A "THE CORPORATION" dokumentumfilm, mely egyrészt a nagy részvénytársaságok különös történetét, belső működését, a környezetre és a társadalomra gyakorolt ellentmondásos hatásait mutatja be kritikus szemmel, másrészt lehetséges jövőjüket veszi számba. Arra tettek kísérletet, hogy a maga meztelen valóságában vizsgálják meg az óriásvállalatok működését és értékrendjét. Az így kapott diagnózis meglehetősen ijesztő: a nagy társaságok személyiségvonásaikat tekintve erkölcstelenek, egocentrikusak, érzéketlenek, csalárdak; - vagyis egy pszichopata beteg tüneteit mutatják.

A végtelennek tűnő Csendes-óceánban a dinoszauruszok kora óta fekszik egy világtól elzárt sziget. A természet 80 millió éves elszigeteltség során utat tört magának. Egy elveszett világban másként alakultak az élet szabályai: pingvinek az erdőben, papagájok a hóban, ősidőket idéző ragadozók. Életüket meghatározzák a természet legszélsőségesebb erői. Amikor felfedezték az első emberek, megállapították, hogy nincs furcsább és titokzatosabb Új-Zélandnál.

A világ egyik legnagyobb cége, Amerika hetedik legnagyobb vállalata egyik napról a másikra csődbe jut. Hogy-hogy sokáig nem tűnt fel senkinek, hogy nagy baj van a cégnél? Egyáltalán miként sikerült az Enron-nak ilyen hatalmas cégóriássá válnia, az energiaszektor egyik óriásává?

1950-ben a tanzániai Viktória-tóba mesterségesen betelepítették a nílusi sügér nevű halfajt, mely ragadozó lévén rövid időn belül kiírtotta a tó természetesen ott élő egyéb halfajait felborítva az élővilág egyensúlyát és ökológiai katasztrófát előidézve. A betelepítők mindezt azért vitték végbe, hogy az elszaporodott értékes húsú sügért tonnaszám halászhassák ki a tóból és vihessék az európai piacokra jó pénzért eladni rabszolgasorba döntve a helyi bennszülötteket, akiket fillérekért embertelen körülmények között dolgoztatnak a halászatban és a halfeldolgozásban. A halat külföldre szállító repülőgépek fegyvereket hoznak Oroszországból tovább éltetve ezzel az Afrika történelmét fémjelző polgárháborúskodást.