Biznes to wojna. I to taka, w której nie bierze się jeńców. Aby zgromadzić wielki majątek, trzeba być bezwzględnym i gotowym na wszystko. Takim właśnie człowiekiem był Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis). Na przełomie XIX i XX wieku udało mu się odkryć złoża ropy naftowej w Nowym Meksyku. Umiejętnie inwestując kapitał, Plainview dorobił się całkiem pokaźnej fortuny. Sukces miał jednak swoją cenę - Daniel stał się potworem znienawidzonym przez wszystkich. Nie cofał się przed niczym, nawet jeśli w grę wchodził szantaż czy zabójstwo. W swoim dziele reżyser (Paul Thomas Anderson) pokazał brutalne narodziny wielkiego, amerykańskiego kapitału.

Barry Lyndon (Ryan O'Neal) był irlandzkim młodzieńcem bez perspektyw, który wkradł się w szeregi osiemnastowiecznej angielskiej arystokracji. Jak mu się to udało? Po prostu - robił, co w jego mocy: był bawidamkiem, zawadiaką, włóczęgą, żołnierzem w wojnie siedmioletniej, rozpustnikiem, szpiegiem i szulerem karcianym. Bohater klasycznej powieści Williama Makepeace'a Thackeraya, którą przeniósł na ekran Stanley Kubrick, nie cofnął się przed niczym, byle osiągnąć upragniony cel.

Wyatt poprzysięga, że zaprowadzi sprawiedliwość. W tym celu zostaje szeryfem Tombstone, biorąc na zastępców dwóch braci. Zdobywa również sympatię najbardziej wpływowego w miasteczku rewolwerowca "Doca" Holliday'a, który doskonale strzela i spędza większość czasu grając w pokera. Pomiędzy przyjaciółmi dochodzi jednak do konfliktu, gdy do Holliday'a przyjeżdża dziewczyna - Clementine. Dawni przyjaciele stają przeciwko sobie.

XIX-wieczny Nowy Jork. Po szesnastu latach spędzonych w sierocińcu Amsterdam, syn zamordowanego przywódcy gangu irlandzkich imigrantów, wraca do Five Points, by pomścić śmierć ojca. Jego zabójca, William Cutting zwany Billem Rzeźnikiem, sprawuje rządy w dzielnicy. Chłopak postanawia zabić Rzeźnika w czasie dorocznej uroczystości, gdy Bill będzie święcił zwycięstwo nad jego ojcem. By zrealizować plan, przenika w szeregi bandy. Rzeźnik traktuje Amsterdama jak syna. A on wbrew sobie zaczyna darzyć go szacunkiem i zakochuje się w jego wychowanicy.

Młody Cygan Heathcliff (Laurence Olivier), adoptowany przez mieszczańską rodzinę, zakochuje się w córce przybranych rodziców, Cathy (Merle Oberon). Po śmierci ojczyma udaje się do Ameryki Południowej, gdzie staje się bogaty. Gdy powraca, jego młodzieńcza miłość, jest już poślubiona innemu. Cathy jednak ciągle kocha swego przybranego brata. Usiłuje zdusić w sobie coraz to narastające uczucie i w końcu umiera z miłości . . .

Po 19 latach ciężkiego więzienia za kradzież bochenka chleba Jean Valjean (Liam Neeson) wychodzi na wolność jako zatwardziały kryminalista. Ale schwytany na kradzieży w domu biskupa, nie zostaje oddany policji, a wręcz przeciwnie - obdarowany. Od tej pory postanawia czynić wyłącznie dobro. Wkrótce - wierny swemu postanowieniu - zostaje burmistrzem małego miasteczka, dając pracę wszystkim potrzebującym. Jest wśród nich Fancine (Uma Thurman), ciężko chora prostytutka, która zerwała z przeszłością. Po jej śmierci Valjean roztacza opiekę nad jej córeczką Cosette (Claire Danes). Niestety, w mieście pojawia się Javert (Geoffrey Rush) - niegdyś więzienny strażnik, obecnie policjant - który ujawnia przeszłość Valjeana. Były galernik musi uciekać.

Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Na miejscu okazuje się, że rodzice już zaplanowali córce ślub z wicehrabią Julianem de Lamare. Podczas pierwszego spotkania Jeanne jest oczarowana przystojnym wybrankiem o nienagannych manierach. Jednak już noc poślubna przynosi okrutne rozczarowanie. Julian brutalnie gwałci młodziutką żonę, po czym zasypia. W kolejnych latach małżeństwa nieszczęście Jeanne tylko się pogłębia...