Komedia, której głównym tematem jest... holocaust. Błaznowaty wieśniak przybywa do dużego miasta w Toskanii, zakłada rodzinę. Wybucha wojna, wkraczają Niemcy, wieśniak, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych
Gilles, młody belgijski Żyd, podaje się za Persa, aby przeżyć w obozie koncentracyjnym, gdzie jeden z oficerów marzy o nauce języka perskiego. Gilles zaczyna udzielać Niemcowi lekcji, wymyślając na bieżąco nowe słowa. Między mężczyznami rodzi się niespodziewana więź.
Berlin, rok 1936. Salomon "Sally" Sorowitsch (Karl Markovics) wśród oszustów nie ma sobie równych. Hazard, alkohol, kobiety, to jego największe żywioły. Wkrótce jednak szczęście przestaje mu sprzyjać. Trafia za kratki, a wraz z rozpoczęciem wojny do obozu koncentracyjnego. Kiedy jednak wieści o jego umiejętnościach trafiają do wysokich rangą oficerów Wermachtu, Salomonowi przedstawiona zostaje propozycja dokonania największego w dziejach oszustwa wydrukowania ogromnej sumy fałszywych pieniędzy zagranicznych walut. Do tajnej misji werbuje najlepszych profesjonalistów i tak rozpoczyna się największe wyzwanie jego życia, a zarazem największa przygoda.
Lato 1941 roku, Europa Centralna. Żydzi - mieszkańcy małego miasteczka - dowiadują się, że wkrótce w ich okolicy pojawią się Niemcy. Postanawiają uprzedzić hitlerowską akcję, pozorując własną deportację. Organizują specjalny pociąg, szyją hitlerowskie mundury, uczą się mówić po niemiecku bez akcentu jidisz, gromadzą żywność, fałszują dokumenty i opuszczają miasto. Mają nadzieję, że udając więźniów i eskortujących ich nazistów, szczęśliwie dotrą do Palestyny. Problemy pojawiają się, gdy podczas podróży spotykają prawdziwych Niemców.
Stany Zjednoczone, rok 1947. Stingo (Peter MacNicol), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój w Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem młoda para, której głośna miłość i jeszcze głośniejsze awantury absorbują uwagę południowca. Okazuje się, że Nathan Landau (Kevin Kline) - niezrównoważony żydowski intelektualista - z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na tym narodzie. Jego przyjaciółką jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka obozu oświęcimskiego, której najbliższych: ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem i powiernikiem tych dwojga, poznaje ich tajemnice oraz pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość...
Triumf ludzkiej nadziei oraz pragnienie życia i wolności nad faszyzmem i masową eksterminacją Żydów w obozie śmierci we wschodniej Polsce. W obozie koncentracyjnym Sobibór ćwierć miliona mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zagazowanych, ale aż około trzysta osób zdołało zbiec. Była to jedyna masowa ucieczka więźniów w historii tej wojny. Ambitny plan, desperacja w jego realizacji, dały części więźniów szansę przetrwania obozowego koszmaru. Niemcy zatarli ślady istnienia obozu i przez prawie czterdzieści lat wydarzenia mające tam miejsce pozostawały tajemnicą.
Akcja filmu rozgrywa się w Wiedniu w 1957 r. Max, były oficer SS, pracuje jako nocny portier w eleganckim hotelu. Pewnego wieczoru wśród nowo przybyłych hotelowych gości Max zauważa młodą, piękną kobietę, Lucię - żonę sławnego, amerykańskiego dyrygenta. Rozpoznaje w niej swoją dawną ofiarę. Max, wybrał ją z transportu więźniarek i zgwałcił. Zaczął się z nią częściej spotykać i poddawać poniżającym praktykom seksualnym. W ofierze uczucia upokorzenia, zawłaszczenia, pogardy i zagrożenia zaczęły ustępować instynktowi. Dziewczyna ulegała fantazjom Maksa, sama je wymyślała i urozmaicała. Spotkawszy się po latach, oboje odnajdują w sobie to samo niepokojące uczucie. Kiedy mąż Lucii wyrusza w dalszą podróż artystyczną, ona postanawia zostać w Wiedniu. Przeprowadza się do Maksa, dawna namiętność wybucha ze zdwojoną siłą. Współtowarzysze Maksa uznają ich romans za niebezpieczny i postanawiają zlikwidować kobietę. Max nie chce jednak wydać kochanki na pewną śmierć.
Francja, listopad 1918 roku. Przed czterema godzinami zakończyła się I wojna światowa. Jeden z amerykańskich piechurów tkwiący od wielu dni w okopie nie zdaje sobie z tego sprawy i zabija niemieckiego żołnierza, który prosi o darowanie życia. Na cześć jego bezsensownej śmierci oznaczenie z jego munduru - "czerwoną jedynkę", przeniesiono jako nazwę do amerykańskiej Pierwszej Dywizji Piechoty. Gdy wybucha II wojna światowa ten sam aliancki żołnierz przystępuje do walki z Niemcami. W listopadzie 1942 roku, w stopniu sierżanta, ląduje z Pierwszą Dywizją Piechoty Armii Amerykańskiej w Afryce Północnej...
Nienawiść, niezrozumienie i miłość - to wszystko czeka na Svena, młodego Niemca, który zdecydował się wyjechać do Polski na zastępczą służbę wojskową. Sven za cel swojej podróży wybrał? Oświęcim: dla niego było to po prostu małe miasteczko w obcym kraju, w którym mówi się dziwnym językiem. No i oczywiście owiany tajemnicą obóz koncentracyjny, bo w niemieckiej szkole średniej niewiele mówiono mu na temat niechlubnej przeszłości faszystowskich Niemiec. W Oświęcimiu Sven ma pomagać w prowadzeniu schroniska młodzieżowego i opiekować się Stanisławem Krzemińskim, byłym jeńcem, który tak naprawdę nigdy nie opuścił obozu. Wyjazd, który miał być po prostu uniknięciem służby wojskowej, stał się dla Svena wydarzeniem, który zmienił jego życie.
22 listopada 1963 roku w Hamburgu ginie śmiercią samobójczą Żyd, były więzień obozu koncentracyjnego. Młody niemiecki dziennikarz Peter Miller (Jon Voight) odkrywa pamiętnik zmarłego. Okazuje się, że opisał w nim zbrodnie, dokonywane przez komendanta obozu, Eduarda Roschmanna (Maximilian Schell), który prawdopodobnie nadal żyje pod zmienionym nazwiskiem. Reporter postanawia odnaleźć byłego oficera SS. Podczas poszukiwań natrafia na trop ogromnej afery. Dowiaduje się o istnieniu akt tajnej organizacji Odessy, skupiającej byłych esesmanów i zajmującej się ukrywaniem nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Okazuje się, że jej członkowie nielegalnie handlują bronią, która ma być użyteczna przeciwko Izraelowi. Odkąd Miller zna plany byłych popleczników Hitlera, jego życiu grozi niebezpieczeństwo. Mimo to, kontynuuje dochodzenie. Film jest ekranizacją sensacyjnej powieści Fredericka Forsytha.
Salamo Arouch (Willem Dafoe), grecki Żyd z Salonik, w 1943 roku wraz ojcem i bratem trafia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau. Szybko okazuje się, że szansą na przeżycie są jego umiejętności bokserskie - przed wojną był bowiem mistrzem Bałkanów w wadze średniej. Znudzeni oficerowie SS, wzorem rzymskich cezarów, zmuszają go do pojedynków, w których przegrana oznacza śmierć. Zwycięstwo jest nagradzane z kolei dodatkową porcją jedzenia.
Rok 1944. Przywódcy III Rzeszy rekrutują żydowskiego nauczyciela aktorstwa, który ma pomóc Hitlerowi wygłosić płomienne noworoczne przemówienie do narodu.
Druga wojna światowa. Grupa amerykańskich żołnierzy zmuszona jest do walki z hordami zombie, powołanymi do życia za sprawą szwabskich eksperymentów przeprowadzanych na więźniach obozów koncentracyjnych.
Obchody czterdziestolecia pracy naukowej profesora Sonnenbrucha stają się okazją do konfrontacji postaw członków jego rodziny wobec nazizmu.