Когато за първи път се срещаме с Малкия човек, той е в типичното си затруднено положение: разорен, гладен, предопределен да се влюби и да загуби момичето си. Неудачникът е набеден за джебчия и преследван от полицията, затова той се случайно отзовавайки се в цирка, той се превръща без да иска в гвоздей на програмата и бива нает от собственика...

Остроумен крадец се влюбва в дъщерята на багдадския халиф и е решен на всяка цена тя да бъде негова жена. Халифът обявява, че ще даде дъщеря си на този, който му донесе невиждано досега съкровище. Срокът за намирането му е седем пълнолуния. На осмото всички кандидати трябва да са в двореца и да покажат съкровището, които са намерили. Крадецът се отправя на магическо пътешествие в търсене на невижданото. Другият кандидат жених, принцът на Монголия, е решен да не играе по правилата и с лъжа да спечели ръката на принцесата.

"Криле" е първият филм в историята на наградите на Американската филмова академия, който получава наградата "Оскар" за най-добър филм през 1929 година, както и "Оскар" за най-добри технически ефекти! През 1917 година Джак Пауъл е млад мъж, страстен почитател на колите. Мери Престън е негова съседка, която е влюбена в него, но той не й обръща внимание, защото е запленен от Силвия Люис, която пък си пада по богатия Дейвид Армстронг. Когато САЩ се включват в Първата световна война, Джак и Дейвид се записват във въздушните сили, по стечение на обстоятелствата стават приятели и заедно заминават да се бият с германците в небето над Франция. И Мери се включва в армията в опит да бъде по-близо до Джак, но войната е безмилостна и трагедиите са неизбежна реалност.

Парижанка е истински кинороман, даже с епилог и пролог. При това необикновено тънък, умен и социално правдив. Той разбива всички принципи, всички канони на кинодрамата и преди всичко традициите на американската школа. До "Парижанка" американското кино фактически не се издига над мелодрамата, с присъщото й преувеличение на характерите, неестествено сгъстена емоционалност на образи и събития...Персонажите на филма тук за първи път в западното кино престават да бъдат абстрактни въплъщения на Доброто и Злото. В "Парижанка" се проявява целият блясък на режисьорския и драматургически талант на Чаплин.