Kolejny dokument Michaela Moore'a opowie tym razem o kontrowersyjnym systemie opieki zdrowotnej w USA i wpływie medycznego establishmentu na sytuację panującą w amerykańskiej służbie zdrowia. Zdaniem Moore'a pacjenci nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często decydują się nie ponosić kosztów leczenia. Chce przekonać się ile żyć ludzkich może uratować dzięki temu filmowi.

Dreszczowiec okraszony czarnym humorem, czyli trzecie i ostatnie spotkanie Carola Reeda z pisarzem Grahamem Greenem. Anglik Jim Wormold sprzedaje odkurzacze w przedrewolucyjnej Hawanie. Aby dać swojej córce, która z wydawaniem pieniędzy nie ma najmniejszego problemu, wszystko czego zapragnie, daje się wciągnąć do brytyjskiej siatki wywiadowczej. Problem polega na tym, że zwierzchnicy nie chcą płacić jeśli nie ma nic do zameldowania. Wormold zaczyna więc zmyślać swoich agentów, a wkrótce zainspirowany częściami odkurzaczy wysyła szkice tajnych, cudownych broni znajdujących się w górach. Robi to tak skutecznie, że zachwyceni rezultatami chlebodawcy przysyłają mu do pomocy radiooperatora i piękną sekretarkę Beatrice, na której powaby bohater nie pozostaje obojętny. Prawdziwe czarne chmury zbierają się jednak nad 'naszym człowiekiem w Hawanie', gdy tajne służby rządają, aby ujawnił swoich zmyślonych agentów, gdyż grozi im niebezpieczeństwo.

Podobno przeciwieństwa się przyciągają, a Rafę i Amaię różni wiele. On to typowy mieszkaniec Andaluzji, wielbiciel piłki nożnej, wina Jerez, brylantyny i pięknych kobiet. Ona pochodzi z Kraju Basków, ma nie lada temperament, nie lubi się stroić i jest odporna na jego wdzięki. Żeby ją zdobyć, Rafa jest skłonny pojechać na daleką północ, a nawet zostać Baskiem.

Narkotykowi gliniarze Mike Lowrey (Will Smith) i Marcus Bennett (Martin Lawrence) prowadzą akcję, której celem jest niedopuszczenie do gigantycznego transportu ecstasy do Miami. W efekcie kilkumiesięcznego śledztwa odkrywają gigantyczne podziemie narkotykowe, którego szef chce przejąć kontrolę nad handlem esctasy w całym mieście. Oprócz kina akcji jest i romantyczny akcent: Mike zakochuje się ze wzajemnością w siostrze Marcusa, Syd (Gabrielle Union).

Tess McGill (Melanie Griffith), ambitna trzydziestoletnia sekretarka, marzy o zrobieniu kariery. Rozpoczyna pracę dla bezwzględnej i wyrachowanej Katharine Parker (Sigourney Weaver). Ta na każdym kroku wykorzystuje i upokarza Tess, która jest coraz bardziej zafascynowana przebojową osobowością swojej szefowej. Pragnąc zdobyć jej sympatię i uznanie, podsuwa jej pomysł kupna stacji radiowej. Katharine obiecuje po urlopie zastanowić się nad tym projektem. Gdy kobieta łamie nogę na nartach, Tess odkrywa przypadkiem, że przebiegła szefowa zamierzała wykorzystać jej pomysł jako własny. Wzburzona, postanawia nawiązać kontakt z jednym z dyrektorów, Jackiem Trainerem (Harrison Ford) i przekonać go, że zastępuje swoją zwierzchniczkę podczas jej niedyspozycji, by zrealizować projekt, zanim Katharine wróci do zdrowia.

Gangster Chili Palmer (John Travolta) ma odebrać w Los Angeles dług od producenta filmów niskobudżetowych Harryego Zimma (Gene Hackman). Ale Chili jest miłośnikiem kina i zamiast rozliczyć się z dłużnikiem, zawiązuje z nim spółkę. Harry "kupuje" jego pomysł na scenariusz. W sprawę jest wtajemniczona dziewczyna Harryego Karen (Rene Russo), która zaczyna podkochiwać się w Chilim. Ma nakłonić byłego męża, gwiazdora Martina Weira (Danny De Vito), by zagrał główną rolę w nowym filmie spółki Zimm-Palmer. Tymczasem pojawiają się inni wierzyciele.

Pracownicy londyńskiego zoo zmagają się z nowym właścicielem, dla którego liczy się tylko zysk.

Dwaj przyjaciele, Joe Cooper (Trey Parker) i Doug Remer (Matt Stone), kochają koszykówkę. Całymi dniami oddają się wspólnej pasji, rozgrywając we dwóch emocjonujące mecze. Dla swej nietypowej drużyny stworzyli całkiem nowe reguły gry, podobne do zasad obowiązujących w baseballu. Wkrótce gra Joe'a i Douga - baseketball - staje się coraz bardziej popularna. Pewnego dnia chłopcy otrzymują propozycję założenia profesjonalnej ligi...

Kiedy Michaelowi Keatonowi (Sok z żuka, Batman) udało się przekonać Japończyków, by uruchomili nieczynną fabrykę samochodów w jego mieście, uznano go za bohatera. Ale kiedy Japończycy zatrudnili go, by przekonywał swoich amerykańskich przyjaciół do ich systemu, stracił swoją pozycję w mgnieniu oka.

Joel, właściciel fabryki, ma problemy w życiu zawodowym i prywatnym: jego żona prawdopodobnie go zdradza, a pracownicy nienawidzą. Próbuje stawić czoła niezliczonym osobistym i zawodowym problemom.

Ray prowadzi małą firmę, która zajmuje się wymyślaniem alibi dla ludzi zdradzających swoich współmałżonków. Praca ta polega na kreowaniu fikcyjnych sytuacji, w których to rzekomo znajdowali się klienci firmy, podczas gdy w rzeczywistości przebywali z kochankami. Pewnego dnia jeden ze stałych klientów firmy prosi o alibi dla syna, który ma się niedługo ożenić. Ray przyjmuje propozycję i zamienia się z klientem tożsamością. On udaje jego na konferencji, a klient udaje Raya w małym hotelu. Wszystko było by w porządku gdyby klient nie zabił kochanki, a głównym podejrzanym nie był by Ray... Nie bez powodu jednak prowadzi się taką firmę. Ray dwoi się i troi aby oczyścić się z zarzutów, wskazać winnych, pozbyć się prześladowców, a przy okazji jeszcze zarobić, krótko mówiąc aby wymyślić alibi doskonałe.