Zhang Yimou cannes-i nagydíjas filmjében egy család életét követhetjük nyomon a kínai történelem viharos időszakain keresztül a negyvenes évektől a hetvenes évekig.

A II. világháborúban szüleit elvesztett s ezért felderítési feladatokat vállaló kamasz, Iván beszámolni tér vissza az őt patronáló tiszthez. Majd újra akcióba indul, s a tiszt csak a háború végén értesül arról, hogy a fiút a németek kivégezték. Iván az emlékeiből meríti az erőt ehhez a küzdelmes élethez: újra meg újra felvillannak húga, édesanyja és a békét és boldogságot sugárzó, napsütötte természet emlékképei. Ennek az elégikus hangulatú, visszafogott filmnek az alkotói remekelnek a ragyogó szépség és a halált előrevetítő komorság kontrasztjának megrajzolásában. (port.hu)

A Franciaországot megszálló hitlerista hadigépezet megkezdte az ellenálló hazafiak és a franciaországi zsidók elhurcolását. A Párizsban élő zsidó család tagjai menekülnek, álnéven rejtőzködnek. Joseph és egy évvel idősebb bátyja, Maurice útra kelnek, hogy eljussanak a szabad zónába.

A varsói felkelés leverése idején 1944-ben járunk. Már csak egymástól elszigetelt, kisebb alakulatok tartják magukat. Az egyik közöttük Zadra parancsnok negyvenhárom fős egysége. A központból azt az utasítást kapják, hogy hajnalban ereszkedjenek le a szennyvízelvezető csatornába, és azon keresztül érkezhetnek el a belvárosba, a parancsnoki egységhez. De milyen hatással lesz az emberekre, magatartásukra, kapcsolataikra a pokol bugyrának is beillő csatorna? Ahogy Zadra emberei leereszkednek a csatornába, minden könyörtelen következetességgel fordul az ellentétébe...

"Ki vagy? Magad választod a sorsodat, vagy valami abszurd fordulat határozza meg az életed folyását?" Erre a kérdésre keres választ a film, felelevenítve Salomon Perel igaz történetét. A lengyel-orosz származású zsidó fiú a történelem viharában csak úgy maradhat életben, ha állandóan megváltoztatja identitását. Amikor családjának menekülnie kell Németországból, egy orosz árvaházban "pionyír" lesz belőle. Innen német fogságba kerül, ahol - árja árvaként - hős gyanánt tisztelik és szeretik a német tisztek. A fiút jutalmul felveszik a Hitlerjugend tagjai közé, ahol beleszeret egy náci lányba.

Viharfellegek gyülekeznek Európa egén. Németország megtámadja Lengyelországot, kezdetét veszi a második világháború. A bajbajutott szövetségesét látva az angol kormány hadat üzen a németeknek. A londoni külvárosban élő tízéves Billy édesapját is besorozzák a hadseregbe. A család a távoli, biztonságosnak vélt Ausztráliába akar költözni, azonban Bill édesanyja az utolsó pillanatban mégis meggondolja magát. Az önéletrajzi ihletésű filmben a néző a kisfiú szemével látja a család és az erkölcsi értékrendszer összeomlását.

Az 1940-es években Ed Leland (Michael Douglas) amerikai kém azt a rendkívül kockázatos megbízatást kapja, hogy az egyik legmagasabb beosztású német tiszt, Franz-Otto Dietrich (Liam Neeson) közelébe jutva titkos információkat gyűjtsön. Ed beleszeret a titkárnőjébe, Lindába (Melanie Griffith), aki meggyőzi a férfit, hogy az akció során helytállna a német fővárosban. Leland szerelmét küldi Berlinbe, hogy házvezetőnőként férkőzzön a német katona bizalmába. Kezdetben minden tervszerűen halad, de Linda életveszélybe kerül, s csak Leland mentheti meg. A kém szerelme megmentésére Belinbe érkezik.

Az utolsó Pasolini-film De Sade márki nyomán: négy fasiszta egy villában a legváltozatosabb szexuális kínzásoknak veti alá a foglyokat. "A Saloval mindazokhoz fordulok, akik hozzám hasonlóan gyűlölik a Hatalmat, azért, amit az emberi testtel művel: dologgá aljasítja, s ezáltal az embert megfosztja a személyiségétől... Én különös hévvel gyűlölöm azt a hatalmat, amelytől most, 1975-ben szenvedek. Ez a hatalom olyan rettenetes eszközökkel manipulálja a testet, hogy még Hitlertől sincs mit irigyelnie: ...új, elidegenített és hazug értékrendet hirdet, a fogyasztó társadalom értékeit. Ma az megy végbe éppen, amit Marx az élő, valódi, korábbi kultúrák megsemmisítésének nevezett..." (Pasolini)

1944, június. A szövetséges erők fordulópont előtt állnak: egy hatalmas hadsereg parancsra vár Nagy-Britannia déli partajinál, hogy megkedhessék támadásukat, és visszafoglalják Európát a náci megszállóktól. Csak egyetlen ember áll az útjukban: Winston Chruchill, aki retteg attól, hogy újra abba a hibába essen, mint 1915-ben Gallipoliban, ahol több ezer fiatal katonát mészárolt le az ellenség. A hosszas háborúskodásban kimerült és depressziós Churchill már csak árnyéka annak az államférfinak, aki hősiesen állt ellen Hitler korábbi csapásainak. Miközben a hadsereg feszülten vár, hogy partot érjenek Normandiában, Churchill politikai ellenfelei keselyűkét várják, hogy darabokra szedjék. Vajon be tudja teljesíteni a sorsát, és képes lesz hősként bevonulni a történelembe?

1918. Piave. Klaus Schneider fejsebet kap. Orvosa, Bettelheim felfedezi, hogy a szakaszvezető képes hipnózist előidézni, amit ő ki tudna aknázni a gyógyításban. Nowotny százados, volt varieté-igazgató inkább show-műsorokban kamatoztatja Schneider tudását, és Bécsbe viszi. Schneider itt Hanussen néven egyre nagyobb sikereket arat. Kíséretével Berlinbe megy, ő lesz a Próféta. Megjósolja Hitler hatalomra jutását, és azt hiszi, átlátja a Führer lépéseit. De a propagandafőnök - miután megjósoltatja vele a Reichstag felgyújtását - úgy dönt: Hitleren kívül nincs több próféta...

Megcsonkított női holttestet találnak Los Angeles egyik parkjában a múlt század negyvenes éveiben. A nyomozást Tom Spellacy, a megkeseredett, durva modorú zsaru vezeti. Kiderül, hogy az áldozat prostituált volt, aki kapcsolatban állt a korrupciógyanús ügyleteiről elhíresült nagyvállalkozóval, Jack Amsterdammal. A férfival, aki az egyház, azon belül is a zsaru ambíciózus pap testvérének, Desmondnak az egyik legnagyobb támogatója. Tom válaszút elé kerül, ha leleplezi Amsterdamot, a feddhetetlennek aligha mondható öccse karrierjét is tönkreszi. John Gregory Dunne regényéből.