I po více než šedesáti letech vyvolává bombardování Hirošimy a Nagasaki spory, negativní reakce a šíření různých mýtů. Prostřednictvím tragických vzpomínek těch, kteří přežili svržení dvou atomových bomb, jež srovnaly se zemí v roce 1945 dvě japonská města, přináší tento výjimečný dokument hluboký a dojímavý pohled na historicky první - a doufejme, že i poslední - válečné použití termonukleárních zbraní. Snímek z dílny oscarového režiséra Stevena Okazakiho poskytuje komplexní popis tohoto bombardování pohledem Japonců a Američanů, kteří si děsivou tragédii prožili na vlastní kůži.

Prosinec 1944. Nacisté čelící spojencům podnikli v Ardenském lese v Belgii a Lucembursku svoji poslední velkou ofenzívu druhé světové války a v belgickém městě Bastonge odřízli 101. leteckou divizi americké armády. Američanům situaci komplikují těžké mraky, které znemožňují letecké zásobování obležené divize. Zatímco jednotky ve městě čekají, až se mraky rozplynou, musí čelit špionům v amerických uniformách, německé dělostřelbě, zimnímu počasí, tenčícím se zásobám a strachu z nepřítele #distributor

Němci se po odchodu z Afriky obávali vylodění spojenců v Jugoslávii a proto se rozhodnou zlikvidovat ohnisko odporu Titovich partyzánů. V spojenectví s Italy, chorvatskými Ustašovcami a četníkmi se rozhodnou k obklíčovacímu manévru. Po prvním italském vítězství se fronta zastaví u břehů řeky Neretvy, kde jugoslávský partyzány odrazí všechny útoky. Porazí a zajmou Itali, odrazí útoky Němců a Ustašovců, obklíčí a zajmou četníki. Koprodukční film osloví autentickou italskou technikou, replikami německých panterů na podvozcích ruských T-34 a množstvím německých děl a houfnic. Je překvapivé, že v jedné z hlavních rolí se objevil S. Bondarčuk, protože rusko-jihoslovanské vztahy byly v době trvání JFR na nízké úrovni.