Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

Opowieść o skinheadzie Dereku, który po brutalnym zabiciu Afroamerykanina próbującego okraść mu mieszkanie, trafia do więzienia. Za kratkami nie ma łatwego życia, gdyż wieść o jego czynach i przywództwie nad miejscową grupą skinheadów jest znana wszystkim współwięźniom. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem nieoczekiwanych wydarzeń, jego spojrzenie na czarnoskóre społeczeństwo zmienia się. Po odsiedzeniu wyroku Derek stara się wyrwać z rasistowskiej "organizacji" swojego młodszego brata, który powoli zbliża się do upadku.

Wędrowny siłacz-artysta Zampano (Anthony Quinn) kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę - znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź.

Prawdziwa historia Johna Forbesa Nasha Jr., paranoicznego schizofrenika, a jednocześnie genialnego matematyka XX wieku, którego stworzone w latach 50-tych formuły stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii, za co otrzymał Nagrodę Nobla po 40 latach w 1994 roku. Film jest biograficznym obrazem, skupiającym się na związku Johna z żoną, kreślącym drogę, jaką potoczyło się jego życie, od sukcesu poprzez chorobę umysłową wykrytą w wieku 30 lat, aż po powrót do zdrowia.

Film przybliża życie legendarnego piosenkarza country Johnny'ego Casha (1932-2003). Cash debiutował w połowie lat 50., gdy związał się z wytwórnią Sun Records w Memphis. W 1957 jego piosenki "Folsom Prison Blues" i "I Walk the Line" szturmem zdobyły listy przebojów. "Spacer po linie" opowiada także o życiu osobistym artysty, jego związku z June Carter i uzależnieniu od alkoholu i amfetaminy, a także o trudnej walce o powrót do normalnego życia.

Nie minął rok od chwili, gdy człowiek stanął na Księżycu, a już dla większości Amerykanów misja Apollo 13 była jeszcze jednym rutynowym lotem w Kosmos. Do czasu jednak, gdy ciszy przestrzeni nie rozdarły znamienne słowa: "Houston, mamy problem." Tamte ciężkie chwile z kwietnia 1970 roku przypomina Ron Howard w kosmicznym dreszczowcu z udziałem Toma Hanksa oraz innych znanych aktorów. Oto zawieszeni 400 tysięcy kilometrów nad Ziemią w uszkodzonym pojeździe kosmicznym astronauci Jim Lovell (Hanks), Fred Haise (Bill Paxton), Jack Swigert (Kevin Bacon) rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Jednocześnie w Ośrodku Kontroli Lotów astronauta Gene Kranz (Ed Harris) na czele bohaterskiej załogi robi wszystko, aby sprowadzić ich na Ziemię. "Apollo 13" to zapierająca dech w piersiach opowieść o przygodzie, wierze i odwadze. Historia, która wydarzyła się naprawdę!

Nie dałbyś za nią pięciu groszy. Erin Brockovich jest dwukrotną rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pieniędzy, wykształcenia ani szansy na znalezienie pracy. Ma za to wybuchowe usposobienie i ostry język, wali prawdę prosto z mostu i ekstrawagancko się ubiera. I kto by pomyślał, że pewnego dnia rzuci sobie do stóp całe miasteczko i powali na kolana wielka korporację? Erin cudem zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokata Eda Masry. Wertując akta odkrywa, że potężny koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku, którego mieszkańcy od dawna zapadają na najrozmaitsze choroby. Z pomocą Eda kieruje sprawę do sądu, który przyznaje reprezentowanym przez nią klientom odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów, największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Aileen Wuornos już jako 13-latka zarabiała na życie jako prostytutka. Wie, że musi polegać tylko na sobie, a ciało jest jedynym towarem, który może wystawić na sprzedaż. Jej życie odmienia przypadkowe spotkanie z młodą lesbijką Selby Wall, którą rodzice wysyłają do ciotki na Florydę, by wyleczyła się z homoseksualizmu. Odrzucone przez środowisko kobiety odnajdują w sobie bratnie dusze. Pewnej nocy Aileen, brutalnie pobita i zgwałcona przez jednego z klientów, zabija go w obronie własnej.

Film opowiada historię Taisto Kasurinena, fińskiego górnika, którego ojciec właśnie popełnił samobójstwo, a on sam został wrobiony w przestępstwo, którego nie popełnił. W więzieniu zaczyna marzyć o opuszczeniu kraju i zaczęciu nowego życia. W końcu ucieka z więzienia, ale rzeczy nie układają się tak jak je sobie zaplanował.

Frankie opuszcza więzienie z postanowieniem, by wieść uczciwe życie. Dawni znajomi jednakże nie pozwalają mu o sobie zapomnieć.

Dwudziestoletnia Matsuri dowiaduje się, że z powodu nieuleczalnej choroby zostało jej tylko dziesięć lat życia. Postanawia nie zakochiwać się, ale na zjeździe szkolnym spotyka dawnego kolegę.

Azja, lata sześćdziesiąte XIX wieku. Anna Leonowens (Jodie Foster) jest wdową po angielskim oficerze, który został zabity w Indiach. Zdesperowana kobieta decyduje się wyjechać do Syjamu. Wychowana w wiktoriańskiej kulturze arystokratka trafia na dwór królewski, gdzie rozpoczyna pracę nauczycielki angielskiego dzieci władcy (Yun-Fat Chow). Szybko okazuje się, że mężczyzna jest nowoczesnym i postępowym królem, który chce rozwijać swój kraj i dba o jego mieszkańców.

W wyniku wady genetycznej John Sedley (Mickey Rourke) rodzi się z potwornie zniekształconą twarzą. Wydaje się, że ta ułomność - i związany z tym brak akceptacji przez społeczeństwo - popchnęła Johna na drogę przestępstwa. Jest przestepcą - geniuszem. Wszystkie napady z jego udziałem są zawsze udane, gdyż są perfekcyjnie zaplanowane. Jedynem przyjacielem Johna jest Mickey (Scott Wilson). On nigdy nie naśmiewał się z brzydoty Johna. Gdy więc Mickey prosi go o pomoc przy organizacji następnego skoku ten nie odmawia. Napad się udaje. Niestety przy podziale łupu John i Mickey zostają zdradzeni przez resztę bandy. Mickey ginie a John ląduje w więzieniu. Tam John zostaje wyznaczony do nowatorskiego eksperymentu. Zgodnie z nowym programem łączenia resocjalizacji z rehabilitacją John, po serii operacji plastycznych otrzymuje nową, normalną twarz i nowe nazwisko.

Początek lat 90. XX wieku. Brute - pół Anglik, pół Polak, ciemny typ i recydywista, zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii. Bliski kontakt z ciężko skrzywdzonymi przez los dziećmi staje się dla niego początkiem wewnętrznej odnowy. Wkrótce odkrywa, że wybrane dzieci są sprzedawane na Zachód. Uzyskane w ten sposób pieniądze rzekomo mają zapewnić godziwą egzystencję pozostałym pensjonariuszom szpitala. W rzeczywistości jednak służą znacznie mniej szlachetnym celom.

Światowej sławy profesor ściąga na siebie zainteresowanie mediów, gdy ktoś wykrada jego maile i używa ich jako dowodu na to, że zmiany klimatyczne to tylko teoria spiskowa.