Charyzmatyczny anglista John Keating rozpoczyna pracę w ekskluzywnej szkole dla chłopców. Jego niekonwencjonalne metody nauczania wnoszą powiew świeżości do konserwatywnego programu uczelni. Niezwykły profesor rozbudza w swoich podopiecznych ciekawość świata, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji, tym samym odmieniając ich życie.

Czterech nastolatków: Gordie, Chris, Teddy i Vern dorasta razem w fikcyjnym miasteczku Castle Rock w Oregonie. Pewnego dnia Vern podsłuchuje rozmowę starszego brata, z której dowiaduje się, że grupa starszych dzieciaków znalazła przy torach zwłoki zaginionego chłopca, ale nie poinformowała o tym policji. Przyjaciele postanawiają samodzielnie odnaleźć ciało, przekonani że dzięki temu staną się sławni.

Pewnego dnia, w jednej z amerykańskich szkół, dochodzi do bezprecedensowej sytuacji. Oto grupa uczniów, w której skład wchodzą: sportowiec, kujon, panienka z bogatego domu, łobuz oraz dziwaczka, dostają wspólną karę za złe zachowanie w trakcie lekcji. Karą jest spędzenie w sobotę 8 godzin w klasie. Grupka ponadto ma za zadanie napisać wypracowanie, zatytułowane "Kim jestem?". Wspólna kara oraz perypetie z nią związane, zbliżają do siebie obce dotychczas osoby. Zaczynają one ze sobą rozmawiać, dzielić się swoimi uczuciami, problemami i fobiami. Niektórzy, oprócz zrozumienia i braterskiej więzi, odnajdą jeszcze coś: prawdziwą miłość...

W jednej ze swoich najlepszych i najbardziej charakterystycznych ról James Dean wciela się w postać Jima Starka, którego samotność, frustracje oraz wściekłość odwzorowywały uczucia ówczesnych, powojennych nastolatków. Film opowiada o młodości, o trudnym dorastaniu i o poszukiwaniu własnej tożsamości. Jim jest uczniem szkoły średniej, marzy o wstąpieniu do młodzieżowego gangu. Rodzice Jima uosabiają wszystko, czym on gardzi; ojciec jest zbyt słaby, matka nadopiekuńcza. Jim chce być kimś, chce zyskać uznanie w oczach rówieśników i narzeczonej.

Do Falls City przybywa tajemniczy młodzieniec Brandon. Szybko staje się ulubieńcem mieszkańców miasteczka, zwłaszcza dziewczyn. Brandon zaprzyjaźnia się z miejscową pięknością Laną. Zostaje zaakceptowany przez jej znajomych - recydywistów. Sam też zresztą święty nie jest. Kiedy trafia do aresztu za kradzież, Lana płaci za niego kaucję. Po wyjściu na wolność Brandon wyznaje szokującą prawdę.

Historia życia trzech kobiet, z których jedna to żyjąca w czasach współczesnych w Nowym Jorku wydawczyni książek; druga, typowa żona i matka, żyjąca pod koniec lat 40.; trzecia to postać autentyczna - Virginia Woolf, znana pisarka ogarnięta obsesją samobójczą. Trzy różne kobiety, trzy różne epoki. Jest jednak coś, co je połączy, coś, co zmieni ich życie na zawsze.

Ten film z udziałem Rachel McAdams, Kathy Bates i Abby Ryder Fortson (w roli Margaret) to ponadczasowa opowieść o dorastaniu, która już od dziesięcioleci przemawia do kolejnych pokoleń. W wieku 11 lat Margaret przeprowadza się do nowego miasta i zaczyna rozważać wszystko, co dotyczy egzystencji, przyjaźni i okresu dojrzewania. Pełne miłości wsparcie oferuje jej matka (McAdams), która sama próbuje zaaklimatyzować się w nowym miejscu, oraz babcia Sylvia (Bates), starająca się odnaleźć szczęście w kolejnym etapie swojego życia. Pytania dotyczące tożsamości, swojego miejsca na świecie i tego, co nadaje naszemu bytowi sens, sprawiają, że będą one bliższe sobie niż kiedykolwiek wcześniej.

Tulsa w stanie Oklahoma. Piszący wypracowanie szkolne, czternastoletni Ponyboy Curtis wraca wspomnieniami do niedawnych wydarzeń... Jest to opowieść o zaciętej i tragicznej w skutkach wojnie toczonej przez dwa, konkurujące ze sobą gangi - Soców i Greaserów.

Koniec 1944 roku, żołnierze wrogich armii: Fin oraz Rosjanin trafiają do gospodarstwa Laponki. Cała trójka zmuszona jest do współpracy mimo nienawiści i barier językowych.

Historia czarnoskórego malarza, który zdobył sławę jako dziewiętnastolatek i zmarł w wieku 27 lat. Film przedstawia kolejne etapy jego kariery, przyjaźnie w nowojorskim świecie artystycznym oraz wyjaśnia przyczyny przedwczesnej śmierci.

Fabuła filmu Super Dark Times skupia się na czwórce przyjaciół, którzy po szkole wybierają się na przechadzki do lasu, gdzie pewnego razu dochodzi do tragedii. Chłopcy poprzysięgają sobie milczenie i muszą uczyć się, jak radzić sobie z wielką traumą. Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe, a dwaj najlepsi przyjaciele zwracają się przeciwko sobie.

Kiedy główny bohater zostaje porzucony przez dziewczynę, do sąsiedniego mieszkania wprowadzają się dwie piękne kobiety. Całą trójkę wkrótce połączy erotyczna fascynacja. John balansując na granicy jawy i snu zaczyna spełniać swoje głęboko skrywane fantazje. W dalszym ciągu myśli jednak o swojej dziewczynie.

Bill Capa (Bruce Willis) jest nowojorskim psychiatrą. Pewnego dnia staje się świadkiem samobójstwa swojej pacjentki. Mężczyzna nie potrafi sobie z tym poradzić i rezygnuje z pracy. Wyjeżdża do Los Angeles, gdzie zatrzymuje się u kolegi Boba Moore'a (Scott Bakula), psychoterapeuty. Kiedy ten zostaje zamordowany, Capa postanawia przejąć jego grupę terapeutyczną. Podejrzewa, że mordercą może być któryś z uczestników spotkań. Wdaje się też w namiętny romans z przypadkowo poznaną dziewczyną Rose (Jane March).

Madonna występuje jako Rebecca Carlson, podejrzana o zabójstwo dawnego kochanka. Prokurator okręgowy Robert Garrett (Joe Mantegna) chce postawić ją w stan oskarżenia, lecz ma tylko jednego świadka - sekretarkę ofiary (Annie Archer), byłą kokainistka, której oddanie szefowi i miłość do niego przerodziły się w obsesję. Tylko adwokat Frank Dulaney (Willem Dafoe) może udowodnić niewinność Rebecki. Gdy jednak wpada w jej sieć erotycznych intryg okazuje się, że posiadane przez niego dowody są tak samo pokrętne jak jego klientka...