Film Pianista je príbehom Wladyslawa Szpilmana, skvelého pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Píše sa rok 1939 a Szpilman má 28 rokov. Poľsko je napadnuté nemeckými vojskami, ktoré čoskoro prichádzajú aj do jeho hlavného mesta Varšavy. Takmer okamžite sú uplatnené tvrdé reštrikcie voči tunajšej židovskej komunite. Szpilman a jeho rodina - rodičia, brat a dve sestry - žili až doposiaľ spokojným životom, čoskoro sú však tiež donútení podriadiť sa ponižujúcim pravidlám. Okrem toho, že im dochádzajú peniaze a jedlo, musia pod hrozbou prísneho trestu nosiť na rukách Dávidovu hviezdu. Nátlak sa postupne zvyšuje a rodina je na tom stále horšie. Čoskoro sú donútení predať obrazy, striebro, nábytok a nakoniec aj Szpilmanovo drahocenné piano. Najväčšou ranou je však rozhodnutie, podľa ktorého majú byť všetci Židia umiestnení do uzavretého areálu, obkoleseného vysokými múrmi - na miesto, ktoré čoskoro vstúpia do dejín ako Varšavské geto.

Príbeh sa odohráva počas Druhej svetovej vojny v neokupovanom marockom meste Casablanca, ktorá sa tak stala prestupnou stanicou pre všetkých, ktorí sa snažili ujsť pred Nacistami z Európy. Láka však aj zločincov, špiónov a zradcov. Nočný život mesta sa koncentruje do baru Američana Ricka Blainea. Keď do baru prichádza Viktor Laszlo, vodca odboja na úteku, Rick spoznáva v jeho manželke svoju bývalú priateľku Ilsu. Stojí tak pred dilemou – má kvôli nej riskovať život a pomôcť jej alebo si zachovať vlastnú neutralitu? Situácia sa pre Ricka dramaticky mení, keď sa od nej dozvie, prečo ho pred rokmi v Paríži opustila.

V roku 1943 kdesi v Burme je britský plukovník Nicholson spolu so svojimi vojakmi väznený v japonskom zajateckom tábore. Veliteľ tábora Saito ho napriek Ženevským konvenciám vylučujúcim fyzickú prácu zajatcov núti postaviť most cez rieku Kwai, ktorý by Japoncom umožnil posunúť front a poraziť spojenecké vojská. Hoci plukovník je spočiatku proti, keď nevidí iné východisko, velí svojim mužom postaviť most. Jeho profesionálna česť mu napriek strategickým vojenským plánom káže postaviť most čo najlepšie. Veliteľ Saito sa zase zžiera myšlienkou, že jeho muži by nikdy nepostavili taký kvalitný most ako Briti. Spojenci pripravujú sabotážnu akciu na most a hoci Nicholson je vojakom verným svojej armáde i krajine, nedokáže sa pozerať na skazu práce svojich vojakov...

Píše sa rok 1944 a dvanásťročná Ofelia ide so svojou tehotnou matkou za otčimom, frankistickým dôstojníkom, ktorý kdesi v horách na severe Španielska potlačuje zvyšky republikánskeho povstania. Život vo vojenskej posádke ale neponúka Ofelii iba realitu poznamenanú bojom s povstalcami, všeobecným nedostatkom jedla a veľmi chladnými podmienkami s otčimom. Jednu noc v neďalekom starodávnom labyrinte stretne dievča starého fauna, ktorý jej prezradí, že je stratenou princeznou kedysi mocnej rozprávkovej ríše a súčasne poslednou nádejou na jej záchranu. Kým sa ale opäť stretne so svojim kráľovským otcom, musí splniť niekoľko úloh.

Film Purpurová farba vznikol na základe rovnomenného románu Alice Walkerovej, ktorý získal Pulitzerovu cenu. Bohato štruktúrovaný dej, ktorý sa tiahne niekoľko desaťročí, rozpráva príbeh Celie, nevzdelanej vidieckej ženy z amerického Juhu. Po nútenom manželstve s násilníckym mužom, ktorého musí nazývať pánom, sa Celie uzavrie do seba a svoje trápenia zveruje len Bohu. Len priateľstvo s dvoma úžasnými ženami jej dodáva silu, z ktorej čerpá sebadôveru a schopnosť odpúšťať.

Bývalý žoldnier, teraz pašerák diamantov (Leonardo DiCaprio) a prostý rybár (Djimon Hounsou) sa ocitnú uprostred ohňa občianskej vojny v Sierra Leone roku 1999. Dvaja muži spoja svoje sily v zúfalej misii znovu získať vzácny ružový diamant nevyčísliteľnej hodnoty a zachrániť rybárovho syna, ktorého rebeli odvliekli a naučili zabíjať. Zábery krutého mučenia a krviprelievania strieda pohľad na prekrásne scenérie i vojnou spustošenú krajinu. Naliehavé a pohnuté dobrodružstvo v réžii Edwarda Zwicka (Glory, Posledný samuraj) tvaruje napínavé ľudské osudy i dychberúcu akciu v modernom epose s hlbokým posolstvom.

Ľúbostný príbeh je voľnou autobiografiou dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a formou retrospektívy zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni.

Nemecký dôstojník Claus von Stauffenberg bol počas nasadenia v Afrike ťažko zranený a po tom prevelený do záložnej služby. Vtedy sa stal členom rozsiahleho spiknutia, ktorého cieľom malo byť odstránenie Adolfa Hitlera. Napokon to bol práve on, kto priniesol na stretnutie v jednom z Hitlerovych hlavných stanov aktovku s bombou.