Akcja toczy się w fikcyjnym państwie Tomania, ale nie ma wątpliwości, że chodzi tu o Niemcy. Podczas I wojny światowej żydowski żołnierz zostaje ranny i traci pamięć. Po zwolnieniu ze szpitala otwiera salon fryzjerski w getcie. Kombatant szybko odkrywa, że od czasu wojny w Tomanii wiele się zmieniło. Do władzy doszedł krwawy dyktator Adenoid Hynkel. Tyran marzy o panowaniu nad światem - póki co szuka kozłów ofiarnych. Wybiera Żydów i zaczyna ich bezwzględnie prześladować. Fryzjer wraz z innymi mieszkańcami getta zostaje aresztowany.

Das Boot: arcydzieło Wolfganga Petersena oparte na bestsellerowej powieści Lothara Günthera Buchheima o ostatniej wyprawie niemieckiego U-boota podczas II wojny światowej.

Pierwsze klasyczne dzieło neorealizmu włoskiego jest zarazem pierwszą częścią trylogii o wojnie Rosseliniego. Dzieło to z początku przygotowywane jako dwa oddzielne filmy dokumentalne powstało na zgliszczach Rzymu. Przedstawia on historie inżyniera Manfreddiego, działacza komunistycznego, wzorowanego na autentycznej postaci Celeste Negarvilla.

W centrum tej widowiskowej jak na 1926 r. opowieść, stoi kolejarz, wciągnięty w wir wojennych wydarzeń. Keaton zagrał maszynistę, który nie został wcielony do armii, bo potrzebny jest na kolei. I tu uwaga, „generał” to lokomotywa, a nie główny bohater. Pociąg Johnnie’ego Graya zostaje porwany, a on rzuca się w pogoń. Nie wie, że w jednym z wagonów jest jego narzeczona, Annabelle. Ma niewiele czasu, by ocalić dwie miłości swego życia – dziewczynę i lokomotywę.

W sierpniu 1939 roku grupa warszawskich aktorów przygotowuje się do premiery "Hamleta". Wybucha II wojna światowa. Teatr zostaje zamknięty, lecz wkrótce otwiera swoje podwoje: aktorzy wprawdzie przygotowują premierę, lecz są też zaangażowani w ruch oporu. Szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Po tej akcji nie będzie już w okupowanej Warszawie miejsca dla Józefa Tury, jego pięknej żony Marii oraz ich trupy. Ale jak ma opuścić miasto nie zwracając niczyjej uwagi popularny, wszędzie rozpoznawany aktor?

Boone City. Troje amerykańskich poborowych próbuje odnaleźć się w życiu doświadczonym przez wojskowe przeżycia. Homer Parrish (Harold Russell), który stracił ręce, odcina się od narzeczonej oraz rodziny, czując się niepotrzebnym i kłopotliwym. Al Stephenson (Fredric March) po trzech latach nieobecności wraca do rodziny, która się powiększyła i zmieniła. Fred Derry (Dana Andrews), tkwiąc w parszywej pracy i nieszczęśliwym małżeństwie, zakochuje się w córce Ala.

Latem 1941 roku dwunastoletnia Dara wraz z rodziną trafia do obozu koncentracyjnego w Jasenovacu. Po śmierci matki i starszego brata, próbuje ocalić najmłodszego z rodzeństwa, mając nadzieję, że ich ojciec wciąż żyje.

Kiedy Barry Allen odkrywa, że może osiągać jeszcze większą prędkość niż dotychczas, okazuje się, że może wpływać na strukturę rzeczywistości oraz wytwarzać ochronne pole energii, które otacza posiadaczy ich własną mocą. W trakcie testów nad nową umiejętnością Flash przenosi się w sam środek II Wojny Światowej, podczas której rozgrywa się walka między nazistami a grupą bohaterów zwaną The Justice Society of America, kierowaną przez bojową amazońską wojowniczkę Wonder Woman. Flash stara się pomóc nowym przyjaciołom w pokonaniu wroga, a oni starają się wymyślić sposób, jak odesłać go do domu.

Jedno z najsłynniejszych wojennych zdjęć wykonanych przez fotografa Joego Rosenthala prezentuje sześciu marines, którzy po zwycięskiej bitwie o wyspę Iwo Jimę zatykają amerykańską flagę na górze Suribachi. Film przedstawia prawdziwą historię żołnierzy, konfrontując ich bohaterstwo i rzeczywiste wydarzenia jednej z najkrwawszych bitew drugiej wojny światowej z propagandą uprawianą przez amerykański rząd.

Umieszczona w realiach II Wojny Światowej opowieść o śmiałej, ściśle tajnej misji zdobycia pilnie strzeżonej, należącej do nazistów maszyny kodującej. Członkowie załogi amerykańskiej łodzi podwodnej mają udawać Niemców, by dostać się na pokład U-boota i wykraść bezcenną maszynę. Nieoczekiwany splot okoliczności powoduje, że zostają uwięzieni w niemieckiej łodzi podwodnej, w głębi nieprzyjaznych wód, z dylematem - jak obsługiwać obcą łódż. Los tych dziewięciu marynarzy, tak jak wynik ich misji, będzie zależał od tego, czy wykażą się braterstwem, instynktem, umiejętnością pokonania własnych lęków i zdolnością walki z czasem.

Tam poznaje piękną dziewczynę, Madeleine de Sainte-Ilette , w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ich idylla zostaje przerwana wybuchem kolejnych walk w południowej Saharze, w których Charles bierze udział pod dowództwem pułkownika Dudreuilh. Jego bohaterstwo i poświęcenie zostaje docenione przez przełożonych, którzy wysyłają go w misji specjalnej do Paryża. Podczas swej krótkiej bytności w stolicy Charles poznaje i nawiązuje romans ze słynną pisarką Louise Tissot . Po powrocie na Saharę Charles decyduje się na poślubienie Madeleine.

Rok 1941. Trwa inwazja niemieckiej armii na Rosję. Nazistom udaje się dotrzeć aż pod Leningrad, tu jednak napotykają na niezwykły opór. Rosjanie są zdecydowani bronić miasta do końca. Trwająca cztery miesiące ofensywa nie odnosi skutku. Hitler zaczyna zdawać sobie sprawę, że siłą niczego nie zdziała i decyduje się na długotrwałą blokadę miasta. Przez trzy lata oblężenia z głodu zginęło trzy miliony mieszkańców Leningradu - ale miasto nigdy się nie poddało. Na tle tych dramatycznych wydarzeń poznajemy losy młodej angielskiej dziennikarki Kate Davis (Mira Sorvino), która nie zdążyła ewakuować się na czas. Pomocną dłoń wyciąga do niej młoda rosyjska policjantka-idealistka Nina. Kobiety razem usiłują przetrwać koszmar oblężenia. W tym czasie do ukochanego Kate, Phillipa Parkera (Gabriel Byrne) dociera wiadomości o śmierci dziewczyny. Zrozpaczony mężczyzna nie godzi się z tą wieścią i rozpoczyna poszukiwania Kate.

Opowieść biograficzna poświęcona generałowi Karolowi Świerczewskiemu "Walterowi", powiązana z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i w Europie. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego - od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą (pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojennej). Część druga przedstawia ostatnie lata życia - od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z oddziałami UPA.