Фасбиндер използва автентичен материал (нашумял през 50-те години на миналия век процес около загадъчното самоубийство на бивша кинозвезда), организиран в един подчертано мелодраматичен сюжет с елементи на криминална загадка. Той разказва историята на актрисата Вероника Фос в духа на традициите на киното от 50-те години, без да пародира нито остарялата му поетика, нито присъщите на времето драматургически клишета... Фасбиндер се опира върху занимателната фабула в търсене на онези внушения, които му позволяват да изрази най-цялостно своя възглед за властното присъствие на социалната действителност в живота на индивида. Нещо повече - той прави безпощаден анализ на обществото от 50-те, откривайки зад фасадата на привидно материално благополучие симптомите на духовна криза, свързана с деформирането на хуманистичните идеали, манипулацията на общественото мнение, подтискането на личността, с негласната реабилитация на зловещото минало.

Годишната Чистка започва по залез слънце и трае 12 часа – до изгрева на следващия ден. В тази нощ Правителството легализира всички престъпления, включително убийството, и отзовава силите на реда и спешната помощ. Като позволяват на всеки да отприщи най-тъмните си страсти, властите съумяват да намалят нивото на престъпността през остатъка от годината. В страната цари мир на цената на Чистката. В навечерието на поредната Чистка един мъж се въоръжава, въпреки молбите на близките му. Една млада двойка се оказва на улицата след залез слънце.

Само едно нещо стои между мира и армагедон: владеещите свръхестествени сили агенти на Дневната стража, които водят битка за контрол върху армиите на светлината и мрака. Когато синът на старши агент от Дневната стража преминава на страната на мрака, се надигат ужасяващи въображението сили и съдбата на човечеството е поставена на изпитание.

Макс Симкин поправя обувки в работилницата си в Ню Йорк, която е собственост на семейството му от поколения. Разочарован от сивото ежедневие, Макс се натъква на магическа реликва, която му позволява да стъпи в живота на своите клиенти и да види света по нов начин. Понякога да влезеш в обувките на друг човек, е единственият начин да разбереш какъв е той в действителност.