Педесете године прошлог века. Мафијашку породицу Корлеоне води Мајкл, који се труди да легализује посао и прошири га. Уз разне пословно-политичке проблеме, Мајкл мора да решава и ситуацију у породици, поготово са сестром Кони. Непосредно након развода, Кони планира да се венча за човека који се Мајклу нимало не допада. Када постане мета покушаја убиства који ипак преживи, Мајкл не сме да верује апсолутно никоме... Чак ни онима за које је мислио да су му најближи. Упоредо са Мајкловом причом пратимо и причу његовог оца, Вита Корлеонеа, који као сироче одраста на Сицилији. Ускоро одлази преко Атлантика, у Америку. Свој први посао добија у малом дућану, после чега следи незаустављив пут према богатству и моћи.

Колико је болесно бити обесправљен због владине политике спрам здравствене заштите? Како та иста здравствена политика може убити сваку наду у животну радост све негде до 80-те док до тада радите прековремено не би ли ипак преживели. Одговоре на та питања и још пуно шокантније у новом филму оскаровца Мајкла Мура који испитује функционисање америчког здравства.

Олујног невремена у лето 1839., близу обале Кубе 53 Африканца, заточена на шпанском броду "Амистад," успијевају да се ослободе окова и преузму брод. Поставши коначно власници своје судбине, бивши робови имају само једну жељу - да се врате кући у Африку. Но повратак у домовину показаће се као захтеван задатак. Без икаквог навигацијског знања Африканци се морају ослонити на двојицу преживелих чланова посаде. Но Шпанци их изневере и "Амистад" буде ухваћен уз обалу Лонг Ајленда, а Африканци оптужени за убиства и пиратство. Африканце на суду брани Теодор Џодсон, страствени борац против ропства, а тужилац је млади државни адвокат Роџер Болдвин ( Матју Мегонахи). И док случај постаје симбол подељене земље, председник Мартин Ван Бурен (Нигел Хјуторн) спреман је жртвовати Африканце у корист својих политичких циљева. Но њему ће се успротивити бивши амерички председник Џон Квинси Адамс (Ентхони Хопкинс), који ће се вратити из пензије само како би бранио осуђенике на америчком Врховном суду.

Че Гевара и група кубанских емиграната предвођених Фиделом Кастром домогла се 1956. кубанске обале. У року од две године мобилишу читаву војску револуционара и свргавају с власти проамерички оријентисаног диктатора Фулгенције Батисту.