Pewnego dnia samotna 8-letnia dziewczynka z dalekiej Australii wybiera przypadkowe nazwisko z nowojorskiej książki telefonicznej i na adres nieznajomego wysyła list z tabliczką czekolady. Dziewczynka nazywa się Mary Dinkle i mieszka w Melbourne. Jej życie nie zapowiada się zbyt ciekawie – w domu bieda, matka pije, a ojciec jest nieco porąbany. Mary bardzo potrzebuje przyjaciela. Nieznajomy w Nowym Jorku to Max Horowitz - samotny, grubawy 45-latek, który bierze życie na przeczekanie. Niczego się już nie spodziewa, a już najmniej listu z czekoladą od 8-letniej Australijki. Max odpisuje Mary i tak rodzi się chyba najdziwniejsza i najpiękniejsza przyjaźń na świecie. Ta przyjaźń trwa ponad 20 lat, w czasie których Mary zmienia się w kobietę, zakochuje się i marzy, podczas, gdy Max trochę się starzeje, znajduje bratnią duszę, a przede wszystkim radość życia. Przez wszystkie te lata Mary i Max jeszcze się nie spotkali. Ciekawe co będzie, gdy wreszcie staną twarzą w twarz…

Sztokholm, koniec lat 50. 16-letni Erik Ponti mieszka z matką i ojczymem, który znęca się nad nim fizycznie i psychicznie. Doświadczane upokorzenie chłopak wyładowuje na kolegach. W końcu zostaje wyrzucony ze szkoły. Wtedy matka wysyła go do prywatnej placówki z internatem w Stjaernsberg. Jeśli Erik zaliczy rok z dobrymi wynikami, będzie mógł iść do państwowego liceum. Na miejscu okazuje się jednak, że panujące w szkole zasady, mające dyscyplinować uczniów, pozwalają na znęcanie się starszych nad młodszymi. Erik nie zamierza znosić poniżenia.

Opowieść rzuca głęboki cień na relacje łączące ukochanego autora wszystkich dzieci, A. A. Milne’a (Domhnall Gleeson) z jego synem, Christopherem Robinem (Will Tilston). Pod koniec I wojny Światowej, zainspirowany zabawkami swego synka, Milne tworzy cudowny świat Kubusia Puchatka, co przynosi mu natychmiastową, trwająca do dzisiaj sławę. Lecz międzynarodowy sukces książek ma swoją cenę, którą przychodzi zapłacić autorowi, jego żonie Daphne (Margot Robbie) i ich synkowi.

Szwedzcy badacze przyjeżdżają do Norwegii, aby dowiedzieć się, jak poprawić ergonomię zabudowy kuchennej, z której korzystają samotni mężczyźni. Folke Nilsson (Tomas Norström) zostaje przydzielony do badania nawyków i przyzwyczajeń Isaka Bjørvika (Joachim Calmeyer). Zgodnie z zasadami instytutu badawczego, Folke musi siedzieć w kuchni Isaka i obserwować go z wysokiego krzesła, sporządzając notatki. Nie wolno mu jednak rozmawiać z podmiotem badania. Zaniepokojony sytuacją Isak przestaje korzystać ze swojej kuchni i obserwuje Folke'a przez dziurę w suficie. Stopniowo dwaj samotni mężczyźni pokonują wzajemną nieufność Norwegów i Szwedów względem siebie, stając się przyjaciółmi.

Z pomocą przyjaciół Stu i Lidia Simmons postanawiają zbudować domek na drzewie. Mają nadzieję, że będzie on spełnieniem ich najskrytszych marzeń. Jak się wkrótce okaże, nie tylko oni żyją marzeniami. Ich ojciec Stephen, który niedawno wrócił z wojny w Wietnamie, żyje w nadziei, że uda mu się odzyskać wewnętrzny spokój i zapewnić szczęście ukochanej żonie i dzieciom.

Prześladowany przez rówieśników nastolatek znajduje azyl w świecie internetowej gry. Tam poznaje kogoś, kto pomaga mu zaplanować zemstę na jego oprawcach.

Przyjaciółki z dzieciństwa, Emma i Cecillia spotykają się po 10 latach, na wieczorze panieńskim Emmy. Cecillia zostaje tam uwięziona w domku letniskowym na odludziu ze swoim szkolnym prześladowcą.