Лий, монах от манастира Шаолин, е поканен да участва в боен турнир. Хан, господарят на острова, където ще се състои турнира, е бивш монах от Шаолин, превърнал се в ренегат. Лий разбира, че Хан е сред движещите фигури в търговията с опиум и бели робини и от него се очаква, докато е на острова да събере достатъчно доказателства за арестуването на Хан. Лий се съгласява, още повече, че за него проблемът е и личен - преди три години Хан се е опитал да отвлече сестра му, но тя е предпочела да се самоубие...

"Пътят на дракона" се смята за най-великия филм на Брус Ли – дебют в режисурата, написан и изигран от самия него. Героят е тихо селянче, изпратено в Рим, за да се притече на помощ на роднини, на чието ресторантче е хвърлила око италианската мафия. В този филм има много нови и различни неща. За първи път Брус Ли внася комедийни елементи, в центъра на които е неговият герой. По сведения на най-близките му приятели, персонажът от "Пътят на дракона" най-пълно съответства на истинския Брус, който в момента на снимките се намира във върховата си физическа форма. Ненадмината остава и до днес бойната сцена между Брус Ли и Чък Норис в римския Колизеум. За нея, самият Ли изписва над 20 страници режисьорски сценарий, разработвайки до най-малката подробност всеки кадър на основата на стотици изгледани боксови мачове и борба.

Шанхай, началото на ХХ век. Майсторът на бойните изкуства Чен Чен се завръща в старата си школа и научава, че любимият му учител е бил убит. Докато проучва обстоятелствата около смъртта му и търси отмъщение, Чен разбира, че контрабандна операция с наркотици, съперничеща школа и тлеещото расово напрежение между китайци и японци са сериозни фактори в неговата Алма Матер и смъртта на учителя му. Чен обаче знае как да се справи с убийците и от двете раси, че дори и с един грамаден руснак.