Rok 1916. Linia frontu w zachodniej Europie, gdzieś pomiędzy Francją a Niemcami. Gen. George Broulard, kusząc gen. Paula Mireau perspektywą rychłego awansu, nakłania go do zaatakowania niemieckich pozycji na wzgórzu Ant Hill. Ten, jak na odważnego dowódcę przystało, gotów jest walczyć do ostatniej kropli krwi swoich ludzi. Wysyła oddział na pewną śmierć, dowodzenie akcją powierza pułkownikowi Daxowi. Pułkownik dzielnie kieruje atakiem, ale gdy wie już, że sprawa jest przegrana, odwołuje ludzi, nie bacząc na rozkazy "z góry". "Góra" zadowolona być nie może, czemu daje upust, stawiając trzech żołnierzy przed sądem wojennym za tchórzostwo. Ich ukaranie, a jakże, karą śmierci, ma być przestrogą dla innych. Obrony oskarżonych podejmuje się pułkownik Dax.

Król Lew to opowieść o Simbie lwiątku, dziedzicu Lwiej Krainy. Za sprawą knowań złego stryja Skazy, Simba musi opuścić rodzinne strony. Samotny i porzucony, trafia pod opiekę wesołych i beztroskich kompanów Timona i Pumby. Dorasta, wiodąc wraz z nimi radosne, pełne przygód życie, zapominając o odpowiedzialności i królewskim dziedzictwie. Przeznaczenie jednak daje o sobie znać. Simba przekonuje się, że nadszedł czas powrotu i objęcia we władanie Lwiej Krainy. Musi znaleźć w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się złemu stryjowi Skazie, stoczyć z nim zaciekłą walkę i zająć należne mu w odwiecznym „kręgu życia” miejsce.

Francuscy lotnicy - pochodzący z wyższych sfer kapitan de Boeldieu i mechanik, porucznik Marechal - zostają zestrzeleni przez pruskiego arystokratę, majora von Rauffensteina. Dostają się do niewoli, a ich wspólny los zaciera bariery klasowe i społeczne. Od samego początku piloci przygotowują się do ucieczki, w ostatniej jednak chwili zostają przeniesieni do innego oflagu, gdzie władzę sprawuje von Rauffenstein.

Rok 1940. Pięcioletnia Paulette w trakcie nalotu na Paryż traci wszystkich swoich bliskich. Trafia do wiejskiej rodziny, gdzie zaprzyjaźnia się z synem gospodarzy - jedenastoletnim Michelem. Z nim odprawia osobliwe rytuały, tytułowe zakazane zabawy, polegające na grzebaniu zwierząt i wieńczeniu mogił kradzionymi zewsząd krzyżami. Inspiracją przedsięwzięcia jest podsłuchana rozmowa wieśniaków, twierdzących, że ofiar nalotu było tak wiele, iż zabrakło trumien i zabitych wrzucono do dołu jak psy. Kiedy konspirację odkrywają dorośli, wybucha skandal.

Dwie czarnoskóre siostry, 14-letnia Celie i młodsza Nettie (Akosua Busia), żyją w patologicznej relacji z ojcem, Alphonso Harrisem. Drogi ich rozchodzą się w momencie, kiedy Celie wyjeżdża z przyszłym mężem Albertem. Po 14 latach siostry się spotykają. Celie nie jest szczęśliwa w małżeństwie, ma dość cierpień oraz upokorzeń ze strony agresywnego męża, dlatego decyduje się od niego odejść.

W noc sylwestrową inspektor Gallien przesłuchuje wziętego prawnika, Jerome'a Martinaud, podejrzanego o zgwałcenie i zamordowanie dwóch dziewczynek. W trakcie coraz bardziej emocjonalnego dochodzenia wychodzi na jaw pustka małżeńskiego życia przesłuchiwanego, a kameralny kryminał przeradza się w przejmującą psychodramę, zwłaszcza gdy na posterunek przybywa pani Martinaud. Film nagrodzono czterema Cezarami w 1982 roku: za pierwszoplanową rolę męską dla Michela Serrault'a, drugoplanową rolę męską dla Guy'a Marchanda, scenariusz i montaż, oraz czterema nominacjami do tej nagrody: za najlepszy film francuski, reżyserię, zdjęcia i dźwięk.

Michel robi pierwsze kroki w fachu kieszonkowca. Zostaje złapany i aresztowany. Gdy wychodzi z więzienia, waha się, czy powinien kontynuować karierę złodzieja. Gdyby tylko chciał, dostałby uczciwą pracę. Chłopak uważa się jednak za osobę wyjątkową i sądzi, że ma prawo do okradania innych ludzi. Kiedy umiera jego chora matka, Michel zaczyna doskonalić swoje umiejętności pod okiem mistrza kieszonkowców. Jego poczynania śledzi w tym czasie pewien komisarz policji.

Wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem Sydneya Pollacka film opowiada o fascynujących losach duńskiej pisarki Karen Blixen (Meryl Streep), obdarzonej silną wolą kobiety, która około roku 1914 wyjechała do Kenii, by wraz ze swym niewiernym mężem (Klaus Maria Brandauer) założyć tam plantację kawy. Ku swemu zdumieniu wkrótce pokochała Czarny Ląd, jego mieszkańców i tajemniczego myśliwego (Robert Redford), z którym połączył ją namiętny romans.

Rok 1931. Trzy aborygeńskie dziewczynki - 14-letnia Molly Craig, 8-letnia Daisy oraz 10-letnia Gracie, zostają odebrane matkom i osadzone w sierocińcu. Surowy pan Neville jest koordynatorem polityki rządu ds. Aborygenów, w myśl której dzieci rdzennych mieszkańców, mające domieszkę białej krwi, mają być umieszczane w ochronkach w celu zasymilowania z białą populacją. Dziewczynki podejmują próbę ucieczki z ośrodka opiekuńczego oddalonego od domu o 1200 mil. Ich tropem podążają Moodoo i policyjny pościg.

Brazylia, początek XIX wieku. Francisco Manuel da Silva zdesperowany utratą majątku popełnia morderstwo. Ucieka do Bahii i przybierając pseudonim Cobra Verde zatrudnia się jako strażnik na ogromnej plantacji trzciny cukrowej. Jej właściciel - Don Octavio Coutinha wysyła da Silvę do Dahomeyu w Zachodniej Afryce z ryzykownym zadaniem zdobycia niewolników. W rzeczywistości zamiarem najemcy jest wysłanie da Silvy na pewną śmierć z rąk króla Bossa Ahadee. Da Silva przybywa do Dahomeyu z ładunkiem broni. Wkrótce odbudowuje i umacnia zniszczoną placówkę, wznawia regularny eksport niewolników. Mianuje siebie wicekrólem Dahomeyu, a następnie organizuje zamach stanu. Mimo wiadomości o zniesieniu niewolnictwa i kolejnej utracie całego majątku z pełną determinacją walczy o przetrwanie. Cobra Verde to portret zdobywcy, człowieka pełnego pasji i determinacji, dla którego największym wyzwaniem jest zaistnienie w historii świata.

Jest rok 1875, brytyjski oficer Harry (Heath Ledger) na wieść o wyjeździe do Sudanu rezygnuje ze służby w armii. Jego przyjaciele wysyłają mu cztery białe pióra, uznawane powszechnie za symbol tchórzostwa i hańby. Aby zmyć plamę na honorze, Harry udaje się do Sudanu gdzie w przebraniu ratuje życie tych, którzy nazwali go tchórzem.