Семейството на Бруно трябва се премести в Аушвиц, където неговият баща е назначен за командир в концентрационния лагер. На 9-годишното момче му е мъчно за стария дом и се чувства подтиснато. Един следобед решава да се поразходи и да разгледа отблизо ”хората в раирани пижами”. Така се запознава със Самуел, с който стават приятели и се виждат всеки ден.

Филмът на Ричард Атънбъроу е смятан за един от образцовите военни филми и разказва за събития в края на Втората световна война. Германците губят голяма част от Франция и съюзническите сили решава да нанесе последен удар. Те планират да пуснат хиляди парашутисти в Холандия, докато войските се съберат. Най-важната точка е мостът Арнхем над Рейн – ако бъде завзет веднъж, той блокира достъпа до всичко, което е на запад от Германия. Недобре планираната акция, липсата на разум при подготовката й, както и изненадващата поява на две немски танкови дивизии обричат операцията на неуспех.

Вдъхновен от невероятната истинска история, Съпротива е епичен разказ за семейството, честта, отмъщението и спасението по време на Втората световна война. Действието се развива през 1941 г., когато хиляди евреи в Източна Европа са преследвани и избивани. След като се спасяват от почти сигурна смърт, трима братя намират убежище в гъстите гори, които познават още от детството си. Там те започват своята отчаяна битка срещу нацистите.

След нападението на Съветския съюз над Полша (17. 09. 1939 г.) близо 4500 полски офицери и кадети са затворени в лагера Козелск на територията на СССР. Повечето от тях са избити в Катин близо до Смоленск през април и май 1940 г. по заповед на Сталин. Общо 15 000 офицери, войници и полицаи, държани в лагерите в Козелск, Осташков и Старобелск, са убити. През 1943 г. германците обявяват, че са открили масовите гробове край Катин. Съветският съюз не поема отговорност и обвинява фашистите за престъплението. През 1944 г. доказателствата са фалшифицирани.

Известен по света като Том от Финландия, художникът Тоуко Лааксонен става известен с еротичните си рисунки, които дават визуален изказ на поколение гей мъже, като повлияват на изкуството и модата, и слагат началото на гей революцията. Но кой е човекът под кожените дрехи? Биографичният филм на Доме Карукоски проследява живота му от окопите по време на Втората световна война и консервативното финландско общество през 50-те до битката му произведенията му да бъдат публикувани в Калифорния, където той и изкуството му най-сетне биват признати и намират среда в сексуалната революция от 70-те. Историята на Том е история за любов, кураж и упоритост, която символизира зората на гей движението, за което неговите мускулести облечени в кожа мъже стават символ.

Флоренция, 1934 година. Група изискани дами се събира за чай всеки следобед: Лейди Хестър Рандъм (Маги Смит) - вдовица на британския посланик в Италия, Арабела (Джуди Денч) - художничка и певица, Джорджи (Лили Томлин) - темпераментна американска археоложка, и невъздържаната и нахакана Елза (Шер). Тяхна близка, Мери (Джоан Плаурайт) става настойница на едно момче - Лука, и скоро той буквално бива осиновен и обгърнат от грижите на благородните дами. Но политическият климат търпи промени и обещава сериозни проблеми на малкото изискано общество. Порасналият Лука ще трябва да посрещне предизвикателството на независимостта.Режисьорът Франко Дзефирели (“Ромео и Жулиета”) с помощта на сценариста Джон Мортимър, черпи вдъхновение за ЧАЙ С МУСОЛИНИ от личните си спомени за своето детство във Флоренция.