Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu.

Mladý James sice vyrůstá se svou matkou Marlee, ta ale většinu času tráví v mizerně placeném zaměstnání, a tak je chlapec odkázán sám na sebe. Když se zaplete s místními teenagery, kterým pomáhá převážet drogy, dozraje čas na přesun do blízkosti melancholického Lawrence. Přes rozepře s Marlee dokáže samotářský muž poskytnout mladíkovi žádoucí školu života. Sám totiž ví, že nejhorší ze všeho je být pasivní. A když jde o budoucnost dítěte, osobní problémy musí jít stranou. Subtilní sociální drama je pevně zasazeno do prostředí mississippské delty, kde vzniklo s místními neherci, z nichž pouze představitelka Marlee navázala na svůj part dalšími rolemi. Samotnému natáčení předcházely dva měsíce zkoušek a úprav scénáře. Koproducenty snímku jsou Andrew Adamson, režisér Letopisů Narnie a prvních dvou dílů animovaného Shreka, a Mark Johnson, držitel Oscara za film Rain Man. (43rd KVIFF)

Zia to má těžké: nechala ho přítelkyně, rodiče mu nerozumějí a – no jo, zrovna spáchal sebevraždu a teď žije „na onom světě“. Je to svět plný podřadné práce, sešlých barů, bývalých přítelkyň a nefungující dopravy. Jen co se v něm Zia octne, získá dva nové přátele: mazaného rockera ruského původu s podivným šarmem a inteligentní sexy naivku, která chce dokázat, že je tady omylem. V rozpadávajícím se oranžovém kombíku, který drží pohromadě pouze díky lepicí pásce, vyrazí společně na cestu, kde potkají neodolatelného Knellera, který je provede poslední verzí Utopie.

Portrét norských metalových projektů Mayhem a Burzum je podaný jako okázale destruktivní souboj dvou hodně radikálních osobností o to, kdo se stane nejdrsnějším metlošem v galaxii. Zároveň je to příběh o tom, že když si postavíte image na tom, že jste totální extrémista, může se vám stát, že budete přitahovat opravdové, regulérní magory. Mayhem a Burzum jsou známí jednak jako průkopníci žánru black metal, ale také coby asi nejšílenější hudební skupina všech dob. Vládce chaosu je jako temný hororový příběh, který své hrdiny patřičně démonizuje, ale zároveň se na jejich okázalé pozérství dokáže dívat se shazujícím nadhledem

Electroma od Daft Punk je výprava dvou robotů napříč bájně krásnou americkou krajinou za cílem stát se člověkem. Jejich symbolická pouť, která začíná na nekonečné jednoproudé dálnici, vede přes idylické městečko až do vyprahlé pouště, dokazuje již po několikáté vzdor Daft Punk vůči konformismu. Experimentální celovečerní film jedné z nejslavnějších elektronických kapel. Dechberoucí kamera, inovativní technika snímání a zejména urputné hledání lidskosti v dnešní společnosti.(oficiální text distributora)

Komediální drama debutujícího režiséra Dana Harrise zobrazuje jeden rok ze života typické rodiny z americké vyšší střední třídy. Scénář filmu Imaginární hrdinové zaujal režiséra Bryana Singera natolik, že Harrisovi nabídl napsat scénář k pokračování úspěšné blockbusterové série X-Men. Snímek Imaginární hrdinové podobně jako filmy Ledová bouře (r. Ang Lee) nebo Obyčejní lidé (r. Robert Redford) zobrazuje prostředí vyšší střední třídy s mnoha jeho pokryteckými nároky, přetvářkou a pozlátkem, jehož obětí se stávají především děti.

V městečku Holly Springs běží život většiny obyvatel nezáludně a poklidně den za dnem až do okamžiku, kdy režisérka místního amatérského divadla, Camille najde svoji svéráznou tetičku Cookii zastřelenou v její posteli. Na místo činu se dostaví dobrácký šerif Tucker, jenž má najednou řešit největší případ své kariéry. Kdo z lidí, které dobře zná, mohl zabít Cookii, kterou měli všichni rádi. Byl to její věrný přítel Willis, některá z jejích podivínských neteří, barman Theo anebo rybář Manny? Vedle nich důležité místo v ději hraje šerifův nemotorný pomocník Jason, jenž má milostný románek s Cookiinou vnučkou Emmou, která již delší dobu provokuje policii svými přestupky...

Cestující mezinárodního expresu jsou ohroženi smrtelným a silně nakažlivým virem, který v podstatě nešťastnou náhodou rozšířili mezi cestující dva radikální bojovníci za práva zvířat, toho času na útěku z budovy výzkumného střediska OSN. Hrozí nebezpečí světové epidemie a je nutno zasáhnout. Vlak je hermeticky uzavřen a cestující mají být ponecháni svému osudu. Dokonce je vlak nasměrován na kolej, která vede k železničnímu mostu Cassandra v Polsku, o kterém je známo, že vlak neunese. Boj o životy cestujících se rozbíhá na obou frontách - epidemiologické i politické...

Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet.

Na začátku se ocitáme u pokusu o zatčení nějakých podezřelých individuí, které moc dobře nedopadne. Střihem se dostáváme o rok později, kdy trojice mladých Američanů touží po nevázaném sexu, chlastu a jiných podobných radovánkách na hranici Mexika a USA. Seznámí se s místními kráskami a vše se zdá být podle plánu. Pouze však do doby, než se jeden z nich ztratí. Pátrání je zavede k nějaké zvláštní společnosti, která však s nimi určitě "nepůjde na pivo