Film opowiadający losy najwybitniejszego malarza ikon w średniowiecznej Rusi. Żył w XV wieku, w czasach okrutnej i mrocznej epoki walk między książętami, krwawych najazdów tatarskich, chłopskich buntów, epidemii i głodu. Film opisuje w ośmiu rozdziałach wędrówkę Rublowa przez Ruś, gdzie pada ofiarą lub jest świadkiem okrucieństw, zbrodni i mordów. Umacnia to jego moralność, nadaje głębszy sens jego sztuce i pozwala pomimo wszystko nawiązać kontakt duchowy z ludźmi i światem.

Jest to piękna, poetycka opowieść o japońskim żołnierzu-harfiście, który wędrując po Birmie spełnia ostatnią posługę wobec poległych kolegów. Wojna odcisnęła na nim niezatarte piętno. Jego kompania po klęsce armii cesarskiej trafiła do niewoli, on sam natomiast zostaje wysłany z misją skłonienia do kapitulacji stawiającego bezsensowny opór garnizonu. Jego misja kończy się niepowodzeniem. On sam nie wraca już do swego oddziału, wyrusza w swego rodzaju pielgrzymkę, poprzez świat umarłych. Grzebiąc niezliczone szczątki żołnierzy japońskich podejmuje decyzję zostania mnichem. Film jest żarliwym krzykiem antywojennym, ale jednocześnie jest to także niezwykle celna wykładnia filozofii buddyjskiej, ujęta w ramę metaforycznej przypowieści o poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji, o potrzebie nieustannego doskonalenia się w człowieczeństwie.

"Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" to piękna, filozoficzna opowieść o ludzkim życiu. Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi żyjący na odludziu w małej świątyni. Młody (Kim Ki-duk) dopiero wchodzi w życie poznając prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary (Yeong-su Oh) - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń, nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.

Rzecz dzieje się w 1327 roku w jednym z opactw benedyktyńskich w północnych Włoszech. Do opactwa przybywa angielski franciszkanin Wilhelm z Baskerville (Sean Connery) ze swym sekretarzem i uczniem, nowicjuszem benedyktyńskim Adsem (Christian Slater). W starym, bogatym i szanowanym w Europie opactwie odbywa się ważne spotkanie o charakterze polityczno-religijnym, dotyczącym konwersacji na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa. Równolegle z tym wątkiem rozwija się wątek kryminalny. Tuż przed przybyciem Wilhelma w opactwie ginie w tajemniczych okolicznościach jeden z mnichów. Uczony i inteligentny Anglik prowadzi śledztwo, ale morderstwa się mnożą, co komplikuje sprawę.

Młody podróżnik, Heinrich Harrer, wyrusza w najtrudniejsze góry świata - Himalaje, na wyprawę, która odmienia go na zawsze. Uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, podejmuje brawurową próbę ucieczki. Po przebyciu setek kilometrów w skrajnie trudnych warunkach, trafia do miejsca, które niczym nie przypomina świata znanego mu do tej pory - do Tybetu. Tu poznaje Dalajlamę, człowieka, który wskaże mu prawdziwy sens życia. Tymczasem jednak granice Tybetu przekracza chińska armia a Heinrich staje się jedynym człowiekiem zdolnym ocalić życie Dalajlamy.

Tybet, rok 1937. Mnich buddyjski wędruje po kraju, szuka dziecka, które przeznaczone jest na następcę XIII Dalajlamy. Trafia do ubogiej rodziny zamieszkującej we wiosce blisko granicy z Chinami. Dwuletni syn zdaje się być właściwym kandydatem. Chłopiec zostaje zabrany do Lhassy i poddany edukacji.

Klasztorny kucharz zamierza wesprzeć sierociniec, który ma problemy finansowe. By zrealizować cel, bierze udział w walkach zapaśniczych z najlepszymi zawodnikami Meksyku.

Rynkiem w Noailles oraz tętniącymi życiem ulicami Marsylii podąża medytujący buddyjski mnich. Z czasem dołącza do niego inny mężczyzna.

Po śmierci rodziców zbuntowana Julie trafia pod opiekę mistrza sztuk walki, który zaczyna uczyć ją karate.

Film ten to erotyczna fantazja osadzona w japońskim okresie Edo pokazuje nieodpowiedzialnego seksualnie mnicha buddyjskiego, który stara się zachować cnotę, kiedy zaczyna mieć dziwne, cielesne sny...