупация на северноафриканската страна.
Филмът, с който в киното дебютира Софи Марсо. Тя е в ролята на 13-годишната Вик, която заедно със своята най-добра приятелка Пенелопи търси истинската любов сред своите нови съученици. Предстои големия купон. Родителите на Вик са изцяло против тя да отиде, но благодарение на баба си, тя попада на забавата. Там Вик открива любовта в лицето на Матийо. И докато момичето преживява първите любовни трепети, бракът на родителите й започва да се разпада.
Американката Кейт открива, че Париж наистина е градът на любовта, макар и не по начина, по който е очаквала. Кейт изпитва отчаян страх от летене и отказва да придружи в Париж годеника си Чарли. Той й се обажда с изненадващото признание, че се е влюбил във французойка, и че разваля годежа им. Кейт преборва страха си и се качва на самолета, решена да си го върне. Неин спътник е Люк Тесие, крадец, който напъхва в багажа й скъпо бижу, за да го прекара през митницата. Това го кара да бъде непрекъснато по петите й и неочаквано за себе си, той се влюбва в нея. Оказва се, че любовта е подготвила изненада и за двамата. Кейт попада на място, в което всичко може да се случи с мъж, който ще направи всичко възможно то да се случи…