V tomto skutočnom príbehu, ktorý sa odohráva v retrospektívach, sa do chudobnej írskej robotníckej rodiny narodí Christy Brown s ochromujúcou mozgovou obrnou. Keďže dokáže ovládať len pohyby ľavej nohy a hovoriť hrdelnými zvukmi, prvých desať rokov svojho života je mylne považovaný za mentálne postihnutého.

Gus Van Sant a Sean Penn oživili príbeh človeka, ktorý je do dnešnej doby považovaný za jedného z najväčších mučeníkov americkej histórie. Za svoju sexuálnu orientáciu zaplatil tým najcennejším, čo človek má – životom. Keď bol v roku 1978 na Harveyho Milka spáchaný atentát, svet stratil jedného z najcharizmatickejších vodcov a hlas spravodlivosti.

Prednáška o vymieraní horských goríl v Strednej Afrike navždy zmenila život americkej zoologičky Dian Fosseyovej. V roku 1967 odcestovala do Konga zdokumentovať život a umieranie týchto krásnych no nebezpečných primátov, ktorým hrozilo (a ešte stále hrozí) vyhynutie – a stala sa angažovanou bojovníčkou za zachovanie ich nemilosrdne drancovaného a neustále sa zmenšujúceho životného priestoru. Reálne nebezpečenstvo jej však hrozilo len od úplne iného živočíšneho druhu – od človeka...

Beverly vyrastá v šesťdesiatych rokoch v malom meste a akonáhle sa jej priblíži puberta, zaujímajú ju predovšetkým chlapci. Spoločne s priateľkami vyrazí na večierok, kde sa pokúsi upútať pozornosť miestnej futbalovej hviezdy, do ktorej je beznádejne zamilovaná. Chlapec ju však znemožní a Beverly sa zo smútku vyplakáva v kúpeľni. Tu náhodne narazí na Raya, ktorý sa jej zastane. Beverly je v škole považovaná za chytrú a talentovanú študentku, túži ísť na univerzitu a stať sa spisovateľkou. Jej sen sa zrúti v okamihu, keď zistí, že je v pätnástich tehotná s Rayom.

Alfred Kinsey (vo filme stvárnený Liamom Neesonom) bol biológ a sexuológ, ktorý založil Institute for Sex Research a následne spôsobil svojimi publikáciami v Spojených štátoch veľký rozruch. Film samotný rovnako ako profesor Kinsey búral v mnohých krajinách tabu a získal vďaka vynikajúcim hereckým výkonom viacero ocenení.