Lata 90. Filmowy portret Giulio Andreottiego, kontrowersyjnego polityka, który posiada we Włoszech niemal władzę całkowitą.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów roku poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze otoczony był miłością rodziny i przyjaciół od tamtej pory cały czas starał się o skrócenie cierpień. W końcu, rozgoryczony postawą sądu, postanawia popełnić samobójstwo.

Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

Akcja toczy się w roku 1944, w okupowanej przez nazistów Francji. 12-letni Julien jest wychowankiem katolickiej szkoły z internatem na prowincji. Szkolna rutyna zostaje zakłócona przez przybycie trzech nowych, tajemniczych uczniów. Z jednym z nich, wrażliwym chłopcem imieniem Jean, Julien zaprzyjaźnia się. Z biegiem czasu Julien zaczyna domyślać się, że Jean i pozostali dwaj nowi uczniowie są Żydami ukrywanymi w internacie przez dyrektora, ojca Jana.

Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Komik Andy Kaufman rozpoczyna opowieść o swoim życiu. W dzieciństwie marzył o występach w telewizji. Do połowy lat 70. gościł na scenach niewielkich klubów w Los Angeles zabawiając publiczność m.in. naśladowaniem Elvisa Presleya. Właśnie numer z Presleyem okazał się tym, w którym po raz pierwszy całkowicie zaakceptowała Andy'ego publiczność...

Historia oparta na faktach. Masakra, która miała miejsce 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School całkowicie zmieniła spojrzenie Amerykanów na życie uczniów liceów. Dwaj nastoletni uczniowie weszli na teren szkoły i strzelając z broni palnej, zamordowali dwunastu rówieśników i jednego nauczyciela. Strzelanina w Columbine odbiła się szerokim echem na całym świecie, wywołując panikę moralną związaną z młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, środkami antydepresyjnymi, brutalnymi filmami, muzyką i grami komputerowymi, Internetem oraz powszechnym dostępem do broni. Główną bohaterką jest Rachel Joy Scott jedna z ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Opowieść o młodzieńczym życiu założycieli dwóch największych korporacji komputerowych: Apple'a (Steve'a Wozniaka i Steve'a Jobsa) i Microsoftu (Billa Gatesa, Paula Allena i Steve'a Ballmera). W filmie jest zawarta także próba porównania obu firm. [filmaster.pl]

Film biograficzny, którego bohaterem jest bojownik o wolność Irlandii. Michael Collins (Liam Neeson) bierze udział w powstaniu z roku 1916, po czym zostaje uwięziony przez Anglików. Po wyjściu na wolność organizuje oddziały partyzanckie, które dokonują zamachów przeciw brytyjskim okupantom.

Pochodzi ze średniozamożnej chłopskiej rodziny i szybko zdobywa autorytet jako przewodniczący rady w swojej wsi. W 1910 roku Francisco Madero ogłasza powszechne powstanie przeciwko dyktaturze prezydenta Diaza. Wkrótce po tym Zapata zostaje generałem południa Meksyku. Drugim wodzem ludu jest działający na północy Pancho Villa . Mimo zmiennych kolei rewolucji, prawy i dzielny Zapata pozostaje wierny swoim ideałom. Sekundują mu w tym brat Eufemio i świeżo poślubiona Josefa. Niestety wkrótce wódz rewolucji zostaje zdradzony.

Frances, która marzy o karierze aktorskiej, debiutuje w 1936 r., stając się sensacją sezonu. Podbija Broadway i sale kinowe. Piękna, utalentowana i inteligentna kobieta wdaje się w niszczący romans. Jego ceną jest częste zaglądanie do kieliszka i początki choroby alkoholowej. W latach 40. aktorka popada w konflikt z prawem, czego konsekwencją jest seria skandalizujących procesów. Rodzina Frances nie zamierza dłużej tolerować jej zachowania. Doprowadza do ubezwłasnowolnienia aktorki, a powodem staje się postępująca choroba psychiczna.

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji "Ruchu 26 Lipca". Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

Rok 1965. Ernesto "Che" Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

Podczas ulicznej bójki Jakie Kellen dostrzega Luthera Shawa. Kobieta zostaje jego menedżerką i postanawia uczynić z niego mistrza boksu.