Szwejk, zwolniony wcześniej z wojska z powodu notorycznego idiotyzmu, wiedzie spokojny żywot w praskiej dzielnicy Vinohrady, utrzymując się z handlu nierasowymi psami. Lecz w dniu zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, do drzwi naszego bohatera stuka Historia... Okazuje się wówczas, że przypomniała sobie o nim administracja cesarstwa austro-węgierskiego, wcielając go na nowo do służby wojskowej. Szwejk, z niezwykłą (z pozoru) gorliwością stosuje się do oficjalnych patriotycznych haseł, kompromitując przy tym ich bezdenną głupotę i powodując nieustanne katastrofy.

Druga część komedii satyrycznej, rozpoczyna się od odjazdu Szwejka i porucznika Lukasza do Czeskich Budziejowic. Po drodze jednak, nasz bohater - za bezzasadne użycie hamulca bezpieczeństwa - zostaje wysadzony z pociągu na stacji w Taborze, gdzie w sprawie jego ukarania ma zadecydować naczelnik. Tu jednak do Szwejka uśmiecha się szczęście, współczujący mu, obcy mężczyzna płaci mandat i daje mu pieniądze na nowy bilet. Szwejk szybko pieniądze przepija, więc w dalszą, długą drogę do Budziejowic musi udać się pieszo. Tak oto zaczynają się kolejne przygody dzielnego wojaka Szwejka...

Podczas I wojny światowej żołnierz Józef Szwejk trafia do więzienia. Niebawem władze uznają go za wariata i wysyłają do szpitala psychiatrycznego.

Dramat wojenny z udziałem George'a MacKaya. Dwóch braci zakochuje się w jednej dziewczynie. Ich spór i rodzinne problemy rozgrywają się na tle wydarzeń I wojny światowej.

Końcówka I wojny światowej. Manfred von Richthofen, znany po obu stronach frontu jako Czerwony Baron, to nie tylko as niemieckiego lotnictwa, ale i symbol oczekiwanego przez Niemców zwycięstwa. Walki powietrzne to dla niego bardziej kwestia współzawodnictwa sportowego i honorowej rywalizacji niż akty krwawej agresji. Jego imię wzbudza u przeciwników grozę i respekt, jednak po drugiej stronie ma godnego siebie rywala – Roya Browna, pilota kanadyjskiej floty powietrznej. Dojdzie między nimi do jednego z najsłynniejszych podniebnych pojedynków w historii.