Głównym bohaterem American Beauty i narratorem zarazem jest 42-letni Lester Burnham. Oto facet, który po dwudziestu latach letargu budzi się do prawdziwego życia. Impulsem do zmian staje się koleżanka córki, w typie lolitki, rozbudzająca jego zmysły. Pod jej wpływem przewartościowuje swoje życie – ćwiczy i powraca do formy fizycznej, rzuca pracę, staje się szczery i bezkompromisowy. Powraca do marzeń z młodości, które okazują się złudzeniami, bo czy palenie trawki, jeżdżenie sportowym wozem, albo beztroska „Mc-praca” uczyni go wolnym i młodym?

Zapis ostatniego dnia życia Joanny d'Arc, które zakończyła spalona na stosie. Podczas przesłuchań musiała wybierać między wiarą w Boga a własnym życiem.

Piętnastolatek William (Patrick Fugit), zagorzały fan rocka, ma możliwość towarzyszyć znanemu zespołowi muzycznemu podczas tournée po Stanach Zjednoczonych, aby napisać reportaż dla magazynu "Rolling Stone". Podczas podróży William przestaje być tylko obserwatorem, a staje się częścią zespołu. Traci jednak obiektywizm i nie jest w stanie uczciwie opowiedzieć o swoich idolach.

Rok 1982. W czerwcu cała Sycylia z zapartym tchem ogląda rozgrywki mistrzostw świata w piłce nożnej. Włosi marzą o Pucharze Świata. Tymczasem młody Gianni (Samuele Segreto) bierze udział w kolizji dwóch motorowerów. Na szczęście, obywa się bez poważniejszych szkód. Drugi uczestnik wydarzenia to Nino (Gabriele Pizzurro), chłopak w wieku Gianniego. Chłopcy szybko nawiązują nić porozumienia. Ich przyjaźń szybko przeradza się w coś więcej. Ani ich rodziny, ani reszta społeczeństwa nie patrzy przychylnie na zacieśniającą się więź dwóch chłopców. Mimo uprzedzeń Gianni i Nino starają się to wszystko ignorować i cieszyć się swoją bliskością.

Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.

Grupa maturzystów i ich ostatnia noc w rodzinnym mieście przed nieuchronnym wyjazdem na studia. Jeden z pierwszych filmów Georga Lucasa.

Gdy Craig, młody chłopak z małego miasteczka (Jaeden Martell), poznaje pana Harrigana, starszego miliardera samotnika (Donald Sutherland), nieoczekiwanie nawiązuje z nim relację, której osią jest wspólna miłość do książek i lektury. Po śmierci mężczyzny Craig odkrywa, że nie wszystko się skończyło i ze zdziwieniem zdaje sobie sprawę z tego, że jest w stanie komunikować się ze swoim przebywającym w zaświatach przyjacielem przez iPhone’a. Ten film o dorastaniu i zjawiskach nadprzyrodzonych udowadnia, że są takie połączenia, które nigdy nie zostają zerwane.

Listopad 1963, Londyn. Właścicielowi slumsów z East Endu, znanemu z ochrony moralnie odrażających ludzi, powierzono nie do pozazdroszczenia zadanie opiekowania się nękaną wizją katolicką zakonnicą podczas jej misji w Paryżu.