„Омраза” е суров, непринуден и изключително реалистичен, а малкият бюджет, с който разполага, кара Касовиц да композира и изпълни филма си с ръчна камера, да снима в черно-бяло с минимални специални ефекти и множество натурчици. С превъзходен и ескалиращ сценарий, реални локации в парижко предградие, усещане за документалност, тематичен монтаж, експлозивен Венсан Касел и феноменална кинематография (която не се забравя), „Омраза” се превръща в един от върховните френски филми на 90-те, определен от The Times като „един от най-унищожително критикуващите и ефектни урбанистични филми правени някога”. Вторият пълнометражен филм на Касовиц му спечелва награда за най-добър режисьор в Кан, номинация за Златна Палма, награда Сезар и отличие от Европейските Филмови Награди. Списание Empire го слагат на 32 място в „100-те най-добри филма от световното кино” през 2010.
Лятото на 1964 година... Двама агенти на ФБР, единият - сухар и формалист, другият - опитен служител на реда от Юга, който знае как да влезе под кожата на хората, оглавяват правителственото разследване на случая с изчезването на трима активисти на движението за граждански права в източната част на Мисисипи.
Възстановка на откриването на връзката на Белия дом с аферата "Уотъргейт" от двама млади репортери от в. "Уошингтън пост".
В сюжета на филма са залегнали факти от нашумял през 1994 година скандал за корупция, взривил американската общественост.
Когато 12-годишната афроамериканка Тоня Хейли е пребита и насилена от двама хулигани, целият щат Мисисипи е потресен, но по-шокираща е възможността двамата престъпници да се разминат с реалното наказание, тъй като те са бели, а жертвата е чернокожа. Разгневеният й баща Карл Хейли решава да вземе справедливостта в свои ръце и застрелва двамата извършители в съда, пред очите на стотици свидетели.
Филмът обрисува една не много приятна действителност - живота в големия град и отношенията между хората. Как хората действат само и единствено за да задоволят собствените си желания, без да предполагат как това се отразява на останалите около тях. Проследяват се няколко истории, случващи се в рамките на два дни. Те свързват плеада от различни герои и съдби: тъмнокож детектив с дрогираща се майка и брат, крадец; двама крадци на автомобили, които непрестанно философстват на тема общество и раса; влуден прокурор и неговата разглезена жена; полицай ветеран с расистки убеждения, който се грижи за болния си баща и отвращава своя идеалистично настроен млад партньор; успял чернокож холивудски режисьор и съпругата му, които трябва да се справят с полицая расист; баща (имигрант от Персия), който купува пистолет, за да защитава магазина си; латиноамериканец и неговата дъщеря, които се страхуват за сигурността си и още други...
Ловът на вещици в развлекателната индустрия от ерата на сенатора Маккарти през 50-те години е в основата на тази трагикомична история. Хауърд Принс (Уди Алън) е касиер в бар, който си заработва допълнително като букмейкър на дребно без особен успех. Един ден старият приятел на Хауърд, Алфред Милър (Майкъл Мърфи) - преуспяващ телевизионен сценарист, му прави бизнес-предложение. Левите политически възгледи на Алфред са станали причина той да бъде включен в "черните списъци" и вече не може да си намери работа. Алфред моли Хауърд да играе "подставено лице" - Хауърд ще си слага името на сценариите на Алфред, ще ги продава, и ще взема част от хонорара за всички причинени неприятности. Новата му кариера като "писател" е мигновен успех за Хауърд, и скоро той върши същата услуга за още неколцина сценаристи, попаднали в "черните списъци".
Една трагедия на екрана - не филмова мелодрама с нещастен край, а истинска човешка трагедия - ето какво мистър Грифит е имал смелостта и способността да създаде. Много в този филм надминава всичко, видяно до днес на екрана по красота и драматична сила.
Млад мъж стои на прозореца с картечница в ръце, докато майките бързат да приберат децата си, които играят на улицата. Поредният делник в Белфаст. Този млад човек не би се поколебал да застреля войниците, застанали на мушката му. Израсъл сред горчивата реалност между смъртта и гнева, той вярва, че краят на тази лудост ще оправдае и най-бруталното насилие.
Забележителната история за политическия възход на един скромен мъж и за разрушителната сила на корупцията и предателството.
Любовна история, основана на връзката любов-омраза, обгръща не само борбата между писателя Артуро Бандини и сервитьорката Камила Лопез, но и напрежението между елитна Америка и останалите хора, между личностната реализация и срама, между високия до небето град и естествения, див континент. Артуро среща мексиканската красавица Камила, която работи в Columbia Cafe, където той похарчва последните си 5 цента за нещо, което трудно може да се пие. Привличането между тях бързо намира израз в жестокост. Артуро намира развлечение в това да разклати нейната високомерна самоувереност, предизвиквайки срама ѝ от това, че не е „истинска“ американка. Започва един „танц за двама“, в който всеки с лекота открива слабите страни на другия - особено лесно, когато тези слаби страни са почти еднакви.