Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus.

Příklad hodný následování: za skromných podmínek natáčený film o umíněné milionářské dcerce na útěku, jíž je nápomocný novinář sledující vlastní cíle, se honosí popularitou nečekaného hitu, pětinásobnými oscarovými vavříny tak nezvykle udělenými komedii, i historickou výsadou ikonického evergreenu.

Hlavní hrdinkou slavného snímku Michaela Curtize je žena, která se po odhalení nevěry manžela postupně mění z domácí "paničky" v emancipovanou bohatou podnikatelku. Celý svět jí může ležet u nohou a muži po ní šílí. Jedinou její slabinou je nekritická láska k rozmazlené a marnivé dceři Vedě, zvláště když mladší dcerka umře na zápal plic. Tato láska přivede Mildred na pokraj zkázy, právě tak jako její milenec a pozdější manžel Monte. Osudový vztah matky k dceři je silnější než veškeré vztahy k mužům. Dokáže pro ni obětovat část svého života, možná i celý. Klasický ženský film "noir", pohybující se na rozhraní psychologického rodinného melodramatu a thrilleru, byl velkou příležitosti pro Joan Crawfordovou, která zde předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů a právem získala za tuto roli Oscara. V roli Vedy zazářila mladá Ann Blythová. Film z roku 1945 si vysloužil dalších pět oscarových nominací.

Nicku Charlesovi se povedla se svojí novomanželkou Norouvýborná partie. Je pěkná, bohatá a velkoryse akceptuje Nickův nestejnorodý přátelský kruh z let, kdy býval detektivem. Když je policie v nesnázích se sérií vražd, jež jdou zřejmě na konto beze stop zmizelému podnikateli Clyde Wynantovi, byla by Nora ráda, aby si jeji muž ještě jednou zahrál na detektiva.

Screwballová komedie par excellence, jež rozehrává odlišný vzorec souboje pohlaví, v němž muž zůstává v tradičním dominantním postavení, ale žena je mu více než rovnocenným soupeřem. Závratnou dynamiku děje i břitkost komiky určují zavilé konflikty bývalých partnerů v novinářské profesi i v manželství.

Dante Hicks (Brian O Hallaron) prožívá jeden z nejhorších dnů v životě. V práci, v malém obchůdku Quick stop, zastupuje za parťáka a netuší, jaké peklo na něho čeká. Randal Graves (Jeff Anderson), jeho nejlepší kamarád, pracuje ve vedlejší videopůjčovně, jenomže nenávidí zákazníky a tak je uráží a zesměšňuje. Celý film se odehráva jeden den a je rozdělen na kapitoly, jako byste četli knihu. Nezávislá černá komédie od geniálního režiséra Kevina Smitha z roku 1994 se ujala i na festivalu v Cannes a na dalších festivalech po celém světe. Celý film je jako jedna malá povídka z New Jersy a vypráví o zamotaném živote jednoho prodavače. Režisér Kevin Smith zde ztvárnil roli tichého Boba, která je známa i z jeho dalších filmů.

Rodinný film Dva bratři vypráví neobyčejný příběh o bratrství a přátelství. V samém srdci džungle, mezi zříceninami starých chrámů, se jednoho dne narodí dva tygříci. První je plachý a mírný, druhý zase smělý a odvážný. Poklidně si žijí v džungli až do dne, kdy je chytí a oddělí od rodičů i od sebe navzájem. Osud je jim však příznivě nakloněn a v době, když už jsou oba dospělí, se opět setkají. I po letech se okamžitě poznávají a tím začíná jejich dobrodružný útěk zpět domů.

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthyhym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích.

Autentický příběh manželů Odoneových. Všichni lékaři označí hrozivou chorobu malého Lorenze za nevyléčitelnou a jeho léčbě nedávají naději. Lorenzova rodina se však s tímto krutým rozsudkem nemíní smířit a rodiče i když nemají žádné lékařské vzdělání, začínají studovat všechny komplikované medicínské spisy. Výsledkem jejich úsilí je, že upozorní lékaře na aktuální odborné poznatky a sbírají peníze na vývoj nového léku.

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit...

Tess McGillová, dívka z newyorského předměstí, pracuje u jedné z velkých firem jako řadová sekretářka. Na rozdíl od svých kolegyň je však ambiciózní a touží po vyšším postavení na společenském žebříčku. Přestože všechny pokusy zatím selhaly, nevzdává se a když si její šéfka, elegantní Katherine, zlomí nohu na dovolené v Alpách, pochopí Tess, že to je ta pravá příležitost, a náležitě jí využije. Převezme obchod, ukáže se jako schopná manažerka a pustí s Katherine do boje nejen o její výnosné místečko, ale také o Jacka Trainera, elegantního a hlavně vysoce postaveného muže.

Pojem budovatelský film českým divákům asociuje primárně komunisticky zabarvené tituly, existují však i jiné ekvivalenty tohoto konceptu, a to dokonce nespojené s dobově dominantní ideologií, jak dokládá fenomenální britské sci-fi Svět za sto let. Mimořádně ambiciózní a nákladná produkce nepřestává fascinovat coby mrazivě prorocké dílo, které předpovědělo druhou světovou válku a bitvu o Británii, i jako výjimečný příklad vědeckého budovatelského filmu. Právě vědecký pokrok oproštěný od národních sentimentů a dalších konfliktních neduhů společnosti 20. století představuje zdejší ideál. Příznačným milníkem, jenž má stvrdit dosažení cílů společnosti, by se měla stát cesta člověka do vesmíru. Jiří Flígl