Po prawie dwudziestu latach wojen cesarz Napoleon Bonaparte (Rod Steiger) zostaje pokonany i zesłany na Elbę. Jednak Wielki Wódz nie chce tak łatwo pogodzić się z klęską. W 1815 roku ucieka z wyspy i wraz z wiernymi mu oddziałami powraca do Francji, gdzie podejmuje próbę odzyskania władzy i przywrócenia cesarstwa. Do ostatecznego starcia z armią koalicji antynapoleońskiej, dowodzonej przez angielskiego generała Wellingtona (Christopher Plummer), dochodzi 18 czerwca 1815 r. pod Waterloo. Bitwa ta zadecyduje o przyszłym porządku politycznym w Europie, a także o dalszych losach samego Napoleona...

Słynny romans Napoleona i Marii Walewskiej potraktowany został jako historia uczuć i polityki bez batalistycznego tła. Maria po raz ostatni spotyka się z ukochanym przed zesłaniem cesarza na Wyspę Świętej Heleny, namawiając go do ucieczki. Napoleon odrzuca tę propozycję, żegnając się na zawsze z nią i synem. Film został oparty na powieści polskiego pisarza Wacława Gąsiorowskiego, ale scenariusz był wielokrotnie zmieniany na skutek nacisków hollywoodzkiej cenzury, m.in. z powodu pojawienia się nieślubnego dziecka Marii i Napoleona.

Napoleon wyrusza na wschód aby zmierzyć się z Rosją oraz Austrią w bitwie, która przejdzie do historii.

Film Napoleon opowie historię bezwzględnego dojścia Napoleona Bonaparte do władzy i jego obsesyjnej miłości do żony, cesarzowej Józefiny.

Rok 1794, trwa wielka rewolucja francuska. Desirée Clary (Jean Simmons), córka zamożnego kupca z Marsylii, zakochuje się z wzajemnością w bardzo ambitnym i zdolnym młodym generale, Napoleonie Bonaparte (Marlon Brando). Niebawem wyrusza on do Paryża, gdzie chce objąć dowództwo wojsk francuskich. Przedtem jednak oświadcza się szczęśliwej dziewczynie, obiecując, że po powrocie weźmie z nią ślub. Kiedy zniecierpliwiona Desirée przybywa za nim do stolicy, dowiaduje się, że jej niedoszły małżonek jest zaręczony z zamożną i wpływową Józefiną Beauharnais (Merle Oberon). Wkrótce odrzuca propozycję zostania jego kochanką i przyjmuje oświadczyny generała Jean-Baptiste'a Bernadotte'a (Michael Rennie)...

Film, którego autorem był siedemdziesięcioletni Sacha Guitry, to pełna rozmachu epicka opowieść o życiu wielkiego francuskiego wodza Napoleona Bonaparte, którą poznajemy za sprawą francuskiego męża stanu Talleyranda (w tej roli sam reżyser). Jego opowiadanie obejmuje dzieje słynnego stratega i polityka od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy Napoleon był świadkiem upadku monarchii, aż po jego ostatnie dni życia i śmierć na Wyspie Świętej Heleny. Widzowie poznają zarówno życie prywatne Napoleona, a szczególnie związek z Józefiną de Beauharnais, jak i jego wielkie kampanie wojenne.

Rok 1798 r., kampania Napoleona w Egipcie. Kapitan Augustin Robert podczas burzy piaskowej zostaje oddzielony od regimentu. W ruinach świątyni spotyka lamparcicę. Na cześć pustynnego wiatru nazywa ją Simoon. Oswojona samica dzieli się z Augustinem wodą i zdobytym pożywieniem. Uczy go przetrwania. Między człowiekiem i zwierzęciem nawiązuje się niezwykle silna więź. Wtedy pojawia się regiment zaginionego żołnierza.