Епска драма која говори о људима који су преживели холокауст из Другог светског рата и човеку који је неочекивано постао њихов спасилац. Оскар Шиндлер, бизнисмен, члан нацистичке странке и непоправљиви женскарош, долази у Пољску, окупирану од стране нациста, у потрази за економским просперитетом. Запошљава Јевреје у својој фабрици, како би производили за Трећи рајх. Пошто је био сведок страдања Јевреја у краковском гету, убрзо је увидео зло нацизма. Његови радници долазе под терор нацистичког садисте Амона Гета, пошто су одведени у логор. Уз помоћ свог рачуновође Изака Штерна, Шиндлер прави листу „најпотребнијих“ Јевреја. Он подмићује немачке власти и самог Гета и успева да ослободи више од 1.000 Јевреја.

Филм екранизује Операцију Бернард, тајни нацистички план за дестабилизацију економије Велике Британије преплављивањем њеног тржишта фалсификованим новцем. Радња филма се фокусира на Јеврејског фалсификатора, Саломона „Салија“ Соровица, који је, будући затворен у концентрационом логору Саксенхаузен, био принуђен да асистира у тој нацистичкој операцији да не би завршио у гасној комори. Филм се базира на мемоарима Адолфа Бургера, словачког Јеврејина, типографа, који је ухапшен 1942. због фалсификовања крштеница чиме је спасавао Јевреје од депортације, а касније интерниран у Саксенхаузен да ради за Операцију Бернард.

Аустриа 1939. Фармер Франц Јагерштатер одбија да оде да се бори за нацисте након што је Немачка анектирала Аустрију. Власт га означи као дезертера и он бежи. У вртлогу рата Франц се труди да остане доследан својим иделаима али и да заштити своју породицу.

Крај XIX века, шпанска колонија Филипини. Шпански одред у месту Балер, на филипинском острву Лузон, револуционари су држали опкољене 337 дана. У децембру 1898, потписивањем Париског мира између Шпаније и Сједињених Америчких Држава, рат је формално завршен, а Шпанија је САД-у уступила суверенитет над Филипинима. Због тога су припадници опкољеног одреда остали познати као “последњи Филипинци”.