Akcja filmu dzieje się we Francji, tuż po II wojnie światowej. Głównym bohaterem filmu jest osierocony chłopiec o imieniu Champion, którego wychowuje jego babka Madame Souza. Champion nie jest wesołym dzieckiem i dlatego Madame Souza robi wszystko, aby zobaczyć uśmiech na jego twarzy - kupuje mu telewizor, fortepian, zabawkowy pociąg i nawet psa, którego wspólnie nazwą Bruno. Nic jednak nie sprawia Championowi przyjemności. Pewnego dnia Madame Souza zauważywszy, że Champion wycina z gazet informacje o słynnych cyklistach, kupuje mu rower. Nie mogąc nadziwić się radości Championa, Madame Souza wspiera go w codziennych mozolnych treningach, nie zdaje sobie jednak sprawy, że zakup roweru na zawsze odmieni ich życie.

Sir Cecil Seltzer (Charlie Chaplin) - kelner w restauracji wpada w kłopoty. Wrabia w nie swego kolegę z pracy i to jego kolega zostaje zwolniony. Więc kelner idzie do klubu wrotkarzy. Tam spotyka piękną dziewczynę (Edna Purviance) która jest podrywana przez pana Stouta (Eric Campbell). Sir Cecil podrywa dziewczynę i ucieka z klubu. Ta zaś w podziękowaniu zaprasza go na wrotkową imprezę.

Charlie pracując w lombardzie ma spore kłopoty. Po kolejnej bójce zostaje prawie wyrzucony z pracy. Szef daje mu ostatnią szansę, której Charlie nie może zmarnować. Gdy do lombardu przychodzi oszust Charlie musi wykazać się przebiegłością i silną ręką by powstrzymać bandytę.

Dwóch kelnerów (Chaplin i Conklin) musi przejąć piekarnię, w czasie strajku piekarzy. Strajkujący potajemnie umieszczają w surowym bochenku chleba dynamit, który wstawiony do pieca powoduje wybuch. Anegdota służy przede wszystkim jako pretekst do śmiesznych scenek z lepiącym się ciastem i chmurami mąki, ale w filmie widać dalszy rozwój reżyserskiej inwencji Chaplina w wykorzystaniu atelierowych dekoracji i ograniczonych ustawień kamery. Mack Sennett początkowo zaniepokojony był tym, że Charlie przekroczył 1000 dolarów budżetu w produkcji filmu. "Dough and Dynamite" jednak okazał się jednym z największych kasowych przebojów Keystone.

Charlie jest portierem w firmie, której menadżer zbiera u szefa złe uwagi za swoje hazardowe długi. Realizowany zgodnie z podstawowymi regułami wytwórni Keystone "The New Janitor" powstał z ośmiu statycznych ustawień kamery, ale Chaplin umiał uformować ten materiał w bliskotliwą opowiastkę - jasną i precyzyjną, z dramaturgią, napięciem i wątkiem sentymentalnym, który sięga głębiej niż flirty w Westlake Park. To jeden z przykładów kroku do przodu dla Chaplina, kolejny stopień ewolucji sztuki filmowej.

Charlie Chaplin gra tu aktora filmowego. Paprze parę ujęć i zostaje wyrzucony. Wraca przebrany za elegancką damę i oczarowuje reżysera. Film daje wgląd w życie amerykańskiej wytwórni filmowej wczesnego okresu. Jest to drugi film, w którym Charlie występuje w przebraniu kobiety.

Bogaty lord zakochuje się w dziewczynie. Pokojówka zagaduje go w parku i obejmuje go. Gdy dziewczyna widzi lorda w objęciach pokojówki, zrywa z nim. Bogacz postanawia popełnić samobójstwo, ale lokaj zamienia szklankę trucizny ze szklanką wody. Film "Cruel, Cruel Love" daje Chaplinowi okazję do parodii melodramatu. W domniemanych śmiertelnych konwulsjach bohater filmu ma przywidzenia piekła.