Филмът разказва за двама разследващи журналисти от вестник "Knight Ridder", които се оказват единствените, заели се да разнищят твърденията на администрацията на президента Джордж Буш за предполагаемото притежаване на оръжия за масово унищожение от Саддам Хюсеин като извинение за нахлуването в Ирак през 2003 г.
Главният герой в Дългият път на Били Лин е младо момче на 19 години, което е военен от редиците на САЩ и се сражава в Ирак. След изпълнението на успешна мисия, момчето се завръща заедно с останалите членове на поделението си в страната, където са провъзгласени за национални герои. Правителството дори решава да им даде нещо като награда, а именно – безплатна обиколка на щатите. Така те се озовават в Далас, точно по времето на Деня на благодарността. Дали обаче Били ще се чувства добре по време на релаксиращото турне или ще се върне назад към времето, което го е направило нещастен и самотен?
Олфат иска да изучи и да ожени сина си, но избухва война и той решава да отиде да се бие за родината. Животът на Олфат, в очакване на Юнес да се завърне от фронта тече бавно. Всеки път, когато се позвъни, тя хуква към портата с надежда. Около кръста си е превързала радио, защото всеки ден по новините казват имената на военнопленниците. Минават 15 дълги години, войната вече е свършила, някои от приятелите на Юнес се завръщат живи и здрави, други са загинали на бойното поле, но никой няма новини за него, а Олфат продъжава да носи привързано за кръста радио, в очакване да чуе новини за своя Юнес.
През април 2004 г. войната в Ирак е в разгара си. В иракския град Кербала, поклонници честват важния мюсюлмански празника Ашура, когато бунтовници на Ал Кайда и Aс-Садр започват серия от нападения над града. Стратегически важното Кметство, седалище на местните власти и полицията, е сред основните цели. Яростните атаки са посрещнати от само осемдесет полски и български войника, оборудвани с оръжие и храна за 24 часа.