Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele (Peter O'Toole) poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II.světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob.

Rok 2002 zůstane v historii karlovarského festivalu spojen především s osobou amerického filmového kritika Rogera Eberta, který tehdy zasedl v hlavní porotě. Letošní festival nabídne s tímto držitelem Pulitzerovy ceny emotivní a v mnoha směrech objevné setkání po dvanácti letech, a to prostřednictvím dokumentárního portrétu, který měl premiéru na lednovém festivalu Sundance, tedy necelý rok po Ebertově smrti. Steve James, inspirován jeho knihou Life Itself, se v něm věnuje všem podstatným kapitolám života nejvlivnějšího amerického publicisty, ať už v Chicago Sun-Times, v televizi, nebo na sklonku života především na internetu. Nevyhýbá se však ani temnějším kapitolám, jako je boj se závislostí na alkoholu či dlouhotrvající a často nemilosrdné střety s kolegou Genem Siskelem, s nímž se dělil o slávu a soupeřil o náklonnost diváků televizní show.

Co jste ještě nevěděli o legendárním herci... Mohlo by se zdát, že o životě a tvorbě jednoho z nejgeniálnějších komiků dvacátého století bylo už řečeno, napsáno i natočeno vše. Nyní ale přichází zcela nový dvoudílný francouzský dokument, jehož tvůrci čerpají především z bohatých rodinných archivů, k nimž získali dokumentaristé přístup teprve nedávno. Jedná se o dopisy, deníky, ale i rodinné filmové záznamy. Budeme tak mít jedinečnou příležitost nahlédnout do nitra upjatého, citlivého a perfekcionistického muže, který nosil masku legendárního komika. Úvodní část se zabývá jeho dětstvím, mládím a první polovinou kariéry.

Děj se odehrává v letech 1899-1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn města Gdaňska, sleduje také Oskarův příběh. Oskar má dvě typické vlastnosti své doby: odmítání a protest. Brání se účasti ve světě dospělých tak důsledně, že odmítne vyrůst. Protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbíjí sklo.

Osobní a profesní příběh španělské herečky Carmen Maury, první múzy režiséra Pedra Almodóvara a vynikající umělkyně, vyprávěný v první osobě.