Akcja toczy się w fikcyjnym państwie Tomania, ale nie ma wątpliwości, że chodzi tu o Niemcy. Podczas I wojny światowej żydowski żołnierz zostaje ranny i traci pamięć. Po zwolnieniu ze szpitala otwiera salon fryzjerski w getcie. Kombatant szybko odkrywa, że od czasu wojny w Tomanii wiele się zmieniło. Do władzy doszedł krwawy dyktator Adenoid Hynkel. Tyran marzy o panowaniu nad światem - póki co szuka kozłów ofiarnych. Wybiera Żydów i zaczyna ich bezwzględnie prześladować. Fryzjer wraz z innymi mieszkańcami getta zostaje aresztowany.

"Mogę mówić swobodnie" - to symboliczne zdanie w prologu filmu wypowiada pacjent, któremu seans hipnozy przywrócił dar mowy. Otwiera ono najbardziej osobisty film Andrieja Tarkowskiego, rosyjskiego mistrza kina artystycznego. To spowiedź z własnego życia. "Wszystkie epizody miały miejsce w historii mojej rodziny. Wszystkie, co do jednego" - powiedział reżyser.

Dwaj młodzi piloci, Rafe McCawleyi Danny Walker są sobie bliscy niczym rodzeni bracia. Razem się wychowywali, razem uczyli się latać pilotując samoloty opylające pola, teraz obaj służą w lotnictwie wojskowym. Rafe poznaje piękną Evelyn Stewart, pielęgniarkę ze szpitala wojskowego. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ona jednak nie jest przekonana co do szczerości jego intencji. W końcu jednak odwzajemnia jego uczucia. Tymczasem w tajemnicy przed Evelyn i Dannym, Rafe wstępuje do elitarnego Orlego Szwadronu, który wspomaga Brytyjczyków w bitwie o Anglię.

Ekranizacja rewelacyjnej powieści Guntera Grassa o chłopcu, który w wieku trzech lat postanawia, że już nigdy więcej nie urośnie. Film ukazuje świat gdańskich sklepikarzy który, pochłonięty przez nazizm, już wkrótce przestanie istnieć.

Dramat. Film zdobył Oscara za najlepszy film zagraniczny i rzeczywiście zasługuje na takie miano. Jest to opowieść o wojnie i jej nieuniknionych skutkach. W 1945 roku w Holandii zostaje zamordowany nazistowski kolaborant i od tego momentu całkowicie odmienia się życie naocznych świadków tego zdarzenia, zwłaszcza małego chłopca...

Historię legendarnej bitwy oglądamy oczami Jędrka – chłopaka, który przeszedł przez piekło łagrów i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i losach ofensywy aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Podczas ceremonii nadania tytułu kardynała, Stephen Fermoyle (Tom Tyron) wspomina długą drogę zawodową, którą przebył do tego czasu. Poznajemy więc młodego księdza, który właśnie kończy seminarium w Rzymie jako jeden z najlepszych studentów i wraca do rodzinnego Bostonu, gdzie po raz pierwszy poznaje trud posługi kapłańskiej. Zesłanie do najbiedniejszej parafii w stanie, zwątpienie w sens posłannictwa, walka z hierarchią kościelną i segregacją rasową, czy w końcu nieszczęśliwa miłość młodej Anny Marii (Romy Schneider) odbijają się we wspomnieniach tytułowego kardynała.

"Churchill" opisuje okres kilku dni przed inwazją aliantów na Normandię w czerwcu 1944 roku. Jego osią jest spór toczony między przeciwnikiem ataku Winstonem Churchillem, a jego zwolennikami, generałami Dwightem Eisenhowerem i Bernardem Montgomerym.

Bugs oraz przyjaciele śpiewają i tańczą, promując sprzedaż obligacji rządowych.

II wojna światowa. Operacja "Market Garden". 35 tys. brytyjskich spadochroniarzy zostaje zrzuconych na tyły wojsk niemieckich, na tereny okupowanej Holandii. Wśród nich jest mały, 7 osobowy oddział o kryptonimie "Matchbox", który otrzymuje specjalne zadanie. Ich prawdziwym celem jest holenderskie złoto i dzieła sztuki zrabowane przez Niemców.