W basenie jednej z posiadłości na Sunset Boulevard w Los Angeles, odnaleziony zostaje topielec. Nieboszczyk jest głównym bohaterem filmu, który, jako narrator, od tego właśnie momentu rozpoczyna snuć historię, która wyjaśni jak doszło do jego morderstwa.

Quinlan (Orson Welles) jest policjantem, który kiedyś zamordował własną żonę, a teraz prowadzi śledztwo na pograniczu Meksyku i Stanów w sprawie eksplozji bomby w samochodzie. Razem z nim dochodzenie prowadzi Meksykanin Vargas (Charlton Heston). Quinlan jest rasistą i nienawidzi swojego partnera. Aby przeszkodzić w rozwiązaniu sprawy porywa jego żonę (Janet Leigh) i próbuje zamieszać ją w zabójstwo. Vargas zdobywa dowody przestępstwa Quinlana. Dochodzi do pojedynku na przedmieściach.

Sam Spade, prywatny detektyw, otrzymuje zlecenie odnalezienia młodszej siostry Ruth Wonderly. W miarę jak Spade zaczyna zagłębiać się w sprawie, przekonuje się, że jego prawdziwe zlecenie polega na odnalezieniu niewielkiego posągu przedstawiającego sokoła. Rzeźba ta powstała w roku 1539 i była wyrazem hołdu złożonego przez Templariuszy królowi Hiszpanii. W drodze do Hiszpanii galera, która ją przewoziła, została zatopiona przez piratów, a po posągu słuch zaginął. Rzeźba odnajduje się po latach w San Francisco, ale chętnych do jej zdobycia jest wielu.

Jeff Bailey (Robert Mitchum) prowadzi stację benzynową w małym miasteczku, gdzie u boku ukochanej chce zapomnieć o dawnym życiu. Kiedy w mieście pojawia się stary znajomy - Whit Sterling (Kirk Douglas), postanawia opowiedzieć dziewczynie o swojej detektywistycznej przeszłości i spotkać się ze Sterlingiem. Dostaje nowe zlecenie do wykonania, które od razu wyczuwa jako niebezpieczną pułapkę.

Sidney Falco drobny agent prasowy pragnie wspiąć się na szczyt kariery zawodowej, by poczuć "słodki zapach sukcesu". Przypochlebia się wszechwładnemu redaktorowi rubryki towarzyskiej jednej z nowojorskich gazet, Hunseckerowi. Dostarcza mu tematów i posłusznie wykonuje wszystkie jego polecenia. Natomiast Hunseckerowi sen z powiek spędza romans jego siostry z muzykiem jazzowym.

Prywatny detektyw Philip Marlowe (Humphrey Bogart) zostaje wynajęty przez bogatego dżentelmena do ochrony jego pięknej córki. Nieopatrznie sam staje się ofiarą starannie ukartowanej intrygi, której rozwiązania strzeże mroczna zasłona milczenia i zbrodni... Znakomita adaptacja debiutanckiej powieści Raymonda Chandlera.

Rudi i Trudi są niczym stare drzewa. Czas rozkwitu ich wieloletniego związku przypadł na okres wychowywania trójki dzieci. Rytm dni w ich małżeństwie odmierzają małe rytuały. Spokój i bezpieczeństwo tego zapiętego na ostatni guzik życia mąci wiadomość o chorobie męża. Trudi postanawia nieść ciężar sama i nie informuje Rudiego o diagnozie. Odwiedziny u ich dzieci wywołuje obustronną frustrację -dzieci czują się zażenowane nagłą wizytą. Najwięcej zrozumienia i sympatii okazuje im obca osoba - Franzi - partnerka życiowa córki. Dzięki niej spełnia się dosyć nieoczekiwanie marzenie Trudi. Idą razem na spektakl tańca Butoh, którym Trudi fascynuje się od lat. W czasie wizyty w nadbałtyckim hotelu nieoczekiwanie dla Rudiego jego życie zmienia się diametralnie.

Maria Braun to matka-Niemka, symbol odradzających się z gruzów Niemiec, upadłej godności narodowej, szukającej ratunku w odbudowie ekonomii. Jej małżeństwo trwało jeden dzień i dwie noce, później utraciła męża na długie lata. Mąż poszedł na front wschodni, później znalazł się w sowieckim łagrze. Maria została sama. Maria Braun zdaje się ucieleśniać okres najgłębszego upodlenia Niemców tuż po wojnie na skutek zniszczeń, nędzy i głodu, okres dewaluacji wszelkich wartości, także kulturalnych oraz moralnych. Maria nie jest zła ani zepsuta, po prostu chce przeżyć i doczekać powrotu swego Hermanna. Jednak raz złamane zasady etyczne prowadzą do postępującej deprawacji.

Adaptacja powieści Raymonda Chandlera Żegnaj, Laleczko ma zmieniony tytuł na amerykański rynek, aby widzowie omylnie nie brali tego filmu za musical (Dick Powell był sławnym aktorem musicalowym). Prywatny detektyw Philip Marlowe, wynajęty przez Moose'a Malloy, opryszka który właśnie wyszedł z więzienia po odbyciu 7-letniego wyroku, ma odnaleźć jego byłą dziewczynę, Velmę, której od 6 lat nikt nie widział. Sprawa okazuje się trudniejsza niż Marlowe się spodziewał, ponieważ jego, z początku obiecujące, śledztwo prowadzi w skomplikowaną sieć intryg: przekupstwa, krzywoprzysięstwa i kradzieży, gdzie niczyja motywacja nie jest oczywista, a najmniej Marlowe'a.

Chociaż jest przystojny i czarujący, admirowany przez wiele kobiet, 32-letni londyńczyk Charles (Hugh Grant) nie potrafi się zaangażować. Im więcej widzi przyjaciół wpadających w sidła związków małżeńskich, tym mniej ma ochotę sam pójść w ich ślady. Wszystko się zmienia, gdy na jednym z weselnych przyjęć Charles poznaje piękną i niezależną Amerykankę Carrie (Andie MacDowell). Oczarowany Charles zaczyna ją adorować, by wkrótce przekonać się, że ona także jest gotowa na poważny związek... tyle, że z kimś innym!

Florentino, odrzucony przez piękną Ferminę w młodym wieku, poświęca większość swojego dorosłego życia sprawom cielesnym jako desperacką próbę uzdrowienia złamanego serca.

Po śmierci ukochanego brata, Celia staje się jedyną spadkobierczynią. Przed ślubem z mężczyzną, którego uważa za najodpowiedniejszego kandydata na męża, postanawia wyjechać na krótkie wakacje do Meksyku. Nieoczekiwanie poznaje tam przystojnego, tajemniczego mężczyznę. Celia zadurza się w Marku Lamphere i w ciągu kilku dni zostaje jego żoną. Wprowadza się do posiadłości męża, odkrywając że w każdym z pokoi miały miejsce okrutne zbrodnie. Jedno z pomieszczeń pozostaje zawsze zamknięte na klucz, co jednocześnie intryguje i przeraża kobietę. Celia postanawia dowiedzieć się, co takiego ukrywa jej mąż w tajemniczym pokoju.