Film na podstawie prawdziwej historii amerykańskiego sprzedawcy gier wideo Henka Rogersa, który w 1988 r. odkrył Tetris. Gdy Henk próbuje zaprezentować swoją grę na świecie, zderza się z niebezpiecznymi kłamstwami i korupcją po drugiej stronie żelaznej kurtyny.
Historia zwykłych ludzi, którzy odważyli się ruszyć na podbój gwiazd. Opowieść zaczyna wiekopomny lot samolotem Chucka Yeagera, pilota, który jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku - kończy zaś wyczyn Gordona Coopera, który obleciał Ziemię dwadzieścia dwa razy i tym samym zakończył operację Mercury. W ciągu dzielących te wydarzenia piętnastu lat zmienia się nie tylko wiedza człowieka o kosmosie, ale również i zwykłe ziemskie życie.
Film w reżyserii uhonorowanego Oscarem Roberta Redforda jest jednym z najbardziej prowokujących i kontrowersyjnych obrazów. Entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu 1994 roku. Ten dramat społeczno-obyczajowy dotyka zawsze aktualnych problemów związanych z etyką, uczciwością i siłą oddziaływania telewizji. Młody mieszkaniec nowojorskiej dzielnicy Queens - Herbie Stempel (John Turturro), obdarzony znakomitą pamięcią, odnosi sukcesy w popularnym teleturnieju. W finałowej rozgrywce o bardzo wysoką stawkę, na polecenie szefów programu, ma przegrać ze swoim konkurentem Charlesem Van Dorenem (Ralph Fiennes).
Akcja filmu toczy się w latach 50. ubiegłego stulecia w Ameryce. Jest to historia rzeczywistego konfliktu pomiędzy redaktorem telewizyjnym Edwardem R. Murrowem, senatorem Josephem McCarthy'm oraz Komisją Parlamentarną do spraw przeciw-amerykańskich działań. Z pragnieniem powiadomienia opinii publicznej o faktach, Murrow wraz ze swoim oddanym personelem, kierowanym przez Freda Friendly i Joe Wershba z CBS, rzucają wyzwanie korporacyjnym i sponsoringowym presjom. Naświetlają kłamstwa i praktyki zastraszania stosowane przez McCarthy'ego podczas komunistycznych "polowań na czarownice". Publiczny konflikt rośnie, gdy to senator McCarthy oskarża przeciwników o to, że są komunistami. W atmosferze strachu i w obliczu różnych akcji odwetowych ekipa CBS kontynuuje odkrywanie prawdy, a ich wytrwałość ma na stałe zapisać się w historii.
Film opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych okresów w historii świata: rozmieszczeniu radzieckich rakiet na Kubie w 1962 roku i związanym z tym kryzysem międzynarodowym, którego groźbą był wybuch konfliktu nuklearnego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Tytułowe 13 dni były najdramatyczniejszym okresem dla administracji Kennedego. W gabinetach rządowych i prezydenckich rozgrywała się walka między doradcami prezydenta, Pentagonem, CIA. Kryzys oglądamy oczami specjalnego asystenta prezydenta Johna F. Kennedego - Kennego O'Dommell'a (K. Costner).
Julia Roberts wystąpiła na czele wspaniałej obsady, wśród której znalazły się: Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal i Marcia Gay Harden. "Uśmiech Mony Lizy" to zabawny, pogodny i inspirujący film o nauczycielce historii sztuki, która potrafi wiele powiedzieć o życiu, ale sama musi się sporo dowiedzieć o miłości.