Уил Хънтинг е само на 20 години, а животът му е низ от битки, които младежът печели с лекота. Роден да бъде лидер, Уил работи каквото намери, но почти винаги в нарушение на закона. Живее в Бостън, голям университетски град, но никога не е стъпвал в колеж, освен да лъска подовете. Това не му пречи да решава сложни математически уравнения и да комлексира маститите професори. При поредната крамола в бара Уил се сбива с колежани, а това почти със сигурност означава, че ще получи присъда. Единственото му спасение е Шон Макгуайър, странният професор-терапевт, който се възхищава от необикновената дарба на младежа, от неговата неизтощима енергия и воля за живот.

„Омраза” е суров, непринуден и изключително реалистичен, а малкият бюджет, с който разполага, кара Касовиц да композира и изпълни филма си с ръчна камера, да снима в черно-бяло с минимални специални ефекти и множество натурчици. С превъзходен и ескалиращ сценарий, реални локации в парижко предградие, усещане за документалност, тематичен монтаж, експлозивен Венсан Касел и феноменална кинематография (която не се забравя), „Омраза” се превръща в един от върховните френски филми на 90-те, определен от The Times като „един от най-унищожително критикуващите и ефектни урбанистични филми правени някога”. Вторият пълнометражен филм на Касовиц му спечелва награда за най-добър режисьор в Кан, номинация за Златна Палма, награда Сезар и отличие от Европейските Филмови Награди. Списание Empire го слагат на 32 място в „100-те най-добри филма от световното кино” през 2010.

Чарлтън Хестън внася мъжествен чар в образа на Юда Бен-Хур, еврейски благородник от Палестина, чиято героична одисея преминава през поробване от римляните, смело бягство от бойната робска галера, отмъщение срещу мъчителите в яростна гонитба с колесници и съдбоносна среща с Исус Христос. Харизматичното изпълнение на Хестън му донася ОскарÒ за най-добър актьор. Удостоен като най-добър филм на 1959 г. с легендарния Уилиам Уайлър, спечелил своя трети трофей за най-добър режисьор, "Бен-Хур" е носител общо на 11 награди Оскар – постижение, достигнато едва през 1997 г. от "Титаник".

След приключването на изпитателния си период, меланхоликът и мечтател Флойд решава да намери своето място в живота и да отплава завинаги от Хамбург. Двамата му най-добри приятели: гордият, но чувствителен Рико и добродушният механик Уолтър, не могат да разберат Флойд. Но преодолявайки гнева и недоумението, те решават да прекарат тази последна вечер най-пълноценно.

Във филма се сблъскват секс, самоубийство, романтични раздели и хард рок.

Новото момче в града, чиято самота обърканост и гняв отразяват настроенията сред следвоенната младеж - чувства, които и днес - 50 години по-късно, не са изчезнали.

Майк и Скот са две мъжки проститутки в Портланд, Орегон. Живеят на улицата, дрогират се и се продават на мъже и жени. Майк (Ривър Финикс) е тих гейи страда от нарколепсия. Изоставен като дете, той е завладян от идеята да открие майка си. Скот (Киану Рийвс) разбунтувалия се син на изтъкнато семейство, който си е избрал този живот главно за да притеснява баща си. Майк е влюбен в Скот, който не е гей и настоява, че живее на улицата само временно. Заедно, двамата се заемат да открият майката на Майк...

Суровата история на трима млади мъже в мултиетническия Хамбург, чието приятелство е подложено на изпитание сред престъпния свят на града. Габриел турчинът, Боби сърбинът и Коста гъркът са трима приятели, които принадлежат към една банда. Когато Габриел е освободен от затвора, обявява, че иска да започне нов живот. Коста продължава да се занимава с дребни кражби, а Боби мечтае за кариера в местната мафия. Въпреки несъгласието на приятелката си Алисе и предупрежденията на Габриел, Боби се свързва с Муамер - боса на албанската мафия.