Příběh polské katolíčky Sofie, kterou v době 2. světové války nacističtí vojaci chytili s kontrabandem šunky. Sofie je za svůj přestupek poslaná do koncentračního tábora, kde přichází o obě děti. I přesto, že válku přežije a odstěhuje se do New Yorku, je navždy poznamenaná. Novou chuť do života nachází až díky Nathanovi, americkému Židovi, který je posedlý vším, co sa týka holocaustu. Spolu se nastěhují do obytného domu, kde se seznámí s dospívajícím Stingem. Stingo sní o tom, že se jednou stane spisovatelem a příběh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za ztvárnění hlavní hrdinky Sofie Oscara.

Láskyplný příbeh chlapce a jeho otce, který bojuje v druhé světové válce, vypráví o hodnotě rodiny a přátelství a o různých filozofiích života a víry. Prostřednictvím bojových konfliktů ve vojně odhaluje to, co je skutečně důležité i v těch nejtěžších okamžicích života člověka.

Sice nebyli v první linii, ale osud války závisel na nich. Gregory Peck v hlavní roli amerického filmu. Válečný film Přímo nad hlavou (1949) vznikl podle stejnojmenného románu, jehož autoři Beirne Lay Jr. a Sy Bartlett vycházeli z vlastních zážitků. Společnost 20th Century Fox zakoupila práva na knihu v říjnu 1947, tedy ještě před jejím vydáním, a režií pověřila svého kmenového tvůrce Henryho Kinga. Snímek líčí osudy amerických letců v Británii, kteří se zúčastňovali pravidelných denních náletů na Německo. Na podzim 1942 to byli jediní Američané bojující v Evropě. Hlavní úlohu jejich nového velitele generála Savage vytvořil Gregory Peck, známější spíš jako představitel romantických hrdinů (viz např. pozdější Prázdniny v Římě). Film byl původně naplánován jako barevný, ale nakonec se natáčel na černobílý materiál, především kvůli začlenění dokumentárních pasáží. Vůbec poprvé byly v hraném americkém filmu využity záběry bojových akcí pořízené německou Luftwaffe.

Hlavními postavami tohoto příběhu československých stíhacích pilotů za druhé světové války je dvojice přátel - František Sláma a mladší Karel Vojtíšek. Oba museli odevzdat svá letadla hitlerovcům, oba prchají do Anglie, oba bojují proti nepříteli, oba poznávají půvabnou Susan...

Během druhé světové války se postrachem amerických lodí a ponorek v Pacifiku stal japonský torpédoborec Akakaze. O svoji posádku tak v Bungo Straits přišel i námořní kapitán Richardson. Až po roce ale dostává šanci. S touhou pomstít se přichází na palubu jiné ponorky, které dočasně velí poručík Jim Bledsoe. Nejdříve ale musí získat jeho důvěru a členů další posádky, než se může pustit do realizaci svého tajného plánu a postavit se znovu tváří v tvář nevypočitatelnému nepříteli... Jeden z nejlepších válečných "ponorkových" filmů, který je věnován málo známé, ale důležité kapitole, boji proti japonským obchodním lodím, natočil významný americký režisér Robert Wise. Ten do hlavních rolí obsadil dvě současné hollywoodské herecké hvězdy: Clark Gable ztvárnil kapitána Richardsona a Burt Lancaster ztělesnil úlohu poručíka Jima Bledsoea.

Bismarck byl nejobávanější německou bojovou lodí za 2. světové války. Nacistická superzbraň měla odříznout Velkou Británii od životně důležitých mořských tras, které ji po dobu války držely při životě. Bismarck mohl vypálit jednotunové střely na vzdálenost více než 38 kilometrů. Snímek mapuje její existenci od spuštění na moře a prvního vyplutí přes množství námořních bitev až po její potopení na jaře 1941.

Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců.

Ke konci druhé světové války pomohl třináctiletý Michiel zraněnému britskému vojákovi. Nedlouho poté se stal součástí odboje, kde zjistil, že surovost války se velmi odlišuje od jeho původních představ. Píše se rok 1945 a Holandsko okupují nacisti. V jedné zasněžené vesničce pomáhá třináctiletý Michiel (Martijn Lakemeier) zraněnému britskému výsadkáři a stane se tak součástí odboje. Michiel je plný chlapeckého vzdoru a touze po dobrodružství, jenže to se brzy změní. Michiel je nucen jednat, ale netuší, komu z dospělých může věřit. Chlapec se v nebezpečných situacích necítí dobře a začíná ho sžírat pocit zoufalství. Realita války je krutá a nemilosrdně ničí jeho dětskou nevinnost. Michiel se musí postavit dobru i zlu, sebrat odvahu, čelit pokrytectví i vlastnímu břemenu odpovědnosti.

Pravdivý příběh ze druhé světové války vychází z autobiografie Audie Murphyho, který tu ztvárnil sám sebe. Audie Murphy se z farmáře stal nejvíce vyznamenaným vojákem v historii USA. Snímek To Hell and Back vypráví o jeho touze bojovat proti nacismu, jeho dobrovolném nástupu do armády, kde by bez zfalšování dokumentů nebyl přijat, neboť neměl ani 18 let. Po absolvování výcviků nás film zavádí do bojů na Sicílii, následně vidíme dobývání Itálie, ale také boje na západní frontě.

Ještě, než tvůrci filmu Pearl Harbor zakomponovali slavný nálet amerických bombardérů B-25 Mitchel startujících z letadlové lodi Hornet, byl tomuto pozoruhodnému kousku z válečné historie věnován celý film. Ač jde o velmi starý snímek, svým zajímavým obsahem, jakousi rekonstrukcí jednoho z nejpozoruhodnějších náletů v historii válek, si určitě své uznání i dnes zaslouží. Čeští diváci ho mohou pamatovat z cyklu ČT "Filmové návraty", kde byl uváděn v kolorované verzi s titulky.

Historie hrstky statečných mužů, kteří dokázali nemožné. Snad žádná z ukrutností, jejichž se dopustili příslušníci Osy, neotřásla svědomím Ameriky tak, jako bombardování Pearl Harbouru. Je 6. prosince 1941. Devítičlená posádka létající pevnosti "Mary Ann" je na odletu na Honolulu, kde bude jejich nová základna...

„Bojovat v harmonii“, tak zní překlad čínského výrazu „Gung Ho!“, který si jako motto zvolila americká jednotka válčící o tichomořský ostrov Makin. Japonský útok na Pearl Harbor je už téměř rok minulostí a válka v Tichomoří graduje každým dnem. Souboje na Guadalcanalu a Nové Guinei střídá snaha Američanů o vylodění na Gilbertových ostrovech, jejichž součástí je také atol Makin. Právě sem směřuje malý úderný oddíl americké námořní pěchoty, který má ostrov prozkoumat a připravit k vylodění. Úkol je sice splněn, ale Japoncům se v době amerických příprav na invazi podaří zmobilizovat síly. Vybudují na souostroví nedobytný obranný systém a připraví vyloďujícím se vojákům pekelné přivítání.(oficiální text distributora)