W filmie "Chłopcy z Ferajny" w formie epizodów opowiedziana zostaje autentyczna historia kariery nowojorskiego mafiozo, Henry'ego Hilla, który w ciągu 30 lat, od popełniającego małe przestępstwa gangstera, dochodzi do kierowniczego stanowiska w mafijnej hierarchii. Na podstawie relacji jednego z wtajemniczonych w sprawy mafii, film pokazuje kompleksowy obraz życia pojedynczego mafiozo, które nacechowane jest dążeniem do władzy, śmiertelnym strachem i męskimi rytuałami.
Trzy siostry spotkały się po latach. Karin i Maria przyjechały do umierającej Agnes. Ciszę w domu przerywają krzyki konającej Agnes. Film pokazuje trzy siostry nieumiejące nawiązać porozumienia w obliczu tragedii, wszystkie pozostają samotne ze swoimi własnymi kłopotami.
Jesse (Ethan Hawke) i Celine (Julie Delpy) spotkają się w pociągu i spędzają ze sobą 14-godzin w Wiedniu, gdzie rozmawiają o życiu, wartościach, rzeczach błahych i tych ważnych. Ich krótka, lecz burzliwa znajomość kończy się na peronie kolejowym, gdzie oboje przysięgają sobie, że spotkają się ponownie za sześć miesięcy. Do spotkania jednak nie dochodzi... Teraz, dziewięć lat później, niespodziewanie ich drogi ponownie się przecinają w Paryżu, gdzie Jesse promuje swoją najnowszą książkę. Na jednym ze spotkań dla czytelników pojawia się Celine... Oboje mają kilka godzin, by uporać się ze swoimi uczuciami, przeszłością i odpowiedzieć na trudne pytanie: Czy znaczą wciąż dla siebie tyle, co dziewięć lat temu?
Rok 1950. Po nieudanym samobójstwie, w czasie śledztwa były cesarz Chin Pu Yi opowiada historię swojego burzliwego życia. Wszystko rozpoczyna się w 1908 roku, kiedy trzyletni Pu Yi trafia do Zakazanego Miasta, siedziby chińskich cesarzy, by objąć tron władcy. Jest ostatnim z dynastii Ching, panującej od trzech tysięcy lat. Już trzy lata później monarchia staje się republiką, a władza Pu Yi ogranicza się do Zakazanego Miasta. Młody władca dorasta w zamkniętym świecie. W 1929 roku na dwór przybywa angielski nauczyciel by przekazać wiedzę o świecie młodemu Pu Yi...
Ekranizacja autobiografii malarza Christy'ego Browna, który urodził się w 1932 roku w Dublinie w rodzinie bardzo licznej i niezamożnej. Od urodzenia całkowicie sparaliżowany, mógł poruszać jedynie lewą stopą. Rodzice nie chcieli pogodzić się z ułomnością syna. Dokładali wszelkich starań, aby mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym. Jako nastolatek Christy zaczyna malować, okazuje się, że ma talent.
Film przybliża życie legendarnego piosenkarza country Johnny'ego Casha (1932-2003). Cash debiutował w połowie lat 50., gdy związał się z wytwórnią Sun Records w Memphis. W 1957 jego piosenki "Folsom Prison Blues" i "I Walk the Line" szturmem zdobyły listy przebojów. "Spacer po linie" opowiada także o życiu osobistym artysty, jego związku z June Carter i uzależnieniu od alkoholu i amfetaminy, a także o trudnej walce o powrót do normalnego życia.
Historia młodej i wrażliwej Bess, która wychodzi za mąż za doświadczonego mężczyznę. Wkrótce Jan wyjeżdża do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Wierna, lecz bardzo samotna Bess modli się o jak najszybszy powrót ukochanego. Tymczasem na platformie dochodzi do groźnego wypadku i Jan powraca do domu sparaliżowany. Bess spełnia wszystkie jego zachcianki, nawet te niedorzeczne i coraz bardziej szalone. Pewnego dnia Jan oznajmia żonie, że powinna wrócić do normalnego życia, kochać się z innymi mężczyznami i opowiadać mu o swoich doznaniach... Film został nagrodzony Złotym Globem, Cezarem i Złotą Palmą, otrzymał także nominację do Oscara.
Jest połowa XIX wieku, w życiu niemej kobiety - Ady zachodzą zmiany mające wpływ na jej dalsze życie. Wraz z córką Florą, opuszcza rodzinną Szkocję, by zamieszkać u boku przyszłego męża, w Nowej Zelandii. Niestety ta daleka wyprawa nie jest dla niej niczym miłym, podobnie jak stosunki z jej nowym mężem - Stewartem. Ada cierpi męki, kiedy dowiaduje się, że jej ukochany fortepian, przywieziony ze Szkocji, został sprzedany sąsiadowi - Georgowi. Kobieta znajduje sposób na odzyskanie instrumentu, jednak szybko okazuje się, że ta metoda prowadzi ją do skrajnie dwuznacznej sytuacji.
Biograficzny film w reżyserii Gusa Van Santa opowiadający historię Harveya Milka (Sean Penn), który został zamordowany w 1978 roku. Był on pierwszym politykiem zasiadającym we władzach miejskich jawnie walczącym o prawa dla osób homoseksualnych. [filmaster.pl]
Mel Gibson wciela się w profesora Jamesa Murraya, który w 1875 roku rozpoczyna prace nad słownikiem. W zamyśle część haseł w pozycji miała pochodzić od czytelników, do których Murray wystosował apel w gazetach. Wkrótce okazało się, że autorem ponad 10 tys. haseł do wydawnictwa jest William Chester Minor, genialny chirurg, który przebywa w zakładzie dla obłąkanych.
W latach 60. Amerykanka Dian Fossey przybyła do Afryki. Wydała bezpardonową walkę kłusownikom, przyczyniając się tym samym do zwiększenia populacji goryli i ocalenia gatunku. Spędziła blisko dwadzieścia lat w tropikalnych lasach, prowadząc badania nad życiem i zwyczajami tych zwierząt. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia opisała w książce. Jej nazwisko stało się symbolem determinacji w walce o ochronę środowiska naturalnego. 26 grudnia 1985 r. zginęła tragicznie w tajemniczych okolicznościach