"Mogę mówić swobodnie" - to symboliczne zdanie w prologu filmu wypowiada pacjent, któremu seans hipnozy przywrócił dar mowy. Otwiera ono najbardziej osobisty film Andrieja Tarkowskiego, rosyjskiego mistrza kina artystycznego. To spowiedź z własnego życia. "Wszystkie epizody miały miejsce w historii mojej rodziny. Wszystkie, co do jednego" - powiedział reżyser.

II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.

Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki. Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

We wrześniu 1944 roku, upojeni sukcesem inwazji na Normandię, alianci rozpoczęli tajne przygotowania do operacji Market Garden. Był to szalony plan szybkiego zakończenia wojny przez zaatakowanie Niemiec i całkowite zniszczenie zakładów przemysłu wojennego III Rzeszy. Jednak połączenie wojskowej startegii, błędów wywiadu, zwykłego pecha i kiepskiej pogody doprowadziło do totalnej katastrofy.

Jedno z najsłynniejszych wojennych zdjęć wykonanych przez fotografa Joego Rosenthala prezentuje sześciu marines, którzy po zwycięskiej bitwie o wyspę Iwo Jimę zatykają amerykańską flagę na górze Suribachi. Film przedstawia prawdziwą historię żołnierzy, konfrontując ich bohaterstwo i rzeczywiste wydarzenia jednej z najkrwawszych bitew drugiej wojny światowej z propagandą uprawianą przez amerykański rząd.

Dramat. Film zdobył Oscara za najlepszy film zagraniczny i rzeczywiście zasługuje na takie miano. Jest to opowieść o wojnie i jej nieuniknionych skutkach. W 1945 roku w Holandii zostaje zamordowany nazistowski kolaborant i od tego momentu całkowicie odmienia się życie naocznych świadków tego zdarzenia, zwłaszcza małego chłopca...

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Przełom lat 30. i 40. XX wieku. Sara Ashley jest angielską arystokratką. Zbliża się do czterdziestki i ma poczucie, że jej życie się kończy. Rok temu jej mąż wyjechał do Australii, aby sprzedać ranczo w celu rozwiązania problemów finansowych. Zaniepokojona jego długą nieobecnością, decyduje się na podróż do Darwin. Na miejscu nie wita jej mąż, ale tajemniczy poganiacz bydła. Darzą się nawzajem niechęcią, z czasem jednak to się zmienia. Pewnego dnia pod opiekę Sary trafia Nullah, pół-aborygen, co sprawia, że kobieta zaczyna inaczej patrzeć na świat. Po dotarciu na ranczo okazuje się, że sama musi podjąć walkę z ludźmi, którzy chcą przejąć jej ziemię.

Trwa II wojna światowa. Pułkownik William McNamara, amerykański żołnierz pochodzący z rodziny, której członkowie od czterech pokoleń służą w wojsku, trafia do niemieckiego obozu jenieckiego. Jako najwyższy rangą oficer obejmuje dowództwo nad swymi rodakami pod czujnym okiem komendanta obozu. McNamara nie poddaje się rygorowi obozowemu. W tajemnicy przed wszystkimi snuje plany swojej własnej prywatnej wojny i czeka na stosowny moment, by uderzyć na wroga. Okazja by wprowadzić plan w życie nadarza się, gdy w obozie zostaje popełnione morderstwo. McNamara zaczyna pokazowy proces. Obrońcą oskarżonego zostaje porucznik Thomas Hart. Ale to tylko część planu...

Złotowłosa Misha ma sześć lat i wraz z rodzicami mieszka w Belgii. Kiedy wybucha II wojna światowa jej beztroskie dzieciństwo zostaje w niewyobrażalnie brutalny sposób przerwane. Naziści aresztują i wysyłają do Auschwitz mamę i tatę Mischy, a ona sama trafia do obcej rodziny, gdzie otrzymuje nowe imię i zmuszona jest do przejścia na inną religię. Nieszczęśliwa i zdesperowana, postanawia wyruszyć na poszukiwanie rodziców, którzy są „gdzieś na wschodzie”. Wyposażona w kompas i niewielką ilość jedzenia pokonuje pieszo setki kilometrów. Jest bardzo dzielna, jednak mróz i głód okazują się silniejsze. Kiedy dziewczynka jest o krok od śmierci, staje się coś niewiarygodnego – pomoc i opiekę otrzymuje ze strony... pary wilków, które traktują ją jak jedno ze swoich młodych.

Film fabularny rozgrywa się w latach 1942 - 1943 i opowiada historię powstania jednostki wojskowej w Związku Radzieckim oraz udział żołnierzy czeskich i słowackich w walkach na froncie wschodnim.