Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých.

Shrek, zelený obr s tykadly mimozemšťanů, žije sice docela sám, ale šťastně ve svém domku na samotě u lesa až do chvíle, kdy je doslova přepaden nekonečným zástupem známých i méně známých pohádkových postaviček, které byly vyhoštěny z království nevzhledného a zakyslého Lorda Farquaada. Ve snaze zjednat pořádek a hlavně vrátit klid do svého příbytku Shrek Farquaadovi slíbí, že vysvobodí ze zajetí obávaného draka krásnou princeznu Fionu a přivede mu ji, aby se stala jeho ženou. S pomocí mazaného oslíka, ochotného pro Shreka udělat cokoli, jen ne zmlknout aspoň na okamžik, obr svůj slib splní, jenže pak se to nějak podivně zamotá, zaplete a zkomplikuje, takže je všechno nakonec úplně a docela jinak...

Dvoudílný japonský barevný širokoúhlý film Kwaidan režiséra M. Kobajašiho obsahuje čtyři strašidelné povídky. První dvě povídky Černé vlasy a Sněhový královna jsou uváděny pod názvem Kwaidan Černé vlasy, druhá dvojice Muž bez uší a Šálek pod názvem Kwaidan Muž bez uší Kwaidan patří podobně jako Rašomon, k těm nemnoha filmům japonské produkce, které přibližují západní mentalitě vzdálený duševní svět, aniž ho zkreslují a přílišně zjednodušují. V případě Kwaidanu postavil podobný most mezi námi a starobylým světem japonských bájí anglický spisovatel Lafcadio Hearn (1850-1904). Kwaidan je příkladem vynikající stylové jednoty jak v barevné kompozici, tak i ve střihové skladbě a v hereckých projevech.S nenásilnou jednotící myšlenkou obdobou orfeovského motivu a zlými následky násilného narušování světa zemřelých se dobře slučuje to hlavní, co pro západního diváka Kwaidan přináší, totiž zasvěcené, kultivované uvedení do staré a vzdálené kultury, jako se dochovala v lidových bájích.

Během druhé světové války jsou čtyři londýnské děti odeslány mimo město na vesnici, aby byly v bezpečí. Při zkoumání domu objeví nejmladší z nich – Lucinka – tajemnou almaru, vedoucí do úplně jiného světa, plného roztodivných tvorů, světa, který je také ve válce…

O statečném chlapíkovi, který zachránil princeznu. Před dávnými časy, ale zas ne tak dávno, žil na Rusi udatný bohatýr. Byl urostlý a vysoký, slovem a písmem řeči znalý, bojovník smělý a hodovník veselý. Třásli se nepřátelé, sotva zaslechli jeho slavné jméno Dobryňa Nikitič. Žil v těch dobách bohatý kupec jménem Kolyvan, syn Berendějův. Byl po pravdě řečeno dost nesnesitelný. Byl zlý, protože byl tak bohatý, nebo možná z jiného důvodu. Ale dobrým lidem nic dobrého neudělal. A ještě při něm prý stály temné síly v různých hazardních hrách. A právě Kolyvan se rozhodl získat za ženu sličnou princeznu. Ovšem to by se mu nesměl do cesty připlést Dobryňa..

Příběh se odehrává v Anglii roku 1917. Je o dvou mladých sestřenicích Frances a Elsie, které udělaly fotografie, na kterých byly zachyceny malé, drobounké víly. Tím způsobily rozruch nejen ve svém okolí, ale i po celé zemi. Skutečnost nebo podvod? Je pravdou, že se o tuto událost začal zajímat třeba mág a iluzionista Harry Houdini či Sir Arthur Conan Doyle. Tento pohádkový příběh je založen na pravdivých událostech.

Klára chce jediné, a to je klíč – takový, který otevře skříňku, ve které se skrývá dar od její zesnulé matky. Zlatá nit, kterou napne její kmotříček Drosselmeyer o Štědrém večeru, ji k tomu klíči zavede – jenže ten v mžiku zmizí do záhadného a fantastického paralelního světa. Právě tam se Klára setká s vojákem a louskáčkem Filipem, armádou myší a regenty, kteří spravují tři říše: Říši sněhových vloček, Říši květů a Říši sladkostí. Klára s Filipem musí vstoupit do Čtvrté říše, kde panuje krutá Perníkářka, získat Klářin klíč a pokud to bude možné vrátit nestabilnímu světu harmonii.

Pan je nezkrotný uličník, ale bezútěšné prostředí londýnského sirotčince, ve kterém strávil celý svůj život, není pro takového chlapce to nejvhodnější místo. Až jednou v noci se stane něco neuvěřitelného – Pan opustí sirotčinec a ve své fantazii se ocitne ve fantaskním světě pirátů, válečníků a pohádkových bytostí obývajících Zemi Nezemi.

Štěstí na královském dvoře zkalí nepříznivá věštba, která praví, že pokud se všechny tři princezny do roka neprovdají, postihne království neštěstí, které zničí celou zemi. Najít ženichy pro dvě starší dcery není problém a brzy se může strojit svatební hostina, nejmladší princezna však má poněkud vzpurnou povahu a hlavu plnou úplně jiných nápadů než je svatba. Obléká se do chlapeckých šatů, je nejlepším lukostřelcem království a místo po tanečním parketu se prohání s lovci po lese. Ale ani ona nedokáže uniknout lásce a princ ze sousední říše tak probudí nejen její city, ale také jemné způsoby hodné královské dcery. Mladá láska je však náhle zničena, když princ nečekaně a bez rozloučení zmizí. Místo něj se ovšem princezna u studny setká s velkým tlustým žabákem.

V hospůdce se během jarmarku potkává Anička se svým milým Jindřichem. Otec dívky, hospodský, ovšem mladým brání v lásce, protože nápadník pro něj není dost bohatý. A prohlásí, že dá dceru tomu, kdo přinese zlaté prsteny. Jindřich tedy požádá o zlaté prstýnky skleněného mužíčka a ten chce za ně vyrobit krásné skleněné dílo…